ZUS RPA - kto i kiedy składa?

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
ZUS RPA - formularz, kto i kiedy wysyła? Instrukcja ZUS jak wypełnić i skorygować. / shutterstock

ZUS RPA to imienny raport miesięczny o przychodach ubezpieczonego/ okresach pracy nauczycielskiej. Kto i kiedy składa go do ZUS? Obowiązek wysłania raportu dotyczy m.in. przypadku wypłaty wynagrodzenia za grudzień w styczniu. Kiedy jeszcze istnieje obowiązek złożenia ZUS RPA wraz z DRA?

ZUS RPA - co to jest?

Raport ZUS RPA funkcjonuje od 1 stycznia 2019 r. i jest często zapominany przez płatników składek. Składany jest wraz z innymi dokumentami rozliczeniowymi jako załącznik do ZUS DRA. Zadaniem raportu RPA jest uzupełnienie danych dotyczących pracownika przekazanych w innych imiennych raportach miesięcznych. Dane te wykorzystywane są przez ZUS przy przyznawaniu i obliczaniu wysokości świadczeń emerytalnych lub rentowych. Co zawiera raport ZUS RPA?

Autopromocja

Raport ZUS RPA zawiera następujące dane:

  1. kwota przychodu wypłaconego w danym miesiącu, ale należnego za inny rok kalendarzowy, który stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe,
  2. kwota przychodu wypłaconego w danym miesiącu, ale należnego za inny rok kalendarzowy, który stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe,
  3. kwota przychodu wypłaconego w danym miesiącu, obok wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, który w okresie pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku nie stanowił podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe,
  4. kwota przychodu wypłaconego w danym miesiącu, obok wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, który w okresie pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku nie stanowił podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe i który jest należny za inny rok kalendarzowy,
  5. okres wykonywania pracy nauczycielskiej.

Kto wysyła raport ZUS RPA?

Raportu nie wysyła się z automatu za każdy miesiąc, a jedynie za miesiąc, w którym wystąpi jedna z trzech okoliczności. Kiedy dochodzi do obowiązku wypełnienia i wysyłki raportu imiennego ZUS RPA? Oto 3 sytuacje:

  1. wypłacenie osobie zatrudnionej przychodu należnego za lata poprzednie, np. trzynastka za rok poprzedni, wynagrodzenie za grudzień wypłacone w styczniu, nagrody za rok poprzedni wypłacone w styczniu;
  2. obok świadczeń wypłaconych w związku z niezdolnością do pracy lub macierzyństwem (np. obok zasiłku chorobowego), wypłacenie osobie zatrudnionej takiego składnika wynagrodzenia (np. dodatek stażowy), od którego nie została odprowadzona składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe;
  3. wykonywanie pracy nauczycielskiej przez osobę zatrudnioną.

ZUS RPA - do kiedy?

Od stycznia 2022 roku ZUS RPA przekazywany jest wraz z całą dokumentacją rozliczeniową czyli z ZUS DRA, RCA w następujących terminach:

  • do 5. dnia następnego miesiąca – jednostki i zakłady budżetowe;
  • do 15. dnia następnego miesiąca – płatnicy posiadający osobowość prawną (np. spółki akcyjne, z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje);
  • do 20. dnia następnego miesiąca – pozostali płatnicy składek (przedsiębiorcy opłacający składki wyłącznie za siebie, przedsiębiorcy i inne podmioty nieposiadające osobowości prawnej zatrudniające innych ubezpieczonych, np. spółki osobowe: cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, jednoosobowa spółka z o.o.).

 Będą to następujące terminy:

  • 05.02 Złożenie dokumentacji rozliczeniowej ZUS DRA przez jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe
  • 17.02 Złożenie dokumentacji rozliczeniowej ZUS DRA przez spółki kapitałowe (spółki akcyjne i spółki z o.o.), spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje.
  • 20.02 Złożenie dokumentacji rozliczeniowej ZUS DRA przez pozostałych płatników, np. opłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, spółki osobowe (jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne).

ZUS RPA - instrukcja

ZUS przygotował instrukcję jak krok po kroku wypełnić i skorygować raport ZUS RPA.

Poradnik ZUS jak wypełnić i skorygować ZUS RPA >>>

 

 

ZUS

 Pobierz formularz ZUS RPA >>>

Kadry
Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]
08 maja 2025

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?
07 maja 2025

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]
07 maja 2025

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

2 dni plus do urlopu wypoczynkowego za każde 5 lat pracy. Co się dzieje z propozycją… Nie słychać o niej w kampanii prezydenckiej 2025 r.
07 maja 2025

W kwietniu 2024 ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziało wprowadzenie urlopu zależnego od stażu pracy dla grupy pracowników. 13 stycznia 2025 r., do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji. Co dalej z projektem?

Czterodniowy tydzień pracy. Czy polscy pracownicy są gotowi na taką zmianę czasu pracy w Kodeksie pracy
07 maja 2025

Coraz więcej krajów eksperymentuje z modelem czterodniowego tygodnia pracy, a pierwsze wyniki pokazują jego pozytywne skutki zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Czy polski rynek pracy jest już gotowy na czterodniowy tydzień pracy.

Karty lunchowe a ZUS: jak zgodnie z prawem korzystać z benefitów i zwolnienia ze składek?
06 maja 2025

Karty lunchowe na zakup posiłków to popularny benefit, który przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Firmy dzięki nim mogą uniknąć opłacania składek ZUS, ale tylko pod pewnymi warunkami. Co trzeba wiedzieć, by wszystko odbywało się zgodnie z prawem?

Jest weto prezydenta! Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców
06 maja 2025

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę zakładającą obniżenie składki zdrowotnej dla firm. Kancelaria Prezydenta uzasadniła decyzję brakiem konsultacji społecznych i wątpliwościami konstytucyjnymi. Zmiana miała objąć 2,5 mln przedsiębiorców i kosztować budżet państwa 4,6 mld zł.

Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Pochodzą z ponad 150 państw
05 maja 2025

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Jaki jest udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących?

Skrócenie czasu pracy – potrzebna zmiana czy kosztowny eksperyment?
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. rozpoczęcie pilotażowego programu skrócenia czasu pracy. Na jego realizację przewidziano 10 mln zł z Funduszu Pracy. ekspertka BCC ds. prawa pracy, radca prawny w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR dr Magdalena Rycak o skróceniu czasu pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...