Praca dla cudzoziemców – aktualne przepisy

Magdalena Włastowska
rozwiń więcej
Praca dla cudzoziemców – jak zatrudnić Ukraińca? / Shutterstock
Praca dla cudzoziemców – jakie są aktualne przepisy obowiązujące w Polsce? Co daje status uchodźcy? Czym jest zezwolenie na pracę i oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy codzoziemcowi?

Praca dla cudzoziemców - dyrektywa tymczasowa UE

Komisja Europejska zapowiada uruchomienie dyrektywy tymczasowej ochrony, która ma umożliwić skrócenie procedury uzyskania zezwolenia na pobyt, a w efekcie łatwiejszy dostęp uchodźców do rynku pracy w krajach UE. Wg aktualnie obowiązujących przepisów, zatrudnienie cudzoziemca w Polsce wymaga potwierdzenia jego legalnego przebywania na terytorium Polski oraz uzyskania udokumentowanej legalnej możliwości zatrudnienia.

Autopromocja

Legalizacja pobytu cudzoziemca w Polsce – status uchodźcy

W kontekście kluczowego obecnie wyzwania przepisy wskazują, że cudzoziemcy mogą ubiegać się o krajowe lub międzynarodowe formy ochrony. Jedną z tych form, która legalizuje pobyt, jest udzielony status uchodźcy. Wniosek o jego udzielenie składają cudzoziemcy, którzy nie mają ze sobą dokumentów takich jak paszport biometryczny, wiza czy zezwolenie na pobyt w Polsce. Jeżeli dana osoba uzyska status uchodźcy nadany w Polsce, pracodawca nie ma obowiązku uzyskiwania zezwolenia na pracę dla tej osoby. Natomiast musi pamiętać, że pozostaje odpowiedzialny za zweryfikowanie dokumentów potwierdzających status cudzoziemca. Dodatkowo, obecnie przez pierwszych 6 miesięcy trwania procedury, obowiązuje zakaz pracy przez cudzoziemca.

Zapowiadane zmiany w przepisach mają ułatwić legalizację pobytu, a także uprościć procedury zatrudniania osób pochodzących z Ukrainy – poprzez m.in. minimalizowanie dokumentacji, skrócenie czasu oczekiwania na decyzje, a także przyspieszenie daty rozpoczęcia pracy po złożeniu odpowiedniego wniosku.

Zezwolenie na pracę cudzoziemca

Art. 88, Ustawy o Promocji Zatrudnienia i Instytucjach Rynku Pracy wskazuje wytyczne co do obowiązku posiadania zezwolenia na pracę przez cudzoziemca (akt obowiązujący z wersji z dnia 29 stycznia 2022 r.). Dokument pozyskuje przyszły pracodawca, składając oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi lub wnioskując o wydanie zezwolenia na pracę (w czasie kiedy cudzoziemiec przebywa już legalnie na terenie Polski). W przypadku zezwolenia na pracę, przyszły pracodawca występuje do Urzędu Wojewódzkiego. Zezwolenie jest wydawane na okres od 3 miesięcy do 3 lat.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

W przypadku oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, o które również wnioskuje przyszły pracodawca, należy je złożyć do Powiatowego Urzędu Pracy. Obecnie jest to najprostsza forma zatrudnienia obywateli Ukrainy. Oświadczenia można rejestrować na 24 miesiące, a po ich upływie wnioskować o wydłużenie o kolejne 24 miesiące. To co jest istotne, to że dla oświadczeń rejestrowanych po 29 stycznia 2022, poprzednie przepisy dotyczące limitów oświadczeń przestają obowiązywać – stąd możliwość rejestracji kolejnych oświadczeń na następne 24 miesiące. Natomiast oświadczenia złożone przed dniem 29 stycznia 2022 (czyli przed wejściem w życie zmian ustawy), będą procedowane na podstawie wcześniejszych przepisów.

Nie ma obowiązku składania wniosków dopiero po przyjeździe cudzoziemca do Polski, lecz można to zrobić już wcześniej. Warunkiem jest jednak wypełnienie wszystkich wymaganych informacji na oświadczeniu, w tym dokładnych dat wykonywania pracy osoby zatrudnianej.

Legalna praca cudzoziemca jest możliwa tylko po uzyskaniu przez pracodawcę wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń. Należy pamiętać, że warunki pracy nie mogą różnić się od tych, które zostały wskazane w oświadczeniu np. wynagrodzenie pracownika nie może być niższe. Wskazuje się wręcz, że wprowadzanie zmian warunków wiąże się z koniecznością złożenia nowego oświadczenia i ponownego uzyskania wpisu do ewidencji.

Wyjątkami, kiedy nie trzeba ubiegać się o nowy wpis są m.in. sytuacje takie jak: zmiana siedziby pracodawcy, zmiana nazwy lub formy prawnej podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi, przejęcie zakładu pracy przez innego pracodawcę, lub co istotne – gdy podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi i cudzoziemiec zawarli umowę o pracę zamiast umowy cywilnoprawnej.

Jednolite zezwolenie na pobyt i pracę

Istnieje jeszcze – poza oświadczeniem i zezwoleniem – trzecia forma legalizacji zarówno pracy i pobytu. Chodzi o jednolite zezwolenie na pobyt i pracę w warunkach określonych w tym zezwoleniu. W tym przypadku uzyskanie dokumentów jest po stronie cudzoziemca, nie pracodawcy – jednak ten również bierze udział w procedurze wnioskowej. Dokumenty należy złożyć do dedykowanego Urzędu Wojewódzkiego już podczas legalnego pobytu w kraju.

Cudzoziemcy za umowie o pracę – przepisy BHP

Co istotne, cudzoziemcy zatrudnieni na umowę o pracę również podlegają obowiązującym w Polsce przepisom BHP. Pracodawca ma zatem wobec nich obowiązek zapewnienia szkoleń z tego zakresu – wstępnych (instruktaż ogólny i stanowiskowy) oraz okresowych, zapoznania z oceną ryzyka zawodowego na określonym stanowisku, zapewnienia wymaganych środków ochrony indywidualnej oraz zapewnienia bezpiecznego miejsca pracy wg. zaleceń z przeprowadzonego audytu stanu bezpieczeństwa miejsca pracy przez eksperta ds. BHP. Ponadto, w przypadku pracowników posiadających orzeczenia o niepełnosprawności – zapewnienia dostosowania miejsca pracy na podstawie oceny przystosowania stanowiska do potrzeb osoby niepełnosprawnej wydawanej przez eksperta ds. BHP.

Powiadomienie PUP o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca

Pracodawca powinien także pamiętać, że po wpisaniu składanego przez niego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń, ma on obowiązek pisemnie powiadomić powiatowy urząd pracy o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca w ciągu 7 dni od dnia daty rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń. Obowiązek informacji dotyczy także sytuacji zakończenia pracy cudzoziemca na podstawie wpisanego do ewidencji oświadczenia. Niedopełnienie obowiązku informowania o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca podlega karze grzywny.

Źródło: W&W Consulting

Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...