Pisemna umowa o pracę jeszcze przed rozpoczęciem pracy

Niemeczek Monika
rozwiń więcej
Dokumenty. Fot. Fotolia / Fotolia
4 marca 2016 roku do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy dotyczący wprowadzenia obowiązku potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Nowelizacja ma na celu zlikwidowanie zjawiska nazywanego potocznie „syndromem pierwszej dniówki”.

Obecny stan prawny

Umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie. Jeżeli forma pisemna nie zostanie dochowana, art. 29 § 2 kodeksu pracy przewiduje możliwość potwierdzenia  pracownikowi umowy o pracę, najpóźniej w pierwszym dniu pracy pracownika, do końca tego dnia. Takie uregulowanie prowadzi do nieprawidłowości -  podczas kontroli inspekcji pracy osoby niemające umowy o pracę wskazywane są jako osoby pracujące pierwszy dzień, co często nie jest zgodne z prawdą.

Autopromocja

Ze sprawozdania z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2014 r. wynika, że problem jest poważny. Nielegalne zatrudnienie miało miejsce w 18 proc. kontrolowanych podmiotów. Nieprawidłowości w 2014 r. dotyczyły ponad 10,3 tys. pracobiorców objętych kontrolą. Nielegalnie najczęściej zatrudniano w transporcie, gospodarce magazynowej, usługach gastronomicznych i związanych z zakwaterowaniem.

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Jakie skutki będzie miała zmiana przepisów?

W swoim projekcie rząd proponuje wprowadzenie konieczności potwierdzania warunków pracy jeszcze przed dopuszczeniem pracownika do pracy.

Przede wszystkim wprowadzone zmiany ułatwią pracownikom dochodzenie przysługujących im świadczeń i uprawnień ze stosunku pracy, a także korzystanie z ochrony gwarantowanej przez przepisy ubezpieczeń społecznych, ograniczą również zatrudnienie w szarej strefie.

Poza tym usprawnią działania Państwowej Inspekcji Pracy. „Zmiana umożliwi inspektorom pracy stwierdzanie nielegalnego zatrudniania pracowników w każdym przypadku, gdy w razie kontroli okaże się, że praca w ramach stosunku pracy jest wykonywana przez osoby, z którymi uprzednio nie zawarto pisemnych umów o pracę ani którym uprzednio nie wydano pisemnego potwierdzenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków”- czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Proponowana przez rząd zmiana w połączeniu ze zwiększeniem minimalnej stawki godzinowej do 12 złotych dla umów zlecenia i umów o świadczenie usług pozwoli na zwalczanie patologii rynku pracy.

Zobacz: Zmiany w prawie pracy w 2016 roku

Kara za łamanie przepisów

Aby proponowana przez rząd zmiana mogła być skutecznie realizowana, konieczne jest dostosowanie przepisów zawierających sankcję. Przepisem wyznaczającym sankcję za nieprzestrzeganie art. 29 § 2 k.p. jest art. 281 pkt 2 k.p. Zmiana ma polegać na doprecyzowaniu, że karze grzywny przewidzianej w tym przepisie podlegać będzie niepotwierdzenie na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy.

Obecnie projekt ustawy skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu. Nowelizacja wejdzie w życie w ciągu 6 tygodni od uchwalenia.

Zobacz: Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony 2016

Podstawa prawna:

- Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy (druk nr 298);

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1974 nr 24 poz. 141 ze zm.).

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...