Czy można zmienić warunki zatrudnienia w czasie choroby pracownika?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Czy pracodawca może zmienić warunki zatrudnienia w czasie choroby pracownika?
Pracodawca, który chce zmienić istotne warunki łączącej go z pracownikiem umowy, takie jak rodzaj pracy, miejsce pracy, wynagrodzenie oraz wymiar czasu pracy, powinien tego dokonać w formie porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego. Co w przypadku, gdy pracownik, któremu chcemy zmienić warunki zatrudnienia przebywa na zwolnieniu lekarskim?

W przypadku wypowiadania warunków umowy na czas nieokreślony pracodawca jest obowiązany podać przyczynę tej zmiany. Należy pamiętać, że reorganizacja będzie przyczyną uzasadniającą dokonanie wypowiedzenia zmieniającego.

Autopromocja

W zakładzie pracy zatrudniającym kilkudziesięciu pracowników pracodawca przeprowadza reorganizację, w związku ze zmniejszeniem kosztów wykonywania działalności gospodarczej. Zlikwidowane zostaną stanowiska kierowników działów, w zamian za to będzie jeden dyrektor główny, koordynujący pracę wszystkich pracowników pracujących dotychczas pod kierownikami działów. Obecnym kierownikom działów zostanie zaproponowane stanowisko głównych specjalistów, odpowiedzialnych przed dyrektorem głównym. Taka zmiana będzie się wiązała także ze zmniejszeniem wynagrodzenia. Wobec faktu, że reorganizacja jest przyczyną uzasadniającą zmianę warunków pracy, działanie pracodawcy będzie w tym przypadku zgodne z prawem.

Dowiedz się:  Jaki jest maksymalny okres trwania umowy zlecenia?

Wypowiedzenie zmieniające na chorobowym

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, i który w wyniku reorganizacji zwalnia kilku pracowników będzie musiał zastosować ustawę o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tzw. ustawę o zwolnieniach grupowych). Zgodnie z art. 5 ust. 4 tejże ustawy, w przypadku zwolnień grupowych nie ma zastosowania art. 41 Kodeksu pracy, wobec czego możliwe jest złożenie wypowiedzenia w czasie nieobecności pracownika w pracy, również z powodu przebywania na chorobowym.

Niestety pracodawca, który zatrudnia mniej pracowników będzie musiał zaczekać z wręczeniem wypowiedzenia zmieniającego do czasu powrotu pracownika ze zwolnienia lekarskiego.

Należy pamiętać, że w okresie wypowiedzenia zmieniającego pracownik zachowuje do obecnego, a nie zmienionego wynagrodzenia.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...