Ile umów na okres próbny z tym samym pracownikiem

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Umowa na okres próbny - ile razy można zawrzeć z tym samym pracownikiem? / inforCMS
Istotą umowy na okres próbny jest to, że pracodawca przed zatrudnieniem pracownika na stałe może sprawdzić jego kompetencje i umiejętności niezbędne do wykonywania pracy na konkretnym stanowisku. Warto wiedzieć, jak długo możemy „sprawdzać” pracownika.

Kodeks pracy stanowi, że pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na czas określony, na czas nieokreślony i na czas wykonywania określonej pracy. Każda z tych umów może zostać poprzedzona umową na okres próbny, której maksymalny czas trwania wynosi 3 miesiące. Wprawdzie Kodeks pracy nie wskazuje wprost, że można zawszeć tylko jedną taką umowę, niemniej jednak zarówno doktryna jak i orzecznictwo sądów wskazuje, że dopuszczalne jest zawarcie umowy na okres próbny tylko jeden raz – z tym samym pracownikiem i na tym samym stanowisku pracy.

Autopromocja

Polecamy: Czym jest i jak działa związek zawodowy

Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy pracodawca zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę na określonym stanowisku, a po upływie tego okresu stwierdza, że pracownik nie ma predyspozycji do wykonywania danej pracy, ale świetnie by się sprawdził w innym zespole. Wówczas możliwe i wręcz wskazane jest, aby pracodawca zawarł z pracownikiem kolejną umowę na okres próbny, z tym że dotyczącą już zupełnie innego stanowiska.

Istotną kwestią dla ponownego zawierania umowy na okres próbny jest to, że stanowisko i określone związane z nim obowiązki muszą w rzeczywistości się różnić. Nie wystarczy sama zmiana nazwy stanowiska przy niezmienionym zakresie kompetencji. Ponowne zawarcie umowy na okres próbny będzie możliwe tylko wtedy, gdy chodzi o sprawdzenie się pracownika w zupełnie innej dziedzinie działalności pracodawcy.


Pan Tomek prowadzi dużą hurtownię. Zatrudnił pracownika na stanowisko magazyniera w oparciu o umowę o pracę na okres próbny. Pracownik okazał się bardzo kompetentny i sprawny w zakresie swoich obowiązków, wobec czego Pan Tomek uznał, że dla jego firmy korzystniejsze byłoby, żeby pracownik ten zajmował się monitorowaniem zapasów magazynowych, zlecaniem zadań innym magazynierom i zamawianiem brakującego towaru. W związku z tym, że takie stanowisko łączy się z zupełnie innymi kompetencjami (chociażby zarządczymi, których pracodawca nie był w stanie sprawdzić gdy pracownik rozpakowywał towar), Pan Tomek będzie mógł w tym wypadku zawrzeć z takim pracownikiem kolejną umowę o pracę na okres próbny.

Polecamy: Czym jest praca nakładacza?

Pani Anna została zatrudniona na stanowisku kierownika regionu miasta Kielce, w dużej firmie handlowej, w oparciu o umowę o pracę na okres próbny, a następnie na podstawie umowy na czas określony. Do jej obowiązków należało w szczególności koordynowanie pracy poszczególnych przedstawicieli handlowych i wyznaczanie im celów biznesowych. Po dwóch latach Pani Anna dostała awans na kierownika regionu województwa mazowieckiego, ale pracodawca zaproponował jej ponownie umowę o pracę na okres próbny. Takie działanie nie będzie uzasadnione, gdyż nowe zadania Pani Anny są bardzo zbieżne z poprzednimi, nadal będzie odpowiedzialna za wyznaczanie celów biznesowych oraz sprawowanie kontroli nad poszczególnymi kierownikami miast.

Kadry
W jakim terminie należy wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy w 2024 r.
10 maja 2024

Zaległym urlopem wypoczynkowym jest urlop udzielany pracownikowi w terminie późniejszym niż rok kalendarzowy, w którym pracownik nabył do niego prawo. Czy możliwe jest udzielenie zaległego urlopu bez zgody pracownika?

Pracownicy samorządowi: Będą obowiązkowe konkursy na wolne stanowiska kierownicze?
10 maja 2024

Do Senatu wpłynęła petycja, w której zaproponowano obowiązek przeprowadzania konkursów na wolne stanowiska kierownicze. Zdaniem Związku Powiatów Polskich taka zmiana przepisów może doprowadzić do zablokowania możliwości obsadzenia stanowiska, jeśli konkursy pozostaną nierozstrzygnięte.

Podwyżka składki na ZUS w 2025 r. O ile [Obliczenia]. Warianty. Co z ulgami?
09 maja 2024

Składki osób prowadzących działalność gospodarczą wzrosną w 2025 r. o 154,42 zł do poziomu 1754,74 zł miesięcznie (bez ulg i składki zdrowotnej).

Rozwiązanie stosunku pracy. Jak prawidłowo wypowiedzieć umowę o pracę?
09 maja 2024

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Jaka powinna być treść prawidłowo sporządzonego wypowiedzenia umowy o pracę? Kiedy stosunek pracy zostanie rozwiązany?

Rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych w służbie cywilnej. Wynagrodzenie czy czas wolny? Kto o tym decyduje?
09 maja 2024

Jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, członek korpusu służby cywilnej na polecenie przełożonego wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych. Jak należy rekompensować pracę w nadgodzinach pracownikom, urzędnikom i osobom zatrudnionym na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej?

Przejście pracownika na emeryturę lub rentę. Wysokość odprawy emerytalno-rentowej
09 maja 2024

Pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna. Kodeks pracy określa, że odprawa przysługuje w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Czy pracownik może otrzymać odprawę emerytalno-rentową w wyższej wysokości?

Komu przysługuje nagroda jubileuszowa. Jak ustalać jej wysokość i kiedy wypłacać?
09 maja 2024

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Prawo do tego świadczenia mają urzędnicy państwowi, członkowie korpusu służby cywilnej, pracownicy samorządowi, nauczyciele. Wysokość nagrody jubileuszowej ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia 2024 r.
09 maja 2024

Znana jest już kwota świadczenia urlopowego w 2024 r. dla nauczycieli - nie jest niska. Do kiedy powinno być wypłacone świadczenie i jakie są zasady jego przyznania? Szczegóły niżej.

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę?
09 maja 2024

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę? To zależy od okoliczności danej sprawy, ponieważ nie zawsze L4 chroni np. przed dyscyplinarką - rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (i to zarówno z winy pracownika jak i bez jego winy) czy też przed rozwiązaniem z powodu upadłości czy likwidacji zakładu pracy. Poniżej szczegółowe wyjaśnienia.

Praca sezonowa szuka człowieka. Jest problem ze znalezieniem personelu na sezon letni
09 maja 2024

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez "Gazetę Wyborczą", hotelarze zmagają się z problemem znalezienia personelu na sezon letni. Mimo oferowania różnych benefitów, takich jak zniżki na studia, produkty firmowe, dofinansowanie zajęć sportowych, prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie kursów i szkoleń, program rekomendacji pracowników oraz darmowe napoje i przekąski, firmy mają trudności ze znalezieniem zainteresowanych.

pokaż więcej
Proszę czekać...