Co z przerwą między umowami o pracę?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Przerwy w zatrudnieniu a przekształcenie umowy w umowę na czas nieokreślony. / inforCMS
Kodeks pracy daje pracodawcom możliwość swobody zatrudniania pracowników w oparciu o takie umowy, jakie w danej chwili są dla niech najbardziej korzystne. Takie postępowanie nie zawsze idzie w parze z korzyścią dla pracownika.

Kodeks pracy przewiduje różne rodzaje umów o pracę, jakie mogą zawierać pracodawcy z pracownikami, a podstawowe z nich to umowa o pracę na czas określony i umowa o pracę na czas nieokreślony. Innymi umowami są te uregulowane w Kodeksie cywilnym, takie jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło. O ile w przypadku tych dwóch ostatnich nie ma żadnych ograniczeń w ilości ich zawierania, o tyle w przypadku umowy o pracę na czas określony tak.

Autopromocja

Zgodnie bowiem z Kodeksem pracy, trzecia z kolei umowa o pracę zawarta na czas określony przekształca się samoistnie w umowę na czas nieokreślony, jeżeli przerwa między umową drugą a trzecią nie była dłuższa niż miesiąc.

Przeczytaj także: Czy na zwolnieniu lekarskim można dorabiać u pracodawcy?

Pan Tomek był zatrudniony w hurtowni spożywczej na podstawie umów o pracę na czas określony od dnia 01.01.2008 r. do 31.12.2008 r., a następnie od 01.01.2009 r. do 31.12.2009 r. W dniu 01 stycznia 2010 r. jego pracodawca nie zaproponował mu umowy o pracę na czas nieokreślony, ale w dniu 15 stycznia 2010 r. chciał zawrzeć kolejną umowę terminową. Strony zawarły taką umowę. W związku jednak z tym, że trzecia umowa terminowa przekształca się w umowę na czas nieokreślony, pracodawca będzie musiał stosować w stosunku do Pana Tomka przepisy o umowie zawartej na czas nieokreślony, pomimo iż sama nazwa umowy wskazywałaby, że strony łączy umowa terminowa.

Polecamy serwis: Urlopy

Najistotniejszą kwestią jest to, że przerwa pomiędzy umowami zawartymi na czas określony nie może być dłuższa niż jeden miesiąc. Zawieranie dwóch z kolei umów terminowych, a wstrzymywanie się z trzecią do momentu, aż upłynie wskazany w Kodeksie pracy termin miesięczny może zostać uznane przez sąd za próbę ominięcia przepisów prawa pracy. Jeżeli bowiem trzecia umowa o pracę (na czas określony) zawierana jest po upływie przykładowo 1,5 miesiąca od poprzedniej umowy, to może powstać wątpliwość, dlaczego akurat pracodawca czekał dodatkowe dwa tygodnie.

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...