Podstawowy okres rozliczeniowy pracodawcy z pracownikiem

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Jaki jest okres rozliczeniowy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem?
Artykuł 129 Kodeksu pracy stanowi, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy. Czy taki okres rozliczeniowy zawsze będzie wynosił 4 miesiące?

Standardowy okres rozliczeniowy wynosi maksymalnie 4 miesiące. Oznacza to, że może być on krótszy, ale w zasadzie nie wolno go przedłużać ponad wskazany limit. Gdyby pracodawca określił w regulaminie pracy okres rozliczeniowy na 1 miesiąc to w takiej sytuacji nie będzie obowiązywać ogólna regulacja z art. 129 kodeksu pracy wskazująca 4-miesięczny okres rozliczeniowy. Rozliczenie m.in. nadgodzin musi odbyć się w ramach jednego miesiąca.

Autopromocja

Z punktu widzenia interesu pracodawcy zwykle korzystne jest wydłużenie okresów rozliczeniowych. Pozwala to na bardziej elastyczne układanie godzin pracy i zmniejsza potencjalne koszty nadgodzin.

Zobacz: Praca nocna w systemie skróconego tygodnia pracy - porada

Wyjątki

Wyjątek w zakresie długości okresu rozliczeniowego został określony w paragrafie 2 omawianego artykułu. Zgodnie z tą regulacją, możliwe jest wydłużenie okresu rozliczeniowego do maksymalnie 12 miesięcy:
1) w rolnictwie i hodowli,
2) przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób.
Jeżeli jest to dodatkowo uzasadnione nietypowymi warunkami organizacyjnymi lub technicznymi mającymi wpływ na przebieg procesu pracy, możliwe jest wydłużenie okresu rozliczeniowego do maksymalnie 12 miesięcy. Opcja ta odnosi się wyłącznie do wcześniej wskazanych przypadków.

Agencja reklamowa chciała wydłużyć obowiązujący w tej firmie okres rozliczeniowy do 6 miesięcy z uwagi na występujące nieregularnie zamówienia, powodujące „spiętrzenia” prac w niektórych okresach i „luźniejsze” dni w poszczególnych tygodniach.
Wydłużenie to nie jest możliwe. Ten typ działalności nie został wymieniony w art. 129 kodeksu pracy.

Pracodawca powinien pamiętać, że zabieg ustalenia okresu rozliczeniowego powinien znaleźć swój formalny wyraz w odpowiednich aktach wewnątrzzakładowych.

Polecamy: Podróż służbowa a czas pracy

Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...