Praca zdalna jako polecenie pracodawcy

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Praca zdalna jako polecenie pracodawcy - kiedy będzie można wysłać pracownika na home office? / shutterstock
Praca zdalna a polecenie pracodawcy - przepisy nowego Kodeksu pracy przyznają pracodawcy możliwość wysłania pracownika na pracę zdalną. Kiedy?

Praca zdalna - nowy Kodeks pracy

Trwają prace nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowe przepisy mają za zadanie wprowadzenie do Kodeksu pracy regulacji dotyczącej pracy zdalnej. Praca zdalna zastępuje kodeksową telepracę - uchyla się rozdział poświęcony telepracy. Aktualnym przepisom o telepracy brakuje elastyczności w świadczeniu pracy z domu, a przepisom covidowym trwałości. Rozwiązanie zawarte w Kodeksie pracy będzie elastyczne i stałe.

Autopromocja

Pierwszym celem nowelizacji jest systemowe umożliwienie korzystania ze zdalnej formy wykonywania pracy w sposób elastyczny. Drugim celem jest stworzenie przepisów zapewniających bezpieczeństwo i ochronę pracownika zdalnego.

Definicja pracy zdalnej:

"Praca zdalna będzie to praca polegająca na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą, w tym w miejscu zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość".

Gwarantowana przepisami KP praca zdalna będzie mogła być wykonywana w pełnym wymiarze czasu pracy albo w uzgodnionym zakresie pracownik będzie pracował również w zakładzie pracy. Nie będzie jednak musiało się to odbywać w sztywno określonych dniach, jak na telepracy.

Jak ustalić pracę zdalną?

Zgodnie z nowymi przepisami praca zdalna będzie mogła być ustalona na dwa sposoby - już w momencie zawierania umowy o pracę albo w trakcie zatrudnienia. Home office w czasie zatrudnienia zmienia się poprzez zmianę miejsca wykonywania pracy. Nie będzie wówczas konieczna pisemna zmiana umowy. Ponadto, praca zdalna będzie mogła być udzielona na wniosek pracownika (12 dni w roku) i na polecenie pracodawcy. Kiedy pracodawca może polecić pracę z domu?

Praca zdalna na polecenie pracodawcy

Co do zasady pracownik porozumiewa się z pracodawcą w kwestii pracy zdalnej. Przepisy projektu zmian w KP dopuszczają jednak możliwość wysłania pracownika na pracę zdalną przez pracodawcę w sposób jednostronny. Kiedy może dojść do takiego zdarzenia? Projektodawca zastrzegł, że do takiej sytuacji może dojść tylko w szczególnych przypadkach (art. 6719 § 3):

  1. w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu lub
  2. gdy jest to niezbędne ze względu na obowiązek pracodawcy zapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, o ile z przyczyn niezależnych od pracodawcy zapewnienie tych warunków w dotychczasowym miejscu pracy pracownika nie jest czasowo możliwe.

Pracodawca musi jednak pamiętać o obowiązku uzyskania od pracownika oświadczenia o odpowiednich warunkach do pracy zdalnej. Pracownik składa więc wcześniej w postaci papierowej lub elektronicznej oświadczenie, potwierdzające posiadanie warunków lokalowych i technicznych do wykonywania pracy zdalnej.

Oświadczenie pracownika o warunkach pracy zdalnej

Pobierz wzór Oświadczenia pracownika pobieranego przy poleceniu pracy zdalnej, odnoszące się do przestrzegania przepisów bhp. Ważne, aby taki dokument posiadał własnoręczny podpis pracownika.

Praca zdalna - cofnięcie polecenia

Znowelizowany KP przewiduje możliwość cofnięcia wydanego polecenia pracy zdalnej.

Polecenie pracy zdalnej - obowiązki pracodawcy

Polecenie pracy zdalnej pociąga za sobą obowiązki w postaci dostarczenia pracownikowi wszelkich materiałów i narzędzi pracy niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej. Pracodawca powinien również pokryć koszty wykonywania pracy zdalnej, takie jak koszty zainstalowania, eksploatacji i bieżącej konserwacji sprzętu służącego do wykonywania pracy oraz koszty energii elektrycznej i koszty dostępu sieci. Pracodawca zapewnia także odpowiednią pomoc techniczną i szkolenie z obsługi przeznaczonych do pracy narzędzi.

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...