Aneks do umowy o pracę - co można zmienić?

Katarzyna Sędziak
(Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
rozwiń więcej
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
rozwiń więcej
Aneks do umowy o pracę - co można zmienić? / shutterstock
Aneks do umowy o pracę - co można zmienić? Czy przedmiotem aneksu może być zmiana wynagrodzenia lub etatu pracownika? Czego nie można zmienić za pomocą aneksu?

Aneks do umowy o pracę - kiedy można go zastosować?

Zawarcie umowy o pracę nie oznacza, że warunki zatrudnienia nie mogą ulec zmianie. Pracodawca ma prawo zmodyfikować postanowienia umowy o pracę, jednak pracownik nie musi się z nimi zgodzić. Podpowiadamy, w jakich przypadkach pracodawca może zastosować aneks do umowy o pracę bez konieczności zawierania nowej umowy.

Autopromocja

Aneks do umowy - co to jest?

Aneks do umowy o pracę często nazywany jest również porozumieniem zmieniającym. Są to tożsame pojęcia, które można stosować zamiennie. Oba terminy dotyczą zgodnego oświadczenia woli, czyli porozumienia, jakie zostało uzgodnione przez obie strony. Aneks stanowi integralną część pierwotnej umowy o pracę i musi wskazywać elementy umowy, jakie zostaną zmienione.

Aneks do umowy o pracę może zostać zawarty przez strony nawet w czasie, kiedy pracownik podlega szczególnej ochronie z mocy przepisów prawa, np. pracownica w okresie ciąży, pracownik w wieku przedemerytalnym, w trakcie zwolnienia lekarskiego czy urlopu wypoczynkowego.

Jaka forma?

Zgodnie z art. 29 Kodeksu pracy, zmiana warunków umowy o pracę wymaga formy pisemnej. Jeśli strony umowy dojdą do porozumienia w sprawie nowych warunków zatrudnienia, muszą one zostać spisane w formie dokumentu, tj. aneksu do umowy. Prawo nie reguluje jednak, jak powinien wyglądać taki aneks ani jakie zmiany muszą być w nim zawarte. Strony mają pełną swobodę w ustaleniu warunków, czasu ich obowiązywania oraz wejścia w życie.

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Zmiana wynagrodzenia, zmiana etatu, stanowiska, zakresu obowiązków, miejsca pracy

Aneks stosuje się w przypadku zmiany warunków zapisanych w umowie o pracę. Co ważne, pracownik musi wyrazić zgodę na taką zmianę, aby aneks był wiążący. Elementy umowy, jakie można zmienić aneksem to, m.in.:

  • wysokość wynagrodzenia ,
  • wymiar czasu pracy,
  • stanowisko,
  • zakres obowiązków,
  • miejsce wykonywania pracy.

Czego nie można zmienić za pomocą aneksu?

Aneks do umowy o pracę nie może zawierać zapisów wprowadzających zmiany niezgodne z obwiązującymi przepisami prawa pracy.

Za pomocą aneksu do umowy nie można również przedłużyć umowy o pracę na czas określony. Łączna liczba umów terminowych z tym samym pracodawcą nie może przekraczać trzech, a łączny okres zatrudnienia na podstawie umów na czas określony może wynosić maksymalnie 33 miesiące. Przekroczenie tych limitów powoduje, że pracownik z mocy prawa zostaje zatrudniony na umowę na czas nieokreślony (art. 25.1 par. 3 KP).

Aneksu nie trzeba również podpisywać w przypadku wynagrodzenia pracownika z najniższą krajową, która podwyższana jest co roku. W przypadku pracownika otrzymującego wynagrodzenie minimalne istotne jest, aby jego miesięczna pensja odpowiadała minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dany rok kalendarzowy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...