Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2020 r.

Monika Smulewicz
ekspert z zakresu prawa pracy
rozwiń więcej
Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2020 r. / autor: Monika Smulewicz / Monika Smulewicz
Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2020 r. przedstawia wszystkie obowiązki miesięczne, wymiar czasu pracy, wysokość dodatku za pracę w nocy, ciekawe cytaty oraz wyrok Sądu Najwyższego dotyczący nadgodzin podczas pracy w systemie "home office".

"Im więcej mamy czasu na wykonanie jakiejś pracy, tym więcej czasu ona nam zabiera." - prof. C. Northcote Parkinson

Autopromocja

OBOWIĄZKI MIESIĘCZNE:

  1. Weryfikacja ważności badań wstępnych, okresowych i kontrolnych.
  2. Weryfikacja ważności szkoleń BHP.
  3. Weryfikacja terminowych umów o pracę.
  4. Raport z wyszczególnieniem dat urodzenia pracowników i zleceniobiorców, którzy podlegają uldze podatkowej dla 26-latków.
  5. Sprawdzenie pracowników i zleceniobiorców, którzy spełniają warunki do zgłoszenia do PPK (zgłoszenie w terminie 7 dni po upływie 10-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia).
  6. 05.08 Złożenie dokumentacji rozliczeniowej (ZUS DRA) oraz opłacenie składek za lipiec 2020 r. przez jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe.
  7. 09.08 GUS DG-1 meldunek o działalności gospodarczej.
  8. 10.08 Złożenie ZUS DRA oraz opłacenie składek za lipiec 2020 r. przez osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie.
  9. 17.08 Złożenie dokumentacji rozliczeniowej (ZUS DRA) oraz opłacenie składek za lipiec 2020 r. przez pozostałych płatników.
  10. 17.08 Przelew do instytucji finansowej z tytułu wpłat do PPK obliczonych i pobranych w miesiącu lipcu 2020 r.
  11. 20.08 Opłacenie zaliczek na podatek od wypłaconych w lipcu 2020 r. przychodów ze stosunku pracy, pracy nakładczej, służbowego stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście, umów zleceń, umów o dzieło (PIT-4).
  12. 20.08 Opłacenie zaliczek wynikających z art. 52o ustawy o pdof oraz zryczałtowanego podatku dochodowego, pobranych w marcu 2020 r. od przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez płatników, przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o pdof (tj. umowy zlecenia lub umowy o dzieło) oraz z praw autorskich i praw pokrewnych; termin ten dotyczy płatników, o których mowa w art. 31 oraz art. 41 ust. 1 i 4 ustawy o pdof, jeżeli płatnicy ci ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 (zgodnie z § 1 rozporządzenia w sprawie przedłużenia terminów przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego - Dz. U. z 2020 r. poz. 972).
  13. 20.08 Opłacenie zryczałtowanego podatku pobranego w lipcu 2020 r. od przychodów zatrudnionych osób podlegających zryczałtowanemu opodatkowaniu (PIT-8A).zychodów ze stosunku pracy, pracy nakładczej, służbowego stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście, umów zleceń, umów o dzieło (PIT-4).
  14. 20.08 Złożenie deklaracji PFRON za lipiec 2020 r. (DEK-I-0, DEK-I-a, DEK-I-b, DEK-II-a, DEK-II-b) oraz wpłata na PFRON.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania

WYMIAR CZASU PRACY (40 godz. × 4 tyg.) + (8 godz. x 1 dzień) = 160h tj. 20 dni

DODATEK NOCNY 2600/160 * 20% = 3,25 zł

"Każdy, kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to, czy ma 20 czy 80 lat. Kto kontynuuje naukę pozostaje młody. Najwspanialszą rzeczą w życiu jest utrzymywanie swojego umysłu młodym." - Les Brown

CIEKAWOSTKA:

Nadgodziny podczas pracy w systemie tzw. „home office” (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 września 2019 r. sygn. akt II PK 172/18)

Bez precyzyjnego określenia przez pracownika konkretnego rodzaju i rozmiaru pracy, która ma być wykonana w konkretnych dniach wskazanego okresu zatrudnienia (wniosek o nadgodziny), nie jest obiektywnie możliwe ustalenie pracochłonności lub czasochłonności zadań, które pracownik miałyby wykonywać w godzinach nadliczbowych w zadaniowym systemie telepracy. Dlatego też pozbawione podstaw prawnych jest stwierdzenie, że przy nieskonkretyzowanych co do rodzaju, pracochłonności lub czasochłonności czynnościach wykonywanych przez pracownika, powstają nadgodziny, które mają być zrekompensowane przez pracodawcę.

Polecamy serwis: Kadry dla początkujących

Kadry
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!
17 maja 2024

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?
17 maja 2024

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS
17 maja 2024

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.
17 maja 2024

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach
17 maja 2024

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?
17 maja 2024

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.
17 maja 2024

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]
17 maja 2024

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

pokaż więcej
Proszę czekać...