Podiatra - nowy zawód przyszłości

dr Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Podiatra - nowy zawód przyszłości / Czym zajmuje się podiatra? / Shutterstock

Pediatra to nie podiatra - nie należy mylić tych dwóch pojęć, chociaż zarówno pediatra jak podiatra to przedstawiciele zawodów medycznych. Podobnie podiatra to nie podolog. Podiatra to nowy zawód przyszłości - to "lekarz od stóp". Dlaczego to takie przyszłościowe? Bo profilaktyka problemów zdrowotnych w obrębie stopy to problem wielu osób, a kosmetyki nie wiele tu zdziałają. Podiatra to lekarz medycyny podiatrycznej. Zajmuje się on problematyką stóp w szerokim znaczeniu i wymagane jest od niego posiadanie specjalnych kwalifikacji. 

Nowe zawody medyczne - już od 26 marca 2024

Ważne
15 NOWYCH ZAWODÓW MEDYCZNYCH

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (Dz.U. 2023 poz. 1972) uregulowała 15 zawodów medycznych. Ustawa określa zasady wykonywania następujących zawodów medycznych: asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, profilaktyk, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

Podiatra - nowy zawód przyszłości. Czym zajmuje się podiatra?

Poniżej informacja czym zajmuje się podiatra:

Autopromocja
  • Profilaktyka problemów zdrowotnych w obrębie stopy.
  • Profilaktyka na poziomie ogólnoustrojowym (stabilizacja cukrzycy).

W tym sensie to bardzo ważne zadanie, ponieważ polskie społeczeństwo w dużej mierze choruje na cukrzycę. Oczywiście podiatra to nie diabetolog, czy tzw. cukrzyk. Ale przecież wraz z cukrzycą pojawia się tzw. stopa cukrzycowa. Jest rozumiana jako infekcja, owrzodzenie lub destrukcja głębokich tkanek stopy z neuropatią i/lub chorobą naczyń obwodowych w kończynie dolnej u chorych na cukrzycę (wg. Międzynarodowej Grupy Roboczej dla Stopy Cukrzycowej - IWGDF guideline 2015). Przy tego typu chorobie potrzeba jest też pomoc medyczna ortopedów i chirurgów.

Kolejne zadania podiatry to m.in.:

  • Profilaktyka na poziomie miejscowym, z uwzględnieniem odpowiedniego zaopatrzenia stopy, zwłaszcza w obuwie.
  • Współpraca z lekarzem zajmującym się patologiami stopy, w tym obserwacja postępów leczenia.
  • Oczyszczanie rany w obrębie stopy.
  • Utrzymywanie rany w obrębie stopy w odpowiednim zabezpieczeniu opatrunkowym.
  • Zlecanie badań bakteriologicznych.
  • Ocena antybiogramu.
  • Prowadzenie terapii podiatrycznej związanej z procesem leczenia chorób w obrębie stóp po zaleconej konsultacji lekarskiej.
  • Wykonywanie zabiegów z zakresu fizykoterapii w obrębie stóp.
  • Wykonywanie hiperbarii.
  • Wykonywanie ozonoterapii.
  • Wykonywanie laseroterapii niskoenergetycznej.
  • Wykorzystywanie zmiennego pola magnetycznego w zabiegach.
  • Wykonywanie krioterapii.
  • Wykonywanie zabiegów w obrębie aparatu paznokcia.
  • Higiena paznokci.
  • Oczyszczanie płytki paznokciowej.
  • Stosowanie klamer.
  • Opracowywanie paznokci objętych łuszczycą.
  • Wykonywanie zabiegów zgodnie z zasadami aseptyki, antyseptyki oraz procedurami postępowania z materiałami biologicznie skażonymi i w sytuacji wystąpienia zakażeń.
  • Asystowanie lekarzowi podczas zabiegów chirurgicznych paznokcia i jego obrębu.
  • Obserwacja i monitorowanie efektów zabiegów chirurgicznych paznokcia i jego obrębu i informowanie o konieczności zgłoszenia się do lekarza celem dalszej oceny stanu zdrowia.
  • Pomoc w doborze zaopatrzenia w wyroby medyczne i jego stosowanie. W tym wypisywanie wniosków na zaopatrzenie w wyroby medyczne.
  • Dopasowywanie protez i obuwia.
  • Utrzymywanie dobrostanu fizycznego i psychicznego pacjenta.
  • Udzielanie pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.
  • Prowadzenie i archiwizowanie dokumentacji medycznej.

Podiatra to nie podolog

Podiatra to zawód medyczny, który wymaga specjalistycznych kwalifikacji. Z kolei podolog zajmuje się kompleksową pielęgnacją stóp oraz terapią chorób, urazów oraz schorzeń stóp. Celem pracy podologa jest usunięcie lub ograniczenie skutków choroby, a także zapobieganie ich nawrotom poprzez zalecenie prawidłowej pielęgnacji oraz prowadzenie edukacji pacjenta.

Kadry
Wakacje składkowe - projekt ustawy po drugim czytaniu w sejmie
08 maja 2024

Wakacje składkowe - projekt ustawy jest już po drugim czytaniu w Sejmie. Nie było poprawek do projektu. Teraz będzie głosował cały Sejm. Dla kogo są wakacje składkowe? Jakie warunki trzeba spełnić, by móc złożyć wniosek do ZUS?

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024
08 maja 2024

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024 - czy nauczyciel może wziąć urlop na żądanie? Karta nauczyciela różnicuje urlopy nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych i nieferyjnych. Czy dyrektor, wicedyrektor i nauczyciel na stanowisku kierowniczym mogą korzystać z urlopu na żądanie?

Minimalne wynagrodzenie w 2024 roku wzrosło do 4 242 zł, a to nie koniec. Ile wyniesie po kolejnej podwyżce w lipcu? Jak Polska wypada w porównaniu z innymi krajami w UE?
08 maja 2024

Minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce oraz minimalna stawka godzinowa zostały podwyższone w styczniu 2024 roku.  Ile wyniosą po kolejnej podwyżce, która czeka nas w lipcu br.?

Podróż służbowa. Od czego zależy wysokość diet i innych należności?
08 maja 2024

W czasie krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów przejazdów, noclegów oraz innych wydatków. Ich wysokość zależy od wielu okoliczności. Jakich?

Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?
08 maja 2024

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego w wakacje 2024
08 maja 2024

Kim jest młodociany pracownik? Ile wynosi jego wynagrodzenie? 

Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem
08 maja 2024

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?
08 maja 2024

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

Świadczenia pracownicze: Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jak obliczyć i kiedy wypłacić?
08 maja 2024

Pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Czy zawsze należy wypłacić ten ekwiwalent?

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia
08 maja 2024

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia - jednak nie tak szybko. Co to jest europejska karta osoby z niepełnosprawnością i europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami? Jak je uzyskać? Gdzie obowiązują? Swobodne przemieszczanie się w UE stanie się łatwiejsze dla osób z niepełnosprawnościami. Europejska karta osoby z niepełnosprawnością i karta parkingowa dla takich osób ułatwią dostęp do przysługujących im praw i preferencyjnych warunków we wszystkich krajach UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...