Wydanie świadectwa pracy w przypadku umowy na czas wykonania określonej pracy po zmianach

Katarzyna Czajkowska-Matosiuk
rozwiń więcej
Wydanie świadectwa pracy w przypadku umowy na czas wykonania określonej pracy po zmianach / Fotolia
Od 22 lutego 2016 r. zlikwidowano możliwość zawierania umów na czas wykonania określonej pracy. W efekcie, może pojawić się problem jak postępować w sytuacji, w której umowa na czas wykonania określonej pracy została zakończona po 31 grudnia 2016 r. lub gdy po takiej umowie strony zawarły kolejną umowę na czas określony.

Czy należy wydać świadectwo pracy po zakończeniu umowy na czas wykonania określonej pracy?

Autopromocja

W ostatnim okresie weszły w życie dwie duże nowelizacje Kodeksu pracy. Pierwsza usunęła z katalogu umów terminowych umowę na czas wykonywania określonej pracy. Natomiast druga zmieniła zasady dotyczące wydawania świadectw pracy. Niestety przepisy obu tych nowelizacji nie zostały zharmonizowane, w związku z czym powstała istotna luka w prawie. Nie wiadomo bowiem, czy w obecnym stanie prawnym pracodawca ma obowiązek wydawania świadectwa pracy w przypadku umowy na czas wykonania określonej pracy.

Ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 22 lutego 2016 r. wyeliminowała z katalogu umów terminowych umowę na czas wykonywania określonej pracy. Natomiast obowiązująca od 1 stycznia 2017 r. ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców zmieniła zasady dotyczące wydawania świadectw pracy, ale nie uwzględnia wystawiania świadectw pracy za umowy na czas wykonania określonej pracy.

Polecamy książkę: Wielka Księga Prawa Pracy

Luka w prawie

Nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca wydawania świadectw pracy nie uwzględnia do końca stanu prawnego, jaki powstał w wyniku wejścia w życie pierwszej nowelizacji, a tym samym pojawiła się luka w prawie. W przepisach przejściowych nowelizacji z 25 czerwca 2015 r. wskazano, że w odniesieniu do zlikwidowanych umów na czas wykonania określonej pracy, które nadal trwały 22 lutego 2016 r., należy stosować regulacje dotychczasowe (art. 13 tej nowelizacji). Natomiast przepisy przejściowe nowelizacji z 16 grudnia 2016 r. nie przewidują tego, że – mimo usunięcia z Kodeksu pracy umowy na czas wykonania określonej pracy – takie umowy nadal mogą być realizowane (jeśli trwały 22 lutego 2016 r. i wciąż nie wygasły).

Od 22 lutego 2016 r. zlikwidowano możliwość zawierania umów na czas wykonania określonej pracy.

W efekcie nie wiadomo, jak postępować w sytuacji, w której umowa na czas wykonania określonej pracy została zakończona po 31 grudnia 2016 r. lub gdy po takiej umowie strony zawarły kolejną umowę na czas określony.

Przepisy przejściowe

Przepisy przejściowe zawarte w nowelizacji z 16 grudnia 2016 r. regulują kwestię wydania świadectwa pracy w sytuacji, gdy pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy wyłącznie na podstawie:

● umowy o pracę na okres próbny albo

● umowy o pracę na czas określony.

Jeżeli 1 stycznia 2017 r. nie upłynął termin na wydanie świadectwa pracy za te umowy terminowe, pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy za zakończone do tego dnia okresy zatrudnienia na podstawie ww. umów, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy. Pracodawca ma na to 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji. Natomiast przed upływem tego terminu, jeśli świadectwo nie zostało wydane wcześniej, to za zakończone na 1 stycznia 2017 r. okresy zatrudnienia może ono zostać wydane na żądanie pracownika (art. 22 ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców).

Jednakże ta regulacja nie dotyczy umów na czas wykonania określonej pracy, ponieważ ani przepisy przejściowe zawarte w nowelizacji z 16 grudnia 2016 r., ani obowiązujące regulacje Kodeksu pracy nie przewidują istnienia takiej umowy.

Czy wydać świadectwo pracy

Z powyższego wynika, że w obecnym stanie prawnym teoretycznie brak jest podstaw nakładających na pracodawcę obowiązek wydania świadectwa pracy w przypadku, gdy umowa na czas wykonania określonej pracy trwała 1 stycznia 2017 r. W tej kwestii decydujące będzie z pewnością orzecznictwo sądowe, rozstrzygające pierwsze spory powstałe na tym tle.

Dla pracodawcy bezpieczniej będzie wydać pracownikowi świadectwo pracy po zakończonej umowie na czas wykonywania określonej pracy, w szczególności, jeśli pracownik zażąda takiego świadectwa.

Jednak, aby pracodawca sam nie stał się stroną w takim sporze, mimo wszystko warto wydać pracownikowi świadectwo pracy, zwłaszcza, jeśli pracownik zwróci się z takim wnioskiem. Trzeba bowiem pamiętać, że niewydanie pracownikowi świadectwa pracy stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, które jest zagrożone karą grzywny w wysokości od 1000 do 30 000 zł.

W dniu 1 lutego 2016 r. pracownik zawarł umowę o pracę na czas wykonania określonej pracy. Umowa ta zakończyła się 15 lutego 2017 r. Pracownik podpisał z pracodawcą kolejną umowę, tym razem na czas określony. Umowa ta zakończy się 15 lutego 2018 r. Jednocześnie pracownik zwrócił się do pracodawcy z wnioskiem o wydanie świadectwa pracy za zakończoną umowę na czas wykonywania określonej pracy. W tej sytuacji pracodawca może wystawić pracownikowi świadectwo pracy po zakończeniu umowy na czas wykonania określonej pracy, tj. po 15 lutego 2017 r., bądź wystawić tzw. świadectwo zbiorcze (za oba zakończone okresy pracy) po zakończeniu umowy na czas określony, tj. 15 lutego 2018 r. W omawianym przypadku bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie dla pracodawcy wystawienie świadectwa pracy za każdy z tych okresów z osobna. Pozwoli to uniknąć ewentualnych sporów z pracownikiem.

Podstawa prawna:

● art. 97 § 11, art. 282 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60),

● art. 22 ustawy z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz.U. z 2016 r. poz. 2255),

● art. 13 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1220).

Sprawdź: Wskaźniki i stawki

Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...