Polski Ład przyjęty przez Sejm

Polski Ład 2022 przyjęty przez Sejm - wynagrodzenia, zmiany kadrowe / Shutterstock
Polski Ład został przyjęty przez Sejm. Pracodawcy oceniają jak Polski Ład wpłynie na zmiany kadrowe i wynagrodzenia pracowników. Jakie scenariusze przewidują przedsiębiorcy?

Polski Ład od 2022 przyjęty przez Sejm

Sejm RP przyjął Polski Ład. Oznacza to dla przedsiębiorców wiele zmian już od początku 2022 roku, również w kontekście form współpracy i wynagradzania. Potwierdza to badanie przeprowadzone w październiku wśród przedsiębiorstw zrzeszonych w Business Centre Club.

Autopromocja

Niemalże każdy z przedsiębiorców – blisko 92% wskazał, że współpracuje z kontraktorami, osobami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą. Odzwierciedla to tendencję istniejącą już od pewnego czasu na rynku.

BCC

Polski Ład a zmiany kadrowe i renegocjacje wynagrodzeń

Nie zmienia to faktu, że każdy z przedsiębiorców powinien mieć na uwadze oczekiwania współpracowników do zmiany warunków współpracy – w wielu przypadkach (zwłaszcza specjalistów) niezbędnym mogą okazać się renegocjacje wynagrodzenia tak, aby utrzymać wynagrodzenie netto na niezmienionym poziomie siły nabywczej.

Polski Ład jest dla wielu przedsiębiorców dużym zaskoczeniem i czynnikiem destabilizującym nie tylko prowadzony biznes i planowane inwestycje, ale także budżety płacowe – mówi Michał Wodnicki ekspert BCC.

Ponad 1/3 respondentów rozważa zmianę form współpracy lub wynagradzania. Takie działanie wpisuje się w zachowania sprzed kilku lat np. w odpowiedzi na zapowiedź likwidacji limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. – Przepisy podatkowe zaproponowane w Polskim Ładzie będą bazą do narastającej presji płacowej i zmian kadrowych w organizacjach – dodaje ekspert.

BCC

Polski Ład - zmiana struktury spółek

Planujący zmiany w organizacji najczęściej wskazują, że rozważają wprowadzenie wynagradzania członka zarządu na podstawie uchwały o powołaniu. Zauważalny jest trend wśród przedsiębiorców, zgodnie z którym organizacje zastanawiają się jak usankcjonować pozycję członków zarządu spółek. Bardzo częstym następstwem jest scenariusz restrukturyzacji.

Warto pamiętać, że każdorazowa zmiana struktury powinna być nierozerwalna z rzeczywistymi okolicznościami (substancją biznesową), a nie tylko zmniejszeniem obciążeń publicznoprawnych. Tylko wówczas można dokonać zmiany w bezpieczny sposób – dodaje Michał Wodnicki.

BCC

Struktura wynagradzania dla pracowników innowacyjnych i opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Popularnością cieszą się także struktury wynagradzania dla pracowników kreatywnych oraz opodatkowanie ryczałtem przychodów z działalności gospodarczej, co może być wynikiem specyfiki wskazanych rozwiązań i możliwości zastosowania wspomnianych narzędzi. Ten będzie się wzmacniał wraz z postępami prac legislacyjnych nad Polskim Ładem. Potwierdzać to może badanie przeprowadzone przez nas w ostatnich dniach (28 % ankietowanych rozważa lub już wdraża strukturę wynagradzania dla pracowników innowacyjnych, a 35% rozważa opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).

BCC

Jak Polski Ład wpłynie na budżet wynagrodzeń dla pracowników?

Ponad połowa uczestników przeprowadzonego przez BCC badania zadbała o wstępną ocenę wpływu Polskiego Ładu na ich budżet wynagrodzeń dla pracowników oraz rozliczenia ze współpracownikami (kontraktorami), a także na własne obciążenia (jako przedsiębiorców – podatników PIT).

BCC

Najprawdopodobniej wraz z postępami prac nad Polskim Ładem i jego wejściem w życie, liczba przedsiębiorstw weryfikujących poziom swoich przewidywanych obciążeń będzie wzrastać. – W naszej ocenie takie działania warto podjąć już teraz, aby móc przygotować się na nadchodzący rok kalendarzowy z odpowiednim wyprzedzeniem – dodaje Michał Wodnicki z BCC.

Business Centre Club
rozwiń więcej
Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...