Wynagrodzenie

Wynagrodzenie za pracę to należność, która przysługuje pracownikowi od pracodawcy za wykonaną pracę, a w wyjątkowych i wyraźnie określonych przepisami przypadkach także za okres niewykonywania pracy. 

Wynagrodzenie powinno odpowiadać rodzajowi pracy świadczonej przez pracownika. Ustalając wysokość wynagrodzenia, pracodawca powinien też brać pod uwagę kwalifikacje pracownika oraz ilość i jakość świadczonej przez niego pracy.

Autopromocja

Wynagrodzenie to świadczenie:

  • ze stosunku pracy (podstawą prawną jest stosunek pracy, którego źródłem może być umowa o pracę, spółdzielcza umowa o pracę, powołanie, wybór lub mianowanie);
  • przysługujące pracownikowi od pracodawcy
  • przysługujące za pracę wykonaną (za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią);
  • okresowe (wynagrodzenie powinno być wypłacane co najmniej raz w miesiącu w stałym i z góry ustalonym terminie);
  • pieniężne (wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej, częściowa wypłata wynagrodzenia w innej formie jest możliwa, ale tylko wtedy, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy);
  • osobiste (wynagrodzenie przysługuje konkretnemu pracownikowi i powinno być wypłacone do rąk własnych pracownika. Obowiązek wypłaty wynagrodzenia do rąk własnych pracownika może być spełniony w inny sposób, jeśli pracownik uprzednio wyraził na to zgodę na piśmie. Możliwe jest przekazanie wynagrodzenia przekazem pocztowym lub przelewem na konto bankowe pracownika);
  • obowiązkowe (prawo do wynagrodzenia ma charakter bezwzględny, co oznacza, że pracodawca nie może w żaden sposób uwolnić się od obowiązku wypłaty tego świadczenia pracownikowi, nawet brak stosownych środków na wynagrodzenia nie zwalnia pracodawcy z obowiązku zapłaty za pracę. Również pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę);

Wysokość wynagrodzenia

Wynagrodzenie nie może być niższe niż tzw. płaca minimalna. Od 1 stycznia 2008 r. płaca minimalna wynosi 1126 zł.

Ustalanie minimalnego dopuszczalnego wynagrodzenia oznacza, iż pracownik za pracę w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może otrzymać wynagrodzenia niższego niż minimalne.

Składniki wynagrodzenia

Możemy podzielić składniki wynagrodzenia na dwa rodzaje:

- obowiązkowe - stawki wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku. Składnikiem obligatoryjnym jest z reguły wynagrodzenie zasadnicze określone stawką miesięczną, godzinową lub prowizyjną. Jest ono wypłacane regularnie, w stałych odstępach czasu.

- dodatkowe- które zostały przyznane pracownikowi na mocy regulacji obowiązujących u danego pracodawcy. Na dodatkowe wynagrodzenie składają się:

  • premie,
  • nagrody uznaniowe,
  • nagrody jubileuszowe,
  • dodatki.

Systemy wynagradzania

Pracodawca, ustalając składniki wynagrodzenia za pracę oraz ich wysokość, może stosować różne formy wynagradzania w zależności od tego, jaki rodzaj działalności prowadzi i jaką organizację pracy wybierze. Najbardziej rozpowszechnione systemy wynagradzania to:

  • czasowy- stawki wynagrodzenia pracownika określane są za jednostkę czasu pracy. Do czasowego systemu wynagradzania zaliczyć należy np. system wynagrodzenia miesięcznego oraz godzinowego.
  • akordowy- wynagrodzenie pracownika obliczane jest przez pomnożenie jednostek wykonanej pracy przez cenę akordową, tj. przez wynagrodzenie wypłacane za jedną jednostkę.
  • prowizyjny- wynagrodzenie za pracę ustalane jest jako procent od obrotów, dochodów, przychodów lub zysków działu bądź całego przedsiębiorstwa.

Oprócz podstawowych systemów wynagradzania, często w firmach występują systemy mieszane.

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...