W jakiej formie ma być przekazana informacja dla pracowników o sposobie naliczania premii

Informacja o sposobie naliczania premii. Przepisy zakładowe / Shutterstock
Prowadzimy stowarzyszenie z działalnością gospodarczą. Poza wynagrodzeniem zasadniczym pracownicy otrzymują nagrody kwartalne (jeśli kwartał zakończył się pozytywnym wynikiem finansowym), które są oddzielne wypłacane pracownikom - są w pełni oskładkowane i opodatkowane. Zapis o nich widnieje w regulaminie wynagrodzeń. Z drugiej strony: kwoty nagród i to, czy otrzymają je wszyscy pracownicy (z administracji, sprzedawcy i pozostali) jest kwestią decyzji kierownika jednostki. Kierownik zmienił zasady udzielenia tych nagród: dla administracji bez zmian, natomiast dla pozostałych pracowników zmienił je na nagrody comiesięczne w kwotach uznaniowych - jeśli wyrobią normę powyżej jakiegoś wyniku (zazwyczaj jest to co miesiąc robiona lista pracowników). Kierownik zmieniając zasady dla pozostałej grupy pracowników zrobił to ustnie w ustaleniu z nimi. Czy Kierownik musi wydać oficjalną decyzję o sposobie ustalania i wypłacania nagrody comiesięcznej dla pozostały pracowników czy jednak może ona zostać na zasadach ustaleń ustnych?

ODPOWIEDŹ

Autopromocja

Rekomendowanym postępowaniem w celu zapewnienia maksymalnej transparentności procesu przydzielania nagród czy premii jest uregulowanie omawianej kwestii w przepisach zakładowych. Pozwoli to na zminimalizowanie ewentualnego zarzutu w zakresie nadmiernej dowolności w zakresie przyznawania nagród - niezależnie od ustnego porozumienia zawartego z pracownikami. Wszelkie pisemne procedury są ponadto znacznie bardziej bezpieczne na wypadek kontroli ze strony inspektora pracy.

UZASADNIENIE

Z przepisu art. 22 Kodeksu pracy wynika, iż obowiązkiem pracownika jest wykonywanie pracy podporządkowanej w miejscu i czasie pod kierownictwem pracodawcy - a obowiązkiem pracodawcy zatrudnianie pracownika i wypłacanie wynagrodzenia za pracę.

Wynagrodzenie za pracę najczęściej kojarzone jest z wynagrodzeniem zasadniczym - co jest jak najbardziej słuszne, ponieważ jest to obligatoryjny składnik wynagrodzenia. Jednak obok przyznawania składników obligatoryjnych, tym wynikających bezpośrednio z przepisów z tytułu wystąpienia pewnych sytuacji - takich jak praca w godzinach nadliczbowych czy praca w porze nocnej, pracodawca ma prawo przyznawać pracownikom premie uznaniowe czy nagrody.

W celu uniknięcia podejrzeń o praktyki w zakresie nierównego traktowania, zasady nabywania premii uznaniowej w czy nagród powinny być jak najbardziej transparentnie określone w przepisach zakładowych, ze wskazaniem konkretnych kryteriów jakie powinny być spełnione aby dana nagroda czy premia zostały przyznane.

Uwzględniając powyższe rekomendowanym postępowaniem jest niezależnie od wcześniejszych ustnych ustaleń między pracodawcą a pracownikami, ustalenie zasad przyznawania nagród - „dla pozostałych pracowników” na poziomie formalnych pisemnych regulacji zakładowych - zawartych w regulaminie wynagradzania. Pozwoli to na uniknięcie wątpliwości oraz sporów między pracodawcą a pracownikami co do zasad przyznawania omawianych premii uznaniowych. Należy ponadto pamiętać, że ustalenia w zakresie wypłacania wynagrodzenia oraz innych świadczeń związanych z pracą są na bieżąco kontrolowane przez inspektorów pracy. Inspektor będzie miał prawo zakwestionować brak stosownych zapisów w regulaminie wynagradzania odnoszących się do przyznawania świadczeń uznaniowych.

Podstawa prawna:

art. 771 i 772 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r., poz. 1320)

Sebastian Kryczka

Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >>

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...