Karty podarunkowe i inne świadczenia pozapłacowe – zatrzymaj pracownika, zadbaj o jego motywację

fot. materiały prasowe
Według badań przeprowadzonych przez Brigham Young University nagrody pieniężne są mniej motywujące od świadczeń pozamaterialnych, czyli np. kart podarunkowych. Co więcej, galopująca inflacja sprawiła, że wysokość przelewów z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, które do tej pory oferowane były np. jako dofinansowanie na święta, przestała być atrakcyjna.

To dlatego coraz więcej pracodawców decyduje się na zakup kart podarunkowych dla swoich pracowników. Dodatkowym benefitem dla obdarowanych może być fakt, że od takiej formy nagrody nie będą musieli odprowadzać podatku – pod pewnymi warunkami.

Co sprawia, że pracownicy odchodzą z pracy?

Istnieje wiele czynników wpływających na podejmowanie decyzji o odejściu z pracy. Według badania z 2022 r. realizowanego przez Monitor Rynku Pracy 48 proc. ankietowanych jako powód swojego odejścia wskazało wyższe wynagrodzenie u innego pracodawcy, a 34 proc. korzystniejszą formę zatrudnienia w innej firmie. Dane te wskazują, że warunki finansowe i potrzeba poczucia stabilizacji są priorytetowe i bardziej istotne niż np. możliwości rozwoju czy miła atmosfera w pracy. Taki trend może wynikać z trudnej sytuacji ekonomicznej w Polsce i bardzo wysokiej inflacji. Istnieje jednak kilka innych dobrych metod na zatrzymanie wartościowego pracownika w swoich szeregach. Można do nich zaliczyć na przykład dodatkowe benefity w postaci kart podarunkowych na zakupy lub usługi.

Budowanie dobrego PR-u w oczach zatrudnionych

Według raportu opublikowanego przez Antal aż 9 na 10 pracodawców finansuje lub współfinansuje swoim pracownikom różnego rodzaju usługi: opiekę medyczną, karty na siłownie, kursy językowe, szkolenia itp. Ponadto niemal 41% badanych wskazało benefity pozapłacowe jako jeden z ważniejszych czynników określających atrakcyjność pracodawcy.

Oferowanie okolicznościowych kart podarunkowych może okazać się zatem doskonałym sposobem na budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy, motywowanie pracownika i tworzenie dobrego PR-u na zewnątrz firmy. Informacje o atrakcyjnych benefitach dla pracowników szybko roznoszą się pocztą pantoflową i motywują do wzięcia udziału w rekrutacji. Dla firmy oznacza to wymierne korzyści w postaci większego wyboru kandydatów podczas prowadzenia naboru na nowe stanowiska.

Karta podarunkowa a zwolnienie z podatku PIT

Dofinansowanie pracownika, czy to w postaci nagrody jubileuszowej, czy dodatkowych świadczeń z innych okazji, jak np. zbliżające się święta, w świetle prawa jest związane z obowiązkiem podatkowym. Warto jednak pamiętać, że jeżeli nagrody materialne i pozamaterialne są finansowane ze środków przeznaczonych na prowadzenie działalności lub z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, można potraktować je jako świadczenia socjalne, które do pewnej kwoty nie podlegają opodatkowaniu. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT limit nieopodatkowanych świadczeń nie może jednak przekroczyć 1000 złotych. Jeżeli pracodawca zdecyduje się na wręczenie pracownikowi karty podarunkowej, której wartość przekroczy tę kwotę, nadwyżka będzie opodatkowana.

Aktualne trendy w świadczeniach pozapłacowych

Pandemia COVID-19 wpłynęła na propagowanie zdrowego trybu życia. Izolacja i praca zdalna dla wielu osób były jednocześnie okresem stagnacji fizycznej. To właśnie w tym czasie większą popularnością zaczęły się cieszyć usługi trenerów personalnych i zajęć fitness organizowanych online. Obecnie powszechny stał się model pracy hybrydowej. Pracodawcy przywiązują coraz większą wagę do efektywności pracy. Zapobieganie siedzącemu trybowi życia oraz dbanie o kondycję fizyczną i psychiczną pracowników dla wielu firm stało się priorytetem. Wiele działów HR decyduje się nie tylko na proponowanie rozszerzonych pakietów fitness, lecz także oferuje pracownikom karty podarunkowe do wykorzystania w sklepach sportowych.

fot. materiały prasowe

Karta podarunkowa to również oszczędność na zwolnieniach

Bardzo ciekawych informacji dostarczają wyliczenia Benefit Systems z 2018 roku. Z zaprezentowanych w nich danych wynika, że propagowanie aktywności fizycznej wśród pracowników wpływa na poprawę ich zdrowia i, co za tym idzie, na oszczędności wynikające z braku zwolnień lekarskich. Według wyliczeń jest to kwota rzędu 2000 złotych na jedną osobę zatrudnioną.

Dlaczego warto wybrać – i jak zamówić – kartę podarunkową Decathlon?

Karta podarunkowa Decathlon dla pracowników jest dobrym pomysłem na zapewnienie dodatkowego benefitu z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Kartę honoruje ponad 60 sklepów stacjonarnych oraz sklep online. Środki z karty podarunkowej Decathlon są ważne przez dwa lata i można je wykorzystać na wszystkie produkty i usługi oferowane przez firmę. Marka w swoim asortymencie ma produkty przeznaczone do uprawiania aż 90 dyscyplin sportowych. Karty podarunkowe dostępne są online na stronie: kartapodarunkowadlabiznesu.decathlon.pl.

Ile kosztuje karta podarunkowa Decathlon?

Decathlon oferuje swobodny wybór wysokości zasilenia karty podarunkowej. Może to być kwota do wykorzystania w przedziale od 20 do 1000 złotych. W przypadku chęci sfinalizowania transakcji na wyższą kwotę różnicę dopłaca posiadacz karty.

fot. materiały prasowe

Karta podarunkowa Decathlon dla firmy – zalety

Karta podarunkowa Decathlon jest kartą wielokrotnego użytku. Podczas jednej transakcji posiadacz karty może wykorzystać maksymalnie sześć kart podarunkowych. W gestii pracodawcy pozostaje limit przyznany na karcie. Można zdecydować się na wiele kart zasilanych tą samą kwotą i swobodnie przyznawać je pracownikom. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeden pracownik otrzymał na przykład trzy karty podarunkowe o tej samej wartości, a inny jedną lub dwie. Można również zamówić karty o różnym limicie – w zależności od potrzeb pracodawcy. Istnieje też możliwość wyboru rodzaju karty podarunkowej Decathlon. Może to być dostępna w 24 godziny karta elektroniczna lub przesłana w ciągu trzech dni roboczych jej ekologiczna, fizyczna forma. Na specjalne życzenie karty są personalizowane – na przykład logotypem firmy lub imieniem i nazwiskiem obdarowywanego pracownika.

Rosnąca świadomość społeczeństwa w zakresie zdrowego stylu życia jest tym, co warto wykorzystać w praktyce. Inwestycja w kartę podarunkową Decathlon może być jednym z lepszych pomysłów na atrakcyjne i mile widziane pozapłacowe wynagradzanie pracowników – nie tylko na święta.

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...