Bezrobocie - sierpień 2016

Bezrobocie - sierpień 2016/ Fot. Fotolia
Bezrobocie rejestrowane w sierpniu 2016 roku spadło we wszystkich województwach do poziomu 8,5 proc. Najwyższe bezrobocie utrzymuje się w województwie warmińsko-mazurskim, a najniższe w województwie wielkopolskim. Według resortu pracy to najlepszy wynik od 25 lat.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu br. wyniosła 8,5 proc. – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny. To spadek o 0,1 pkt. proc. w porównaniu do lipca br.

Autopromocja

„Jesteśmy zadowoleni z poprawiającej się sytuacji na rynku pracy. Naszym celem jest jednak nie tylko spadek bezrobocia, ale poprawa jakości pracy. Coraz silniej odczuwamy zwrot w stronę rynku pracownika.” – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Stopa bezrobocia w sierpniu br. była o 1,4  punktu procentowego niższa niż w sierpniu ub. roku (8,5 proc. w porównaniu do 9,9 proc.).

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

W sierpniu br. spadek stopy bezrobocia (o 0,1 punktu  procentowego) odnotowano w 11 województwach. W 4 województwach (kujawsko-pomorskim, opolskim, podlaskim i pomorskim) natężenie bezrobocia w porównaniu do poprzedniego miesiąca nie uległo zmianie. Natomiast w województwie podkarpackim wskaźnik bezrobocia w końcu sierpnia był o 0,1 punktu procentowego wyższy niż miesiąc wcześniej.

Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 5,2%) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (13,9%).   

Liczba bezrobotnych na koniec sierpnia 2016 roku wyniosła 1,348 mln osób i w porównaniu do lipca 2016 roku spadła o 13,3 tys. osób.

Liczba bezrobotnych zmniejszyła się w 14 województwach. Najsilniejszy procentowy spadek odnotowano w województwach: małopolskim - o 1,9%, lubuskim - o 1,7% oraz śląskim - o 1,6%. Jedynie w dwóch województwach odnotowano wzrost liczby bezrobotnych, przy czym był on nieznaczny: w województwie podkarpackim wzrost wyniósł 0,8 tys. osób, tj. o 0,7%, a w województwie podlaskim zaledwie 26 osób, tj. o 0,1%.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w sierpniu br. wyniosła 136,8  tys. i  w  porównaniu do lipca 2016 roku  wzrosła  o 8 tys. czyli o  6,2%. Liczba ta była o 17,7 tys., tj. o 14,8% wyższa w porównaniu do sierpnia ub. roku.

Sierpień jest szóstym miesiącem tego roku, w którym odnotowano spadek liczby bezrobotnych w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...