Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie - przegląd 2014 r.

Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie - przegląd z 2014 r. /Fot. Fotolia / ShutterStock
Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie w 2014 r. to już czwarta edycja corocznego przeglądu, który zawiera zachodzące zmiany i tendencje w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych oraz wskazuje przyszłe wyzwania i możliwe rozwiązania polityczne.

Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie w 2014 r.

Kraje zapewniające wysokiej jakości miejsca pracy i skuteczną ochronę socjalną oraz inwestujące w kapitał ludzki okazują się być bardziej odporne na kryzys gospodarczy. Tak brzmi jedno z ustaleń przeglądu „Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie” z 2014 r., w którym przeanalizowano skutki recesji. W przeglądzie podkreślono również konieczność inwestowania w kształtowanie i utrzymanie odpowiednich umiejętności pracowników w celu poprawy wydajności. Mowa jest w nim również o wyzwaniu, jakim jest przywrócenie spójności między państwami członkowskimi.

Autopromocja

W ramach przeglądu przeanalizowano doświadczenia z recesji. Z analizy wyciągnięto wniosek, że negatywny wpływ na zatrudnienie i dochody był mniejszy w krajach o bardziej otwartym rynku pracy cechującym się mniejszą segmentacją oraz o wyższych inwestycjach w programy uczenia się przez całe życie. W krajach tych zasiłki zazwyczaj obejmują wielu bezrobotnych, a ponadto są powiązane z aktywizacją zawodową i dostosowane do cyklu gospodarczego.

Marianne Thyssen, komisarz do spraw zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników, powiedziała: „Tworzenie miejsc pracy jest naszym najpilniejszym zadaniem, a skutki kryzysu sprawiają, że jest ono jeszcze trudniejsze.Przegląd wskazuje na konieczność wdrożenia reform strukturalnych, jak również środków wspierających konsumpcję i popyt.Potrzebne są dalsze inwestycje w ludzi, by zapewnić Europejczykom lepsze warunki kształcenia i szkolenia oraz zwiększyć ich aktywność na rynku pracy.Ofensywa inwestycyjna zaproponowana przez Komisję pod przewodnictwem Jean-Claude'a Junckera umożliwi wprowadzenie rzeczywistych i znacznych zmian w tych kluczowych obszarach”.

Czas na rozliczenie: PITY 2015 z płytą CD

W przeglądzie zauważa się, że państwa członkowskie stopniowo przechodzą na model inwestycji społecznych, który wspiera potencjał ludzki przez całe życie oraz promuje szersze uczestnictwo w rynku pracy. Ostatnie reformy zmierzające do zwiększenia zatrudnienia kobiet i osób starszych pomogły w utrzymaniu wskaźników aktywności zawodowej w Europie. Potwierdza to potrzebę kontynuowania reform rynku pracy i konieczność modernizacji ochrony socjalnej.

Zadaj pytanie na FORUM

Wyższe kwalifikacje i lepsze miejsca pracy

W związku ze starzeniem się unijnego społeczeństwa i spadkiem liczby ludności w UE inwestycje w kapitał ludzki mają kluczowe znaczenie dla wspierania wydajności i zapewnienia przyszłego wzrostu gospodarczego sprzyjającego tworzeniu miejsc pracy i włączeniu społecznemu. W przeglądzie podkreślono, że skuteczne inwestycje w kapitał ludzki wymagają nie tylko edukacji i szkoleń zapewniających odpowiednie umiejętności, lecz również odpowiednich warunków umożliwiających pracownikom utrzymanie, podnoszenie oraz korzystanie ze zdobytych kwalifikacji w trakcie całego życia zawodowego. Dlatego potrzebne są odpowiednie strategie polityczne, które zapobiegałyby marnowaniu kapitału ludzkiego na skutek bierności zawodowej lub niepełnego wykorzystania potencjału zatrudnienia osób.

Z drugiej strony wzrostowi podaży wykwalifikowanych pracowników musi towarzyszyć zwiększenie podaży wysokiej jakości miejsc pracy. Dzięki temu wzrośnie wydajność siły roboczej. W odniesieniu do przyszłych wyzwań i możliwości w przeglądzie stwierdza się, że zachodzące zmiany związane z postępem technologicznym, globalizacją, zmianami demograficznymi i ekologizacją gospodarki powinny oferować możliwości tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy. Jednocześnie jednak mogą one prowadzić do większej polaryzacji wynagrodzeń i sprawić, że pewne umiejętności i miejsca pracy staną się zbędne. Potrzebne są zatem aktywne strategie polityczne wspierające programy uczenia się przez całe życie, pomoc w poszukiwaniu pracy i dialog społeczny, które pozwolą przewidzieć i wdrożyć potrzebne innowacje.

Program Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020

Przywrócenie spójności

W przeglądzie podkreślono również, że kolejnym ważnym zadaniem po latach kryzysu jest przywrócenie spójności społeczno-gospodarczej, w szczególności w odniesieniu do południowych i peryferyjnych państw członkowskich UE 15. O rozbieżnościach wywołanych kryzysem decyduje nie tylko rozmiar wstrząsu gospodarczego, lecz także zaburzenia równowagi strukturalnej, które w najbardziej dotkniętych krajach pojawiły się jeszcze przed kryzysem. Mowa tu o ich słabej wydajności, braku inwestycji w kapitał ludzki, słabościach sektora bankowego, bańkach spekulacyjnych na rynku nieruchomości oraz niewydolności systemów pomocy społecznej. Przeprowadzony przegląd stanowi wkład do debaty na temat optymalnych sposobów przywrócenia spójności, pogłębienia unii gospodarczej i walutowej oraz umocnienia jej wymiaru społecznego.

Przegląd dotyczący zatrudnienia i kwestii społecznych w Europie

Jest to czwarta edycja corocznego przeglądu „Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie”, w którym Komisja przedstawia najnowsze tendencje w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych oraz dzieli się refleksją na temat przyszłych wyzwań i możliwych rozwiązań politycznych. Z jego pomocą Komisja wywiązuje się również z zapisanego w Traktacie zobowiązania do przedstawiania sprawozdań na temat sytuacji społecznej w UE.

Przegląd bazuje na rzetelnej pracy analitycznej służb Komisji w oparciu o najnowsze dostępne dane i literaturę, a jego główne ustalenia stanowią podstawę inicjatyw Komisji w dziedzinie zatrudnienia i polityki społecznej.

Wysokość wynagrodzeń w strefie euro w 2015 r.

Źródło: europa.eu

Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...