W styczniu 2025 r. wzrosło minimalne wynagrodzenie za pracę. Od 1 stycznia 2025 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4666 zł brutto. Czy podwyżka płacy minimalnej pozbywa dobrobytu klasę średnią?
Prof. Marcin Piątkowski odniósł się do tezy postawionej przez głównego ekonomisty Pracowników RP Kamila Sobolewskiego, że podwyżka płacy minimalnej pozbywa dobrobytu klasę średnią. Co sądzi o tym gość Infor.pl?
Czy podwyżka płacy minimalnej pozbywa dobrobytu klasę średnią?
W ocenie prof. Piątkowskiego nieprawdą jest to że podwyżka płacy minimalnej pozbywa dobrobytu klasę średnią. Dodał, że pytając przedstawicieli organizacji pracodawców, w ich interesie jest mówienie o tym, że „podatki powinny być najniższe, a płacy minimalnej nie powinno w ogóle być”.
Zarówno doświadczenia polskie, jak i innych krajów, które podwyższały albo wprowadzały płacę minimalną, pokazały, że ona wcale nie zabija biznesu – powiedział Piątkowski. Dodał, że Polska jest tego świetnym przykładem, a płacę minimalną podwyższamy już od ok. dekady. Zaznaczył, że też od tego czasu pojawiają się głosy przedsiębiorców o tym, że to zabije nasz biznes.
W międzyczasie Polska ma drugi, najniższy wskaźnik bezrobocia w Unii Europejskiej, więc gdyby rzeczywiście płaca minimalna zabijała miejsca pracy, to mielibyśmy jedną z najwyższych stóp bezrobocia, nie najniższych – przekazał Piątkowski. Zastrzegł jednak, że płaca minimalna musi być utrzymywana na poziomie 50 – 60 proc. średniej płacy w gospodarce, nie więcej. Nie można przesadzać. (…) Póki co się okazuje, że płaca minimalna, podwyższana sukcesywnie od ponad dekady nie przeszkodziła naszemu rozwojowi - powiedział ekspert. Dodał, że nie przeszkodziła naszemu rozwojowi również po pandemii. Wskazał, że po pandemii, Polska jest najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką w Unii Europejskiej.