Jak połączyć pracę z wychowaniem dzieci

"Między pracą a domem. Kto wychowa nasze dzieci" - nad tą kwestią zastanawiać się będą uczestnicy środowej debaty w Pałacu Prezydenckim. W spotkaniu weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski, jego małżonka oraz m.in. minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezydencka minister Irena Wóycicka powiedziała we wtorek PAP, że prezydent chciałby wysłuchać opinii różnych środowisk na temat rządowych propozycji dotyczących wydłużenia urlopów rodzicielskich oraz rozwoju opieki instytucjonalnej nad małymi dziećmi.

Autopromocja

Zastrzegła jednak, że środowa debata służyć ma pokazaniu, jakie inne elementy polityki rodzinnej, w tym te dotyczące godzenia ról zawodowych i rodzicielskich, są potrzebne, by ułatwić młodym ludziom decyzje rodzicielskie.

Wóycicka wyraziła nadzieję, że podczas debaty pojawią się wnioski, które wzbogacą podejście do tego tematu i zwrócą uwagę na obszary pominięte w projekcie rządowym. Jej zdaniem te wnioski powinny zostać uwzględnione w decyzjach rządowych bądź w pracach Kancelarii Prezydenta.

Wóycicka podkreśliła, że wśród młodych ludzi jest rozbieżność między deklarowanymi przez nich preferencjami dotyczącymi liczby dzieci a rzeczywistą liczbą dzieci w rodzinach. "To jest to miejsce, gdzie polityka rodzinna powinna interweniować zarówno dla dobra rodzin, jak i całego społeczeństwa" - powiedziała minister.

Zaznaczyła, że w dotychczasowej debacie na temat wydłużenia urlopów rodzicielskich pojawiło się "wiele dylematów, problemów i propozycji zgłaszanych przez różne środowiska, których prezydent chciałby wysłuchać".

"Wyrażane są niepokoje dotyczące możliwości zapewnienia wyboru rodzicom, szczególnie w kontekście niezadowalającej do końca realizacji ustawy tzw. żłobkowej" - powiedziała minister. Jak wyjaśniła, chodzi o to, że nie widać różnorodności w formach opieki nad dziećmi, szczególnie jeśli chodzi o te najbardziej przyjazne dzieciom i rodzicom.

Wóycicka przypomniała, że pojawiają się też obawy co do tego, jak te wydłużone urlopy rodzicielskie wpłyną na sytuację kobiet na rynku pracy i ich szanse powrotu do pracy.

"Jest też pytanie o to, jak uelastycznić rozwiązania dotyczące opieki nad dzieckiem" - zaznaczyła minister. Jak dodała, "są różne sytuacje rodzinne, jest pytanie jak wobec nich reagować powinna formuła urlopu rodzicielskiego".

"Chcielibyśmy też przedyskutować kwestię rzeczywistego włączania ojców w opiekę nad dziećmi" - zadeklarowała Wóycicka. Chodzi - wyjaśniła - o zastanowienie się, "czy wybór, kto ma się opiekować dzieckiem należałoby zostawić rodzicom, czy też w tej dziedzinie potrzebna jest interwencja państwa poprzez rozwiązania legislacyjne".

Minister podkreśliła, że w Kancelarii Prezydenta nad kompleksowym podejściem do polityki rodzinnej - której celem ma być zwiększenie dzietności, odpowiedzialne rodzicielstwo i dobre dzieciństwo - pracuje zespół ekspercki.

Jak zapowiedziała, efekty prac zespołu będą poddawane szerokiej dyskusji z różnymi środowiskami, również konsultacjom politycznym, aby - zaznaczyła minister - powstać mógł projekt "maksymalnie szeroko akceptowany".

"Projekt rządowy dotyka bardzo ważnych kwestii, wymagają one jednak poszerzonej debaty" - powiedziała minister.

Do udziału w dyskusji zaproszono różne środowiska; głos zabiorą zarówno matki, jak i ojcowie opowiadający się za różnym stopniem zaangażowania zawodowego rodziców i za różnymi modelami opieki nad najmłodszymi dziećmi. Będą też przedstawiciele organizacji kobiecych, eksperci i przedstawiciele samorządów.

W debacie uczestniczyć też będzie, oprócz ministra pracy i polityki społecznej, także pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. (PAP)

hgt/ son/ bk/

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...