Urzędy pracy powstały 105 lat temu. Dziś publiczne służby zatrudnienia tworzy 340 powiatowych urzędów pracy

Uroczystość 105-lecia Publicznych Służb Zatrudnienia była okazją do podsumowań osiągnięć i doświadczeń służb zatrudniania w Polsce / Mateusz Wlodarczyk / Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Publiczne służby zatrudnienia powstały 27 stycznia 1919 r., kiedy to Józef Piłsudski wydał dekret tworzący urzędy pracy. Obecnie takich urzędów jest w Polsce trzysta czterdzieści. Uroczystość 105-lecia Publicznych Służb Zatrudnienia była okazją do podsumowań osiągnięć i doświadczeń służb zatrudniania w Polsce oraz wymiany poglądów i dobrych praktyk.

W konferencji z okazji 105-lecia Publicznych Służb Zatrudnia w Polsce uczestniczyli ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wiceministra Aleksandra Gajewska, wiceminister oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń, wiceministra Katarzyna Nowakowska oraz dyrektor generalny Liwiusz Laska. Konferencja odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Autopromocja

Dla nowego rządu praca to powód dumy

Dla nowego rządu praca to powód do dumy, a nie powód do wstydu. Praca to coś, co należy doceniać, czym należy się chwalić. Dlatego symbolicznym gestem przywrócenia pracy do nazwy ministerstwa rozpoczęliśmy nasze urzędowanie mówiła podczas uroczystości Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

Ministra wyraziła swoje uznanie i podziękowanie dla pracowników Publicznych Służb Zatrudnienia za ich zaangażowanie i profesjonalizm w realizacji zadań na rzecz poprawy sytuacji na rynku pracy i zwiększenia szans zatrudniania osób potrzebujących wparcia, w tym osób młodych, starszych, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zwróciła uwagę na wyzwania jakie stały przed służbami zatrudnienia w obliczu pandemii, wojny na Ukrainie i kryzysie migracyjnym.

Zależy mi bardzo na tym, żeby Państwa praca była doceniana, żeby Państwo czuli się w swojej pracy doceniani, żeby Państwa praca służyła rozwojowi Publicznych Służb Zatrudnienia i rozwojowi rynku pracy w Polsce. Rozwojowi wszechstronnemu i zrównoważonemu, rozwojowi, który dostrzega potrzebę równości kobiet i mężczyzn na rynku pracy – mówi ministra. 

Rynek pracy nie może dyskryminować nikogo

Ministra podkreśliła, że obecnie przed Polską stoją wyzwania demograficzne i gospodarcze, ale przede wszystkim położenie większego nacisku na równość i walkę z dyskryminacją na rynku pracy. Należy wzmacniać podmiotowości i niezależności osób z niepełnosprawnościami.   

Społeczeństwo i rynek pracy, który jest różnorodny, który dostrzega, widzi i wykorzystuje potencjał różnych grup społecznych to rynek pracy, który działa z korzyścią całego społeczeństwa i gospodarki – dodała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. 

Zadania Publicznej Służby Zatrudnienia

Publiczne Służby Zatrudnia działają w 16 województwach. Tworzy je 340 powiatowych urzędów pracy, które zatrudniają ponad 20,5 tys. pracowników. PSZ realizują zadania państwa w obszarze promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. PSZ współpracują także z partnerami społecznymi i instytucjami europejskimi, wymieniając doświadczenia i dobre praktyki. 

Za datę utworzenia Publicznych Służb Zatrudnia w Polsce, uważa się 27 stycznia 1919 roku, kiedy to tymczasowy naczelnik państwa Józef Piłsudski powołał dekretem do życia urzędy pracy. Były to pierwsze państwowe urzędy pośrednictwa pracy i opieki, których zadaniem była pomoc osobom bezrobotnym, ubogim, biernym zawodowo oraz migrantom. 

Oprac. Piotr T. Szymański
rozwiń więcej
Kadry
Zmiana minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jak obliczać minimalne wynagrodzenie od 1 lipca 2024 r.
12 maja 2024

Od 1 lipca 2024 r. zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jakie składniki pensji pracownika należy uwzględnić w lipcu przy jego obliczaniu?

Dłuższy urlop w 2024 r. dla osób niepełnosprawnych
12 maja 2024

Dłuższy urlop dla osób niepełnosprawnych w 2024 roku – ile wynosi? Od kiedy przysługuje dodatkowy urlop niepełnosprawnych? Kiedy osoba niepełnosprawna nie skorzysta z dodatkowego urlopu z art. 19 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych? Czy niewykorzystany dodatkowy urlop przechodzi na kolejny rok? Czy przysługuje za niego ekwiwalent?

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.
12 maja 2024

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 roku? Ile wynosi współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop? Czy zawsze trzeba wypłacać ekwiwalent?

ZUS szykuje rekordową waloryzację kont i subkont emerytalnych. O ile wyższe nowe emerytury będzie wypłacał od lipca
13 maja 2024

Nadchodzi bardzo ważny dzień dla przyszłych emerytów. W przyszłym tygodniu ZUS poinformuje, o ile podwyższy środki zgromadzone na kontach i subkontach emerytalnych z dniem 1 czerwca 2024 roku. Według nieoficjalnych informacji szykuje się rekordowa waloryzacja, wyższa nawet od tej, która miała miejsce przed rokiem. Dzięki podwyższeniu kwot na koncie i subkoncie wyliczana przez ZUS od 1 lipca 2024 roku emerytura będzie wyższa o kilkanaście procent od tej, którą z tych samych składek ZUS wylicza teraz lub w czerwcu.

MSWiA: Wrócił temat zrównania w 2025 r. Policji i Wojska co do świadczeń dodatkowych [mieszkaniowe i waloryzacja ekwiwalentów]
11 maja 2024

W MSWiA dyskusja z policyjnymi związkowcami o zrównaniu świadczeń mieszkaniowych żołnierzy i policjantów. Na pewno nie w 2024 r., ale być może w 2025 r.

Przepracowani przez złą lub niezrozumiałą organizację pracy, wypaleni zawodowo, niedoceniani. Zatrudnieni wystawiają kiepską cenzurkę polskim firmom
13 maja 2024

Czasem wystarczy proste „dziękuję", czasem rozmowa oparta na empatii i zrozumieniu. Trzeba pamiętać, że o dobrostanie pracowników nie świadczy wysokość uzyskiwanego przez nich wynagrodzenia, a ich lojalność wobec firmy i motywacja do działania.

Wpłaty na PPK w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy - zwolnienie z finansowania pracodawcy, ale uczestnik może płacić
10 maja 2024

PPK - nie dokonuje się wpłat z wynagrodzenia wypłacanego w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy. Oprócz pracodawcy z finasowania wpłat do PPK zwolnieni są również uczestnicy. Natomiast uczestnicy PPK mogą zrezygnować ze zwolnienia z finansowania wpłat na PPK. Wówczas pracodawca musi je obliczać, pobierać i odprowadzać, mimo że sam nie finansuje własnych wpłat.

Dodatki do emerytury w 2024 r. Stawki i warunki przyznawania świadczeń
10 maja 2024

Dodatki do emerytury to dodatkowe świadczenia przyznawane emerytom i rencistom w celu poprawy ich sytuacji życiowej. Przyznanie dodatku jest uzależnione od spełnienia określonych warunków. Jakie dodatki do emerytury są dostępne w 2024 roku i ile wynoszą?

Wkrótce zmieni się wysokość dodatku za pracę w nocy. Ile wyniesie?
10 maja 2024

Pracownik wykonujący pracę w nocy ma prawo do specjalnego dodatku do wynagrodzenia. Przysługuje on za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Wkrótce zmieni się wysokość podstawy, od której dodatek jest naliczany. Jaka będzie wysokość dodatku za pracę w nocy?

Jak radzić sobie ze złością? Kilka praktycznych strategii od psychologa
10 maja 2024

Niniejszy artykuł stanowi poradnik psychologa o tym, jak radzić sobie ze złością. Złość to emocja, która może być trudna do opanowania. Wpływa wówczas destrukcyjnie na relacje i ogólny dobrostan. Oto kilka praktycznych strategii radzenia sobie ze złością w konstruktywny sposób.

pokaż więcej
Proszę czekać...