Już ponad 200 tys. uchodźców z Ukrainy pracuje legalnie w Polsce

pracownik z Ukrainy / ShutterStock
Już ponad 200 tys. uchodźców z Ukrainy legalnie pracuje w Polsce. Najczęściej są to kobiety, które zarabiają na podstawie umowy zlecenia - informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Ponad 200 tys. uchodźców z Ukrainy pracuje legalnie

Szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uczestniczy w Berlinie w Kongresie MADE IN POLAND. Jego organizatorzy podają na swojej stronie, że wydarzenie ma eksponować potencjał polskich producentów mających istotny wpływ na kształt i rozwój polskiej gospodarki w różnych gałęziach przemysłu.

Autopromocja

Prof. Uścińska – jak podał ZUS w informacji udostępnionej PAP - zaznaczyła podczas wystąpienia, że z danych MRiPS wynika, iż ok. 209 tys. uchodźców z Ukrainy legalnie pracuje w Polsce. "Są to osoby zgłoszone do ubezpieczeń społecznych lub zdrowotnego, które nie były wcześniej zgłoszone. Wśród nowo zarejestrowanych obywateli Ukrainy przeważały kobiety stanowiły one 69 proc. ogółu" - mówiła.

Najczęściej na umowie zlecenia

"Najczęściej zgłaszani są uchodźcy na umowie zlecenia (wśród kobiet 70 proc., wśród mężczyzn 58 proc.), następnie na umowie o pracę (wśród kobiet 29 proc., wśród mężczyzn 42 proc). Pozostałe formy zatrudnienia, w tym prowadzenie firmy, są marginalne" - wskazała profesor.

Zwróciła uwagę, że najwięcej kobiet zatrudnionych jest w usługach administrowania i działalności wspierającej (37 proc. kobiet), a mężczyzn w budownictwie (29 proc. mężczyzn). "Kobiety najczęściej zatrudnione są jako pracownicy wykonujący prace proste (51 proc.). Wśród mężczyzn dominują robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (38%), a zawodem najczęściej wykonywanym jest pomocniczy robotnik budowlany – wykonuje go 9 proc. mężczyzn" - dodała szefowa ZUS.

ZUS jako e-urząd

Odniosła się także do elektronizacji ZUS. "Urząd systematycznie rozwija swój potencjał jako e-urząd. Jesteśmy zorientowani na usługi cyfrowe i elektroniczny kontakt z klientem. Wiemy, że transformacja cyfrowa pozwala zwiększyć jakość obsługi i wygodę klientów, przyspieszyć załatwienie sprawy, ograniczyć koszty oraz błędy i nadużycia" - mówiła profesor.

Przypomniała, że od 10 lat ZUS rozbudowuje Platformę Usług Elektronicznych. "Nasz portal obsługuje 10 mln profili klientów, przyjmuje miliony wniosków elektronicznych, wkrótce przyjmie 100-milionowe elektroniczne zwolnienie lekarskie, wymienia dane z ministerstwami, służbami, komornikami" - podkreśliła prezes ZUS.

Nagroda Made in Poland dla prof. Uścińskiej

W czasie kongresu prof. Uścińska została uhonorowana nagrodą "Made in Poland" - "za nieustanne oraz konsekwentne wspieranie polskich obywateli oraz bycie oparcie dla polskiej gospodarki". "W pierwszej kolejności dedykuję tę nagrodę pracownikom ZUS. Bez ich zaangażowania trudno byłoby o jakiekolwiek zmiany" – zaznaczyła. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...