Zasiłek macierzyński 2022 r.

Agnieszka Patzer-Gorczak
rozwiń więcej
Zasiłek macierzyński 2022 r.
Zasiłek macierzyński w 2022 roku – komu przysługuje i ile trwa? Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego? Sprawdź co się zmieniło w zasiłku macierzyńskim w 2022 roku!

Komu przysługuje zasiłek macierzyński

Zgodnie z art. 29 ust 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek macierzyński przysługuje osobom, które w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:

Autopromocja
  • urodziły dziecko;
  • przyjęły na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia, i wystąpiły do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;
  • przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia.

Ważne!

Zasiłek macierzyński przysługuje niezależnie od tego, jak długo ma się ubezpieczenie chorobowe. Oznacza to, że zasiłek macierzyński przysługuje nawet, jeśli poród odbędzie się dzień po zgłoszeniu się do ubezpieczenia.

Zasiłek macierzyński przysługuje także, gdy:

  • pracownica jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony i umowa zostaje przedłużona do dnia porodu;
  • zostały naruszone przepisy i pracownica posiada prawomocne orzeczenie sądu;
  • pracodawca ogłasza upadłość lub likwidację albo umiera.

Ważne!

Pracownicy, której umowa o pracę wygasła z powodu śmierci pracodawcy lub z którą rozwiązano umowę o pracę w okresie ciąży z powodu ogłoszenia przez pracodawcę upadłości lub likwidacji i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Ile trwa zasiłek macierzyński

Zasiłek rodzicielski trwa tyle ile trwa urlop macierzyński. Wymiar urlop macierzyńskiego reguluje art. 180 Kodeksu pracy. Długość urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu i wynosi:

  • 20 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  • 31 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci,
  • 33 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci,
  • 35 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci,
  • 37 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.

Jak wspomniano wcześniej zasiłek macierzyński przysługuje również osobom, które przyjmują dziecko na wychowanie, jako rodzina zastępcza. Wówczas długość zasiłku zależy od ilości dzieci przyjętych jednocześnie na wychowanie:

  • 20 tygodni - w przypadku jednego dziecka,
  • 31 tygodni - w przypadku dwojga dzieci,
  • 33 tygodni - w przypadku trojga dzieci,
  • 35 tygodni - w przypadku czworga dzieci,
  • 37 tygodni - w przypadku pięciorga i więcej dzieci.

Ile wynosi zasiłek macierzyński

Wysokość zasiłku macierzyńskiego uzależniona jest od wyboru osoby uprawnionej. Może być to albo 80% przez cały okres 1 roku albo 100% przez okres pobierania zasiłku macierzyńskiego i 60% przez okres pobierania zasiłku rodzicielskiego.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawą wymiaru zasiłku jest średnie wynagrodzenie osoby pobierającej zasiłek z ostatnich 12 miesięcy. Oznacza to, że przebywając na urlopie macierzyńskim można otrzymać zasiłek równy pensji. Jest to możliwe w przypadku otrzymywania stałego wynagrodzenia.

Ważne!

W przypadku zatrudnienia poniżej 1 roku, zasiłek macierzyński liczony jest na podstawie średniej z przepracowanych pełnych miesięcy.

Zgodnie z zapisem w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku za okres do:

  • 6 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka podczas jednego porodu lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka);
  • 8 tygodni (w przypadku urodzenia podczas jednego porodu dwojga lub więcej dzieci lub równoczesnego przyjęcia na wychowanie dwojga, lub więcej dzieci);
  • 3 tygodni (jeśli przy przyjęciu dziecka na wychowanie ubezpieczony korzysta z urlopu macierzyńskiego w minimalnym wymiarze wynoszącym 9 tygodni).

Po upływie wyżej wymienionych okresów wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 60% podstawy wymiaru zasiłku.

Istnieje również możliwość wypłacenia zasiłku macierzyńskiego w wielkości uśrednionej, tj. 80%. Warunkiem jest złożenie wniosku o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (52 tygodnie). Wniosek ten należy złożyć w terminie do 21. dnia po porodzie.

Czy można zrezygnować z zasiłku macierzyńskiego

Z zasiłku można zrezygnować w każdym czasie za zgodą pracodawcy. W przypadku deklaracji pracownicy o chęci korzystania z zasiłku macierzyńskiego przez rok bez przerwy, pracownica może zrezygnować z całości lub części okresu wypłacania zasiłku (pod warunkiem, że trwał odpowiednio co najmniej 3, 6, lub 8 tygodni) i powrócić do pracy. Pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z zasiłku należy złożyć w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem pracy.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz.1133 ost.zm. 2022 r. poz.655)
  • ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...