Zakaz handlu w niedziele - znieść czy zaostrzyć? [PODCAST]

Marta Zdanowska
rozwiń więcej
Zakaz handlu w niedziele - opinie [PODCAST]
Zakaz handlu w niedziele - opinie, argumenty za i przeciw. Czy Polacy popierają zakaz handlu w niedziele? Czy jest on korzystny dla pracowników i gospodarki?

Autopromocja

Zakaz handlu - ustawa

Senat zajmuje się obecnie nowelą, uszczelniającą zakaz handlu w niedziele i święta. Rządowy projekt zakłada m.in. zaostrzenie przepisów, zezwalających na niedzielny handel placówkom pocztowym, z których korzystają niektóre sieci sklepów.

Czy pracownicy popierają zakaz handlu w niedziele? Jakie argumenty przemawiają za zaostrzeniem przepisów, a jakie przeciw?

Gośćmi Marty Zdanowskiej (Infor.pl) w najnowszym podcaście "DGPtalk: Z pierwszej strony" są: Marek Tatała, Dyrektor Zarządzający Fundacji Wolności Gospodarczej oraz Jakub Grzegorczyk, przedstawiciel Komisji Krajowej OZZ Inicjatywa Pracownicza. Zapraszamy do odsłuchania podcastu!

Zakaz handlu w niedziele - opinie

- Zakaz handlu w niedzielę to postulat, który został zgłoszony przez pracowników, zrzeszonych w Związku Zawodowym "Solidarność". 

Ten zakaz wyraża w pewnym sensie wolę osób, które pracują w tej branży. Tych osób, które są zorganizowane, zrzeszone i które postanowiły, że dla nich ważne jest, aby ten jeden, konkretny dzień w tygodniu był wolny i mogły go sobie np. spędzić z rodziną. Żeby miały po prostu taką ustawową, twardą gwarancję tego, że będzie to dzień wolny – wyjaśnia Jakub Grzegorczyk z Komisji Krajowej OZZ Inicjatywa Pracownicza.

- Warto przypomnieć, że w Polsce, po upadku PRL nie ma już na szczęście obowiązku pracy i ciężko mówić o tym, że ludzie są tu w jakiś sposób zmuszani do pracy w niedziele.

Oczywiście, była część związkowców, która popierała zakaz handlu w niedziele, ale jestem przekonany, że jest w Polsce także sporo osób, które akurat w niedziele chciałyby pracować, także w handlu, ale nie mają takiej możliwości – twierdzi Marek Tatała, Dyrektor Zarządzający Fundacji Wolności Gospodarczej.

Zniesienie zakazu handlu

- Przede wszystkim, ta ustawa, która obecnie obowiązuje, poza bardzo złą jakością samych przepisów, jest nielubiana i niechciana przez samych konsumentów. Myślę, że my tu wyrażamy wolę milionów konsumentów, co potwierdzają badania opinii publicznej, w których większości, większość Polek i Polaków nie chce tego zakazu handlu. Z tej perspektywy, uważamy, że te przepisy należy znieść.

Tego, co się obecnie działo jeśli chodzi o placówki pocztowe, nie nazwałbym "obchodzeniem prawa". To było stosowanie prawa, które było zapisane w tej ustawie. Można powiedzieć, że była to w jakiś sposób realizacja postulatów, które wynikały np. z takiego dokumentu, który premier Morawiecki nazywał "Konstytucją Biznesu", czyli: co nie jest zabronione, jest dozwolone. To też był wyraz odpowiedzi części sieci sklepów na potrzeby konsumentów – podkreśla Marek Tatała.

Zakaz handlu w niedziele - dlaczego?

- Fakt jest taki, że cały czas, większość z nas, ludzi pracy, pracuje w systemie od poniedziałku do piątku, a weekendy ma najczęściej wolne. Oczywiście, jest ten problem, że rośnie nam ta grupa, która pracuje w niestandardowych porach, bo coraz większa jest presja, żeby różnego typu praca była wykonywana tak naprawdę non-stop.

Problem zaczyna się na poziomie praktycznym. Niezależnie od tego, czy ktoś chce iść do kościoła czy pojechać na działkę, to żeby móc faktycznie spędzać ten czas społecznie, czyli z rodziną i znajomymi, to realnie na ten moment mamy weekend, który jest w sobotę i niedzielę.

Ja interpretuję to prawdopodobnie inaczej niż kierownictwo "Solidarności". Mniej ważne jest to, że to jest akurat niedziela, a ważne jest to, że wtedy jest największa szansa, że te interakcje społeczne będą miały swój sens – tłumaczy Jakub Grzegorczyk.

Marek Tatała – ekonomista, Dyrektor Zarządzający Fundacji Wolności Gospodarczej, związany również z Fundacją Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). Komentator wydarzeń polityczno-gospodarczych.

Jakub Grzegorczyk – przedstawiciel Komisji Krajowej OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...