Specjalista bhp poszukiwany

Koalicja Bezpieczni w Pracy
rozwiń więcej
Specjalista bhp poszukiwany.
Specjalista bhp jest obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów. Jaka jest rola działów BHP w czasie epidemii koronawirusa? Czy instruktaż można odbyć online? Jak zmieniły się szkolenia? Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na postrzeganie służby bhp?

Specjalista bhp poszukiwany

W rankingu firmy Antal wśród najbardziej poszukiwanych zawodów 2020/2021, zaraz obok eksperta ds. e-commerce, digital managera czy UX designera znalazł się specjalista ds. bhp. Czy za wzrostem zapotrzebowania na takich pracowników idą zmiany w postrzeganiu ich codziennej pracy i roli działów bhp w poszczególnych firmach?

Autopromocja

Polecamy: Dokumentacja kadrowa

Rola działów bhp w czasie epidemii koronawirusa

Kiedy w marcu pojawiło się w Polsce pierwsze zakażenie koronawirusem, ani służba zdrowia, ani ustawodawca, nie widzieli do końca, z czym mają do czynienia i jak odpowiedzieć na nowe zagrożenie. Tymczasem służby bhp musiały same szukać rozwiązań, zanim jeszcze pojawiły się wytyczne prawne, a w późniejszym czasie – być na bieżąco z nowymi zaleceniami i wprowadzać je w swoich zakładach.

- Podczas pierwszej fali Covid-19, większość firm borykała się z niedoborem dezynfektantów oraz maseczek i rękawiczek, a także z potrzebą tworzenia nowych procedur w bardzo krótkim czasie – mówi Bożena Narloch-Witkowska, Regionalny Specjalista ds. BHP w DHL Parcel, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy. – Z perspektywy swojej firmy mogę powiedzieć, że pod tym kątem druga fala jest „łatwiejsza” – mamy już wypracowane określone procedury, środki ochrony indywidualnej są dostępne, a łańcuchy dostaw działają płynnie. Jednocześnie jesienią, w skali kraju, liczba zakażonych w ciągu doby wzrosła nawet kilkudziesięciokrotnie. Pod kątem większego ryzyka zakażeń, druga fala okazała się zatem zupełnie nowym wyzwaniem dla służb bhp.

Szkolenia bhp online

Przed dużym wyzwaniem stanęły nie tylko wewnątrzzakładowe działy bhp, ale również firmy szkoleniowe. – Jako firma prowadząca szkolenia bhp, w tym roku znacznie większy nacisk kładliśmy na wszystkie projekty webowe. Prowadzimy szkolenia on-line, e-learning, webinaria. Wyposażaliśmy  się w kamerę, światła, mikrofony, a docelowo chcemy stworzyć studio nagraniowe – jednym słowem, coraz mocniej obeznajemy się z technologią – mówi Konrad Mroczek, Marketing Manager w SEKA S.A., ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Na pracę firm szkoleniowych wpłynął nie tylko wzrost popularności szkoleń on-line, ale ich prawne dopuszczenie w szerszym niż dotychczas zakresie. Przepisy o stanie epidemii i stanie zagrożenia epidemiologicznego dopuściły m.in. prowadzenie instruktażu wstępnego za pomocą środków komunikacji elektronicznej. - Być może ustawodawca da pracodawcy wybór – również w post-covidowej rzeczywistości – czy ma przeprowadzić szkolenia w tradycyjnej formie instruktażu czy też za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Oczywiście niektóre elementy, takie jak instruktaż stanowiskowy, muszą pozostać w tradycyjnej formie ze względu na jego zakres – ocenia Konrad Mroczek.

Służby bhp a pandemia COVID-19

Mijający rok chyba w pamięci każdego z nas zostanie jako czas walki z koronawirusem. Pandemia wpłynęła na niemal wszystkie branże, a w szczególności – na działy bhp, których pracownicy stali na pierwszej linii frontu walki z epidemią.

- To nie tylko kwestia dbania o dostępność środków do dezynfekcji, tworzenie nowych procedur w firmie czy przeprowadzanie szkoleń bhp w formie zdalnej. To również – czy też przede wszystkim – wzięcie na siebie dużo większej odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie, a nawet życie, pracowników – mówi Ewa Gawrysiak, Sales and End User Marketing Manager Eastern Europe & Russia w TenCate, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy. – Mam nadzieję, że wizerunek bhp-owca jako „służbisty”, wlepiającego mandaty za byle przewinienie, a szkoleń bhp jako czegoś, co po prostu „trzeba zaliczyć”, to już przeszłość. W moim przekonaniu pandemia dobitnie pokazała, jak istotnym elementem każdej organizacji jest służba bhp. Pokazała też, że służby bhp stanęły na wysokości zadania, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni – dodaje Ewa Gawrysiak.  

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...