Jednorazowe dodatki do wynagrodzenia dla nauczycieli

Joanna Skrobisz
rozwiń więcej
Do końca stycznia 2011 r. organy prowadzące placówki oświaty powinny wypłacić nauczycielom wyrównania wynagrodzenia, jeśli z analizy wynika, że wydatki na wynagrodzenia w 2010 r. były niższe niż średnie wynagrodzenie gwarantowane przez Kartę Nauczyciela. Do 10 lutego 2010 r. organy prowadzące szkoły powinny natomiast przygotować sprawozdanie z analiz wyrównań wynagrodzeń i wypłaty tych wyrównań nauczycielom.

Z analizy, jaką organy prowadzące szkoły mają obowiązek przeprowadzić do 20 stycznia 2011 r., powinny wynikać informacje o:

Autopromocja
  • wysokości faktycznie poniesionych kosztów na wynagrodzenia nauczycieli w 2010 r.,
  • różnicy tych wynagrodzeń w porównaniu ze średnimi wynagrodzeniami zagwarantowanymi nauczycielom przez przepisy Karty Nauczyciela – w wysokości zależnej od stopnia awansu zawodowego i kwoty bazowej (art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela).

Wysokość minimalnego wynagrodzenia nauczycieli po podwyżce >>

Jeżeli okazało się, że nauczyciele zatrudnieni w danej jednostce samorządowej nie osiągnęli w 2010 r. średnich wysokości wynagrodzeń, należy ustalić kwotę wyrównania, czyli różnicę między wynagrodzeniami wypłaconymi a należnymi. Następnie różnicę tę trzeba podzielić między nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie i wypłacić im to wyrównanie do 31 stycznia 2011 r. w formie jednorazowego dodatku.

Do 10 lutego 2011 r. organ prowadzący szkołę, będący jednostką samorządu terytorialnego ma obowiązek sporządzić sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w prowadzonych przez niego szkołach i placówkach. W terminie 7 dni od dnia sporządzenia sprawozdania musi przekazać to sprawozdanie regionalnej izbie obrachunkowej, radzie gminy, powiatu lub województwa, dyrektorom szkół prowadzonych przez tę jednostkę oraz związkom zawodowym zrzeszającym nauczycieli.

Podwyżki dla nauczycieli w 2011 r. >>


Sprawozdanie powinno być opracowane z uwzględnieniem sposobu:

  • wyliczenia średnich wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego,
  • ustalenia średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli,
  • ustalenia kwoty różnicy między tym, co nauczyciel otrzymał, a tym, co powinien,
  • ustalenia jednorazowego dodatku uzupełniającego.

Metodę ustalenia średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli odniesiono do wielkości etatu, z uwzględnieniem zmian wynikających z uzyskiwania przez nauczycieli wyższego stopnia awansu zawodowego w ciągu roku.

Ustalając średnioroczne zatrudnienie należy:

  • brać pod uwagę liczbę etatów w okresach, w których nauczyciele otrzymywali wynagrodzenie,
  • pomijać liczbę etatów w okresach, za które nauczyciele pobierali zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne czy zasiłek opiekuńczy, a także w okresach nieobecności w pracy, za czas których nauczycielowi nie przysługiwało wynagrodzenie,
  • pomijać osoby, które nie są nauczycielami, ale osobami zatrudnionymi na podstawie art. 7 ust. 1a i 1d ustawy o systemie oświaty, mimo że otrzymywały one wynagrodzenie,
  • nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć na podstawie jednej umowy o pracę lub aktu mianowania uwzględniać jako jeden etat. Przydzielone nauczycielowi godziny ponad tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć stanowią godziny ponadwymiarowe, które nie są przeliczane na etaty i nie są uwzględniane przy ustaleniu dodatku.

Zatrudnianie nauczycieli w szkołach prowadzonych przez samorządy >>

Jeżeli wydatki poniesione przez jednostki samorządu terytorialnego w danym roku na wynagrodzenia nauczycieli są niższe niż średnie wynagrodzenie, oznacza to, że nauczyciele nie otrzymali należnych im średnich wynagrodzeń. W takim przypadku jednostka samorządu terytorialnego ma obowiązek podzielić kwotę powstałej różnicy między wszystkich nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Tak podzieloną różnicę powinna wypłacić w postaci jednorazowego dodatku uzupełniającego.

Dodatek powinien zostać ustalony proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, w którym nauczyciel pobierał wynagrodzenie, a także odpowiednio do osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela.

Kadry
Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

pokaż więcej
Proszę czekać...