Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy!

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy powraca! / shutterstock
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wraca na zasadach z września 2020 r. Przysługuje rodzicom opiekującym się dziećmi, którzy z tego powodu nie mogą wykonywać pracy. Dotyczy to sytuacji zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków z powodu epidemii COVID-19. Od kiedy można korzystać z dodatkowego zasiłku?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy powraca

Pandemia koronawirusa rośnie w siłę. W związku z tym zamykane są stopniowo szkoły. Dziś, 4 listopada 2020 r., premier Mateusz Morawiecki ogłosił zdalną naukę od 9 listopada 2020 r. (poniedziałek) w klasach 1-3. Na razie nowe obostrzenia nie dotyczą przedszkoli i żłobków, które funkcjonują stacjonarnie w reżimie sanitarnym. Na konferencji padło pytanie o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który obowiązywał od marca do września 2020 r. Powstał w związku z pandemią koronawirusa i zamknięcia placówek edukacyjno-wychowawczych. Rodzice potrzebowali wsparcia ze względu na konieczność zwolnienia z pracy i sprawowanie opieki nad dziećmi. Premier ogłosił, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy wróci i będzie obowiązywał na dotychczasowych zasadach (z września). To samo potwierdza minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Autopromocja

Jest już rozporządzenie przedłużające stosowanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1961) i odpowiednio zasiłku opiekuńczego z KRUS:  Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1962).

Więcej informacji o dodatkowym zasiłku opiekuńczym:

Zasiłek opiekuńczy po 20 września 2020 r.

Po 20 września dodatkowy zasiłek opiekuńczy przestał obowiązywać. Rodzice mogli korzystać ze standardowego zasiłku opiekuńczego uregulowanego w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykułach:

W skrócie zasiłek opiekuńczy można otrzymać w sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także choroby niani czy opiekuna dziennego. Dotyczy dzieci do 8. roku życia i maksymalny okres pobierania zasiłku w każdym roku kalendarzowym wynosi 60 dni. Do tej puli dni wlicza się także zasiłek opiekuńczy pobierany w przypadku choroby dziecka do 14. roku życia. Co istotne, limit ten nie zwiększa się w przypadku większej liczby dzieci. Mając na względzie rodzinę składającą się z kilkorga chorowitych dzieci, limit ten można bardzo szybko wykorzystać.

Wysokość zasiłku opiekuńczego i dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Zarówno wysokość zasiłku opiekuńczego, jak i dodatkowego zasiłku opiekuńczego wynosi 80% wynagrodzenia za każdy dzień sprawowania opieki (także dni ustawowo wolne od pracy).

Na wystąpieniu premier zaapelował ponownie o pracę zdalną dla tych, którzy mogą pracować z domu.

Od kiedy?

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiada, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie obowiązywał od 9 listopada do 29 listopada 2020 r. Jest to planowany czas ostatnio ogłoszonych obostrzeń. Dla przypomnienia dodatkowy zasiłek od marca obowiązywał aż do 26 lipca 2020 r. Następnie można było korzystać z zasiłku opiekuńczego na ogólnych zasadach. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego we wrześniu przywrócono dodatkowy zasiłek i obowiązywał tymczasowo do 20 września. W związku z ciężką sytuacją epidemiczną w kraju rząd zdecydował się kolejny raz powrócić do dodatkowego zasiłku - od 9 listopada zamknięte stacjonarnie są klasy 1-3. Przewidziano dla nich nauczanie zdalne. Stąd powrót do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1962)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1961)

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...