Pomoc w spłacie kredytów hipotecznych

Bezrobotni, którzy mają kredyty hipoteczne na zakup mieszkania lub domu, mogą składać do urzędów pracy wnioski o pomoc w ich spłacie. Na razie zainteresowanie jest niewielkie. Niektórzy urzędnicy twierdzą, że nie znają rozporządzenia, na podstawie którego mieliby rozpatrywać wnioski. Resort pracy wyjaśnia, że tekst dokumentu opublikowano w "Dzienniku Ustaw" i na stronie internetowej ministerstwa.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Olsztynie o warunki skorzystania z dopłaty do kredytów mieszkaniowych pytało w ostatnich dniach ok. 20 osób. "Poinformowaliśmy je o wszystkich zasadach, zaoferowaliśmy pomoc w wypełnieniu dokumentów, ale zastrzegliśmy, że nie wiemy, kiedy będziemy mogli przyjąć te papiery, bo nie wiemy, kiedy ukażą się przepisy wykonawcze. Z informacji, które do nas docierają wynika, że rozporządzenie wejdzie w życie w najbliższych dniach" - powiedziała zastępczyni dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Olsztynie Krystyna Dudzińska.

Autopromocja

Podobnie mówią urzędnicy z Kielc, argumentując, że nie mają jednoznacznej podstawy prawnej. Dyrektor miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach Krzysztof Sławiński poinformował, że uzyskaniem pomocy w spłacie kredytu dotychczas była zainteresowana tylko jedna osoba.

Rozporządzenie weszło w życie 5 sierpnia. Rzecznika prasowa resortu pracy Bożena Diaby była zdziwiona, że urzędnicy go nie znają. "Rozporządzenie jest opublikowane na stronie internetowej ministerstwa pracy, a także w Dzienniku Ustaw z 5 sierpnia br. nr 123, poz. 1023. Informacje na ten temat rozesłaliśmy w środę do urzędów pracy w całym kraju. Być może Dziennik do niektórych jeszcze nie dotarł, ale można przecież znaleźć rozporządzenie w internecie" - podkreślała Diaby.

Do Powiatowych Urzędów Pracy we Wrocławiu, Wałbrzychu, Świdnicy i Środzie Śląskiej nie wpłynął dotąd żaden wniosek o przyznanie dopłat. Jak poinformowała dyrektorka wałbrzyskiego PUP Jolanta Glapiak, najwięcej pytań o tę formę pomocy było w Wałbrzychu.

Powiatowy Urząd Pracy w Bydgoszczy zorganizował jeszcze w środę spotkanie dla zainteresowanych. "Wzięło w nim udział 17 osób" - powiedziała dyrektorka urzędu Barbara Grabowska.

Szef poznańskiego PUP Zygmunt Jeżewski poinformował, że do czwartku były dwa pytania o dopłaty, ale z wnioskiem nikt się na razie nie zgłosił.

Zdaniem Izabeli Ligęzy, zastępcy dyrektora PUP w Pile, większe zainteresowanie warunkami otrzymania dopłat i pierwsze wnioski pojawią się w urzędach za kilka dni, gdy informacja o dopłatach dotrze da zainteresowanych. Do tej pory w Pile nie złożono żadnego wniosku. Taka sama sytuacja jest w Krakowie.

Do Powiatowych Urzędów Pracy w Gdańsku, Gdyni, Kościerzynie i Malborku nie wpłynął żaden wniosek o dopłatę do kredytu. Zainteresowanie taką możliwością wykazywały po dwie-trzy osoby w poszczególnych urzędach. Dyrektor PUP w Gdyni Joanna Siwicka poinformowała, że tylko trzy osoby pytały o kryteria dopłat. W Gdańsku takich osób było dwie, w Malborku trzy.

Po kilka osób pytało o dopłaty do kredytów hipotecznych w Przemyślu, Rzeszowie, Koszalinie, Słupsku.

"Nie mieliśmy dotąd żadnych zgłoszeń ani zapytań osób zainteresowanych. Nikt nie pytał o zasady ani warunki przyznania dopłat" - powiedziała zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej Beata Płaczek. Żadnego zainteresowania nie było też na terenie Siemianowic Śląskich.

Nikt nie złożył też wniosku o dopłaty w Gorzowie Wielkopolskim, choć - jak powiedziała Izabela Jankowska z Powiatowego Urzędu Pracy - "ludzie dopytują, jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dopłaty".

Zgodnie z ustawą bezrobotni, którzy stracili pracę po 1 lipca 2008 r., muszą być zarejestrowani w urzędzie pracy, a mieszkanie lub dom, na który wzięli kredyt, musi być ich jedynym. Będą mogli uzyskać od państwa maksymalnie 1,2 tys. zł miesięcznie. Wnioski będą mogli składać do 31 grudnia 2010 r. Potem ustawa straci moc.

Z pomocy skorzystają również osoby, które prowadziły działalność na własny rachunek, ale w związku z kryzysem musiały z niej zrezygnować. Pomoc będzie udzielana w formie rocznej pożyczki, wypłacanej w równych, miesięcznych ratach. Po otrzymaniu ostatniej transzy pożyczki nastąpi dwuletni okres karencji. Potem przez osiem lat trzeba będzie spłacać ją w równych ratach. Pożyczka nie będzie oprocentowana ani obciążona jakimikolwiek dodatkowymi opłatami. W wyjątkowych okolicznościach, np. utrzymującej się złej sytuacji finansowej kredytobiorcy, spłata pożyczki będzie mogła być rozłożona na więcej rat, odroczona, a nawet umorzona.

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...