Zmiany w przepisach BHP

Zmiany w przepisach BHP / Fotolia
Zespół ds. promocji bezpieczeństwa i zdrowia pracy za zaprezentować nowe rozwiązania, mające na celu wprowadzenie uproszczeń i ograniczenie ciążących na pracodawcach obowiązków związanych z przepisami BHP.

Na posiedzeniu Zespołu ds. promocji bezpieczeństwa i zdrowia pracy, funkcjonującego w ramach Pracodawców RP zdecydowano o przyspieszeniu prac nad własnymi propozycjami zmiany działu X Kodeksu pracy. Jest to związane z dyskusją, jaka jest planowana na forum Rady Dialogu Społecznego, a która ma dotyczyć projektu nowego Kodeksu pracy, zaprezentowanego w marcu br. przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zagadnienia, co do których partnerzy społeczni są zgodni, mają szansę na dalsze procedowanie. Z uwagi na to, że przygotowane propozycje zmian w obszarze BHP nie wzbudzają dużych kontrowersji, liczymy, iż uda się w tym zakresie wypracować porozumienie ze stroną związkową.

Autopromocja

Podczas posiedzenia w dniu 18 lipca omówiono również stan prac legislacyjnych nad projektem ustawy dotyczącej uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Projektowane regulacje, za które odpowiada obecnie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, przewidują m.in. zmiany w Kodeksie pracy. Zgodnie z nimi pracodawca nie będzie miał obowiązku organizacji szkoleń okresowych na stanowisku administracyjno-biurowym, jeśli został zakwalifikowany do grupy zawodowej, dla której określono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka. Ponadto zostanie podwyższony limit zatrudnienia z 20 do 50 pracowników, umożliwiający pracodawcy wykonywanie samodzielnie zadań służby BHP. Jak wynika z zapowiedzi resortu zmiany te mają niebawem zostać przyjęte przez rząd. 

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe Pytania i odpowiedzi

W ocenie Zespołu ds. promocji bezpieczeństwa i zdrowia pracy idea działań deregulacyjnych w obszarze BHP jest jak najbardziej słuszna. Dlatego członkowie Zespołu zamierzają pracować nad innymi propozycjami rozwiązań, których celem będzie wprowadzenie uproszczeń i ograniczenie ciążących na pracodawcach obowiązków związanych z przepisami BHP. Przygotowane rekomendacje zostaną następnie przekazane Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii. Liczymy, że będą one stanowiły materiał wyjściowy dla kolejnych działań legislacyjnych o charakterze deregulacyjnym.

Członkowie Zespołu wyszli również z inicjatywą zaproszenia do udziału w posiedzeniach przedstawicieli PIP oraz ZUS. Miałoby to na celu wymianę informacji oraz zacieśnienie współpracy pomiędzy pracodawcami a instytucjami kontroli. Podczas posiedzenia Zespołu poruszono także kwestie związane z medycyną pracy, kosztami ponoszonymi przez pracodawców na BHP oraz nowymi regulacjami w zakresie najwyższych dopuszczalnych limitów dla kadmu (pojawiającego się m.in. w branży wydobywczej). Na zakończenie Przewodniczący Zespołu – Pan Rafał Hrynyk zaprezentował dobre praktyki w obszarze bezpieczeństwa i zdrowia pracy funkcjonujące w firmie 3M. 

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...