Dzień wolny na szczepienie COVID-19

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Dzień wolny na szczepienie COVID-19 / Shutterstock
Dzień wolny na szczepienie COVID-19 - czy przysługuje? Co z projektem ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi?

Dzień wolny na szczepienie - projekt

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (druk 1198) przewiduje dzień wolny od pracy dla pracownika i zleceniobiorcy na szczepienie przeciwko COVID-19. W obowiązującym aktualnie stanie prawnym nie ma regulacji uprawniającej pracowników do wolnego na szczepienie. Wspomniany projekt dnia 19 maja 2021 r. skierowano do I czytania w komisjach.

Autopromocja

Uzasadnieniem dla projektowanej zmiany jest ułatwienie i przyspieszenie szczepień Polaków, którzy ze względu na godziny pracy nie mogą przyjąć szczepienia.

Zwolnienie z pracy na czas szczepienia następowałoby na podstawie skierowania pracownika na szczepienie, które uprawniony musiałby przedstawić pracodawcy najpóźniej dzień przed planowanym szczepieniem.

Za dzień nieobecności w pracy z powodu szczepienia pracownik zachowywałby prawo do wynagrodzenia wynikającego z jego osobistego zaszeregowania, które określone byłoby stawką godzinową bądź miesięczną.

Przedmiotowy projekt dodaje do ustawy art. 21g:

Art. 21g. 1. Pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy w dniu wykonania szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 na podstawie skierowania, jeżeli przedstawi pracodawcy skierowanie najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień wykonania szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19.

2. Pracownikowi za dzień wolny od pracy, o którym mowa w ust. 1, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną.

3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do przyjmujących zlecenie, o których mowa w tytule XXI ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740, 2320).

Dzień wolny na szczepienie COVID-19 - aktualny stan prawny

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym nie ma regulacji zezwalającej na dodatkowy dzień wolny od pracy na przyjęcia szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19. Prawo nie stoi jednak na przeszkodzie praktykom pracodawców, którzy taki dzień przyznają na podstawie przepisów wewnątrzzakładowych. Pamiętajmy, że przepisy prawa pracy zostały skonstruowane w taki sposób, aby chroniły pracownika, ale pracodawca zawsze może korzystniej uregulować sytuację zatrudnianych przez siebie pracowników. Taki dodatkowy dzień wolny na szczepienie z zachowaniem prawa do wynagrodzenia jest jak najbardziej korzystny dla zatrudnionych.

W kontekście szczepień pracowników rozgorzała dyskusja, czy pracodawca może zmusić pracownika do szczepienia. Powszechnie wiadomo, że w stosunku pracy trudno o równość stron. Pracownik może wykonywać wszelkie polecenia przełożonego, obawiając się o utratę pracy. z jednej strony przepisy bhp nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa pracy, a z drugiej strony pracodawca nie może decydować o tym, czy pracownik zaszczepi się czy nie. Szczepienie przeciwko COVID-19 jest szczepieniem dobrowolnym, a więc sam pracownik podejmuje decyzję w tej kwestii.

Pracodawca jako zobowiązany do zagwarantowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy może natomiast zachęcać pracowników do szczepień, wskazując na pozytywny wpływ szczepień na "powrót do normalności". Jako zachęta może przewidzieć dodatkowy dzień wolny na szczepienie czy zorganizować punkt szczepień na terenie zakładu pracy.

Czy stosowanie dnia wolnego dla tych, którzy chcą się zaszczepić, stanowi naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu? Nie. Stanowisko to potwierdziła Państwowa Inspekcja Pracy. Jeśli pracodawca wykaże, że stosowane bonusy wprowadził kierując się obiektywnymi przesłankami, nie ma mowy o nierównym traktowaniu. W tej sytuacji pracodawca ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracy. Jednym ze sposobów na ograniczenie zakażeń COVID-19 w zakładach pracy jest szczepionka.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...