Kiedy 36 dni urlopu dla pracownika?

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
kiedy 36 dni urlopu dodatkowy urlop / Kiedy 36 dni urlopu? 10 dni dodatkowy urlop / Shutterstock

Standardem jest, że pracownicy mają 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Niektórzy pracownicy są uprawnieni do nawet 36 dni urlopu. Kto i kiedy może liczyć na tak długi urlop?

Dodatkowe 10 dni urlopu

Pracownicy z 10-letnim stażem urlopowym nabywają prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Niektórzy z nich mogą mieć dodatkowe 10 dni wolnego. Jakie warunki trzeba spełniać? Chodzi o pracowników niepełnosprawnych. Uprawnia do tego orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Pracownik z lekkim stopniem niepełnosprawności nie otrzyma dodatkowego urlopu.

Autopromocja

Urlop 36 dni dla osoby niepełnosprawnej

INFORLEX

Kiedy osoba niepełnosprawna nabywa prawo do 36 dni urlopu?

Jak ustala się dzień, od którego osobie niepełnosprawnej przysługuje 36 dni urlopu? Przede wszystkim pracownik niepełnosprawny musi posiadać orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Prawo do dodatkowego urlopu nabędzie po przepracowaniu jednego roku, licząc od dnia następującego po dniu zaliczenia danej osoby do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Kiedy osoba niepełnosprawna nie skorzysta z 36 dni urlopu?

Dodatkowy 10-dniowy urlop nie przysługuje osobie niepełnosprawnej, która posiada lekki stopień niepełnosprawności. Ponadto, z dodatkowego urlopu nie skorzysta osoba, która już jest uprawniona do urlopu wypoczynkowego w wymiarze wyższym niż 26 dni lub do urlopu dodatkowego, ale na podstawie innych przepisów. Wyjątkiem jest prawo do urlopu dodatkowego z innych przepisów w wymiarze niższym niż 10 dni. Wówczas osoba niepełnosprawna korzysta z 10-dniowego urlopu z art. 19 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Dodatkowe zwolnienia od pracy dla osób niepełnosprawnych

Oprócz dodatkowego urlopu prawo pracy przyznaje osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym i znacznym zwolnienia od pracy. Są to zwolnienia na:

  1. uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjnym nie częściej niż raz w roku,
  2. wykonanie badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, uzyskanie zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy.

Punkt drugi usprawiedliwia zwolnienie od pracy tylko, gdy wskazane czynności nie mogą zostać wykonane poza czasem pracy.

Zwolnienia od pracy dla osób niepełnosprawnych

INFORLEX

Przepisy ustawy wskazują limit 21 dni w roku dla turnusu rehabilitacyjnego, a dla zwolnień z punktu 2 nie określono limitu. Ustawodawca limituje turnus również w taki sposób, że określa łączną granicę 21 dni w roku dla dodatkowego urlopu oraz turnusu. W praktyce oznacza to, że pracownik, który skorzystał z 14 dni turnusu rehabilitacyjnego w 2025 roku, do końca roku może wykorzystać już tylko 7 dni dodatkowego urlopu (z przysługujących 10 dni).

Kadry
Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?
03 kwi 2025

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

Dla kogo renta socjalna i dodatek dopełniający? Kiedy ZUS obniży rentę socjalną?
03 kwi 2025

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie jest uzależnione od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Polski. Osobom, które dostają rentę socjalną i posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji przysługuje dodatek dopełniający.

Czy okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy?
03 kwi 2025

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy można go skrócić? Warto wiedzieć, gdy planujemy złożyć wypowiedzenie.

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? [LISTA]
03 kwi 2025

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? Okazuje się, że tych chorób jest bardzo dużo, bowiem są związane one z 12 kodami i przyczynami niepełnosprawności, które w zależności od danego naruszenia sprawności organizmu są bardzo zróżnicowane. Poniżej przykłady.

Choroby neurologiczne a niepełnosprawność. Co z orzeczeniem po zmianach wytycznych dla komisji orzeczniczych w 2025 r.?
03 kwi 2025

Na jakie choroby neurologiczne można dostać orzeczenie o niepełnosprawności? Co klasyfikuje się jako niepełnosprawność neurologiczną? Jaki symbol niepełnosprawności oznacza choroby neurologiczne? Czy na nerwicę można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

Urlop wypoczynkowy 2025 i 2026 [dla pracownika poniżej i powyżej 18 roku życia, w wieku emerytalnym, osób niepełnosprawnych]
02 kwi 2025

Jednym z praw przysługujących pracownikom jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop jest udzielany w wymiarze zależnym od stażu pracy pracownika i – w pewnym sensie – jego wykształcenia. Wpływ na wymiar urlopu może mieć także wiek pracownika i niepełnosprawność.

Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika
02 kwi 2025

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

MRPiPS: negatywnie opiniuje petycję w sprawie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców
02 kwi 2025

Poznaliśmy długo wyczekiwaną odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców, w szczególności jednocześnie zatrudnionych na część etatu. Stanowisko wyrażone przez resort pracy nie jest zadowalające dla przedsiębiorców. Nie takiej odpowiedzi oczekiwali.

Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS
01 kwi 2025

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy
01 kwi 2025

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

pokaż więcej
Proszę czekać...