Kiedy pracodawca musi wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Jarosław Krasnodęmbski
rozwiń więcej
Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. /Fot. Fotolia / Fotolia / Fotolia
Pracodawca jest obowiązany do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy w przypadku, gdy stosunek pracy z pracownikiem wygasa lub zostaje rozwiązany, a przysługujący urlop wypoczynkowy nie został wykorzystany. Kiedy pracodawca musi wypłacić ekwiwalent za urlop?

Urlop wypoczynkowy

Pracownik, o ile jest taka możliwość, powinien wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy w naturze, poprzez odpoczynek od wykonywanej pracy.

Autopromocja

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy może zostać wypłacony jedynie w przypadku, gdy pracownik nie może skorzystać z przysługującego mu urlopu wypoczynkowego.

Kiedy przysługuje ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi w sytuacji, gdy urlop nie został przez niego wykorzystany, a nie będzie można tego dokonać z powodu rozwiązania umowy o pracę lub jej wygaśnięcia. Tylko te dwie sytuacje zobowiązują pracodawcę do wypłaty pieniędzy za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe. Pytania i odpowiedzi.

Otrzymanie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy nie jest ograniczone z powodu tego, że pracownik mógł wykorzystać przysługujący mu urlop w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, ale nie mógł z niego skorzystać, gdyż pracodawca nie udzielił tego urlopu w tym czasie.

Kiedy można nie wypłacić ekwiwalentu za urlop?

Zasadniczo wypłacenie ekwiwalentu za urlop jest obowiązkiem pracodawcy. W pewnych jednak okolicznościach pracodawca może uniknąć jego wypłacania. Chodzi tu o sytuację opisaną w art. 171 § 3 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, w przypadku, gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą, bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Należy jednak pamiętać, że możliwość przeniesienia urlopu we wskazanym przypadku może mieć miejsce jedynie wtedy, gdy umowy będą zawarte bezpośrednio po sobie, z tym samym pracodawcą.

Czy pracownik może przełożyć urlop na inny termin?

Wysokość ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy

Wysokość ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy będzie wypłacana pracownikowi w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w roku, w którym jego stosunek pracy ustaje. W przypadku urlopów zaległych ekwiwalent należy się w pełnym, niewykorzystanym przez pracownika wymiarze, pod warunkiem, że nie doszło jeszcze do przedawnienia się prawa do tego urlopu.

Forum Kadry

Jak obliczyć ekwiwalent?

Wysokość ekwiwalentu za zaległy urlop obliczana jest na podstawie wynagrodzenia z okresu bezpośrednio poprzedzającego miesiąc, w którym nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy. Ta metoda obliczania ma zastosowanie chociażby ekwiwalent przysługiwał pracownikowi za urlopy należne za poprzednie lata pracy. Należy jednak pamiętać, że roszczenia o wypłatę ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy ulegają przedawnieniu. Ma to miejsce z upływem 3 lat od dnia ustania zatrudnienia.

Zobacz serwis: Urlop wypoczynkowy

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...