Urlopy okolicznościowe policjantów

Monika Nowińska
rozwiń więcej
Urlopy okolicznościowe policjantów. /Fot. Fotolia
Urlop okolicznościowy jest specjalnym uprawnieniem pracownika, któremu z okazji ważnych okoliczności rodzinnych przysługują dni wolne. Policjanci z racji specyfiki swojej grupy zawodowej maja prawo do dodatkowych urlopów okolicznościowych.

Policjantowi można udzielić płatnego urlopu okolicznościowego z tytułu:

Autopromocja
  1. przeniesienia służbowego,
  2. podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego,
  3. ważnych spraw osobistych i rodzinnych.

Urlop okolicznościowy jest płatny, a więc funkcjonariusz w okresie korzystania z dni wolnych otrzymuje uposażenie.

Urlop okolicznościowy - jak z niego skorzystać?

Urlop okolicznościowy z tytułu przeniesienia służbowego

Policjantowi przeniesionemu z urzędu, jeżeli z przeniesieniem wiąże się zmiana miejsca zamieszkania, przysługuje płatny urlop okolicznościowy w wymiarze od 3 do 5 dni roboczych. Urlop okolicznościowy może być dzielony na części. Urlopu okolicznościowego z tytułu przeniesienia służbowego udziela przełożony.

Urlop okolicznościowy w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego

Policjantowi, który chce podnieść kwalifikacje zawodowe i wykształcenie ogólne poza jednostką organizacyjna Policji na podstawie skierowania przełożonego. Przysługuje płatny urlop okolicznościowy w wymiarze urlopu szkoleniowego określonego w przepisach prawa pracy w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych.

W przypadku braku skierowania, przełożony może udzielić płatnego urlopu okolicznościowego, jeżeli przemawia za tym interes służby.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Urlop okolicznościowy w związku ze skierowaniem na studia

Policjantowi skierowanemu na studia pierwszego stopnia albo studia drugiego stopnia, albo studia podyplomowe do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie przysługuje płatny urlop okolicznościowy w wymiarze:

  1. jednego dnia roboczego na przygotowanie się do złożenia każdego egzaminu przeprowadzanego po zakończeniu przedmiotu;
  2. 21 dni roboczych w ostatnim roku studiów pierwszego stopnia lub studiów drugiego stopnia, albo 7 dni roboczych w ostatnim semestrze studiów podyplomowych, na przygotowanie pracy dyplomowej albo podyplomowej lub przygotowanie się i przystąpienie do złożenia egzaminu dyplomowego albo podyplomowego, jeżeli program tych studiów to przewiduje.

Urlopów tych, nie udziela się na egzamin poprawkowy i komisyjny oraz na poprawianie lub ponowne przygotowanie pracy dyplomowej odrzuconej przez promotora.

Kto i kiedy uprawniony jest do urlopu okolicznościowego

Urlop okolicznościowy w związku ze szkoleniem lub egzaminem oficerskim

Policjantowi odbywającemu szkolenie zawodowe podstawowe albo szkolenie zawodowe dla absolwentów szkół wyższych w systemie samokształcenia kierowanego przełożony właściwy w sprawach osobowych może udzielić płatnego urlopu okolicznościowego, w wymiarze jednego dnia roboczego w celu przygotowania się do złożenia każdego egzaminu.

Policjantowi skierowanemu do złożenia egzaminu oficerskiego przysługuje płatny urlop okolicznościowy w wymiarze czterech dni roboczych w celu przygotowania się do złożenia egzaminu.
Urlopów w związku ze skierowaniem na studia oraz w związku ze szkoleniem lub egzaminem oficerskim nie udziela się na przystąpienie do złożenia egzaminu poprawkowego, egzaminu komisyjnego, egzaminu końcowego poprawkowego, egzaminu końcowego komisyjnego oraz w przypadku ponownego przystąpienia do złożenia egzaminu oficerskiego.

Wymiar urlopu okolicznościowego

Policjantowi przysługuje urlop okolicznościowy w wymiarze:

  1. 2 dni – w razie zawarcia związku małżeńskiego przez policjanta, urodzenia się dziecka policjantowi, zgonu i pogrzebu małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy policjanta,
  2. 1 dnia – w razie zawarcia związku małżeńskiego przez dziecko policjanta, zgonu i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka oraz innej osoby pozostającej na utrzymaniu policjanta albo pod jego bezpośrednią opieką.

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka

Urlop ten przysługuje także w razie zbiegu z prawem do urlopu z innego tytułu lub zwolnieniem od zajęć służbowych.

Kierownik jednostki organizacyjnej Policji lub upoważniony przez niego kierownik komórki organizacyjnej może udzielić policjantowi urlopu okolicznościowego dla załatwienia ważnych spraw osobistych lub rodzinnych innych niż wymienione w ust. 1, w wymiarze nieprzekraczającym pięciu dni roboczych w ciągu roku kalendarzowego

Przełożony jest zobowiązany udzielić urlopu okolicznościowego w terminie zaproponowanym przez policjanta. Warunkiem wyrażenia zgody na jego wykorzystanie jest związek terminu urlopu i wydarzenia, z którego powodu jest udzielany. Ważne jest również to, że zainteresowany policjant powinien złożyć wniosek o udzielenie urlopu.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2002 r. w sprawie urlopów policjantów

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...