Urlop ojcowski 2018

Zuzanna Pierścińska
rozwiń więcej
Urlop ojcowski 2018/ fot. Fotolia
Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracownik, który jest ojcem wychowującym dziecko, ma prawo do urlopu ojcowskiego. W celu skorzystania z urlopu należy spełnić przewidziane przez ustawę wymagania formalne. Na jaki wymiar urlopu ojcowskiego może liczyć pracownik-ojciec w 2018 roku?

Sprawdź ->>> Urlop ojcowski w 2019 r. – ile trwa, wzór wniosku, zasady

Autopromocja

Wymiar urlopu ojcowskiego

Zgodnie z art. 1823 § 1 Kodeksu Pracy, pracownik-ojciec, wychowujący dziecko ma prawo do skorzystania z urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, jednakże nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo do upływu 24 miesięcy od daty uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego została podjęta decyzja o odroczeniu obowiązku szkolnego nie dłużej niż do ukończenia przez niego 10 roku życia.

Termin dwóch tygodni wskazany w ustawie pozostaje niezmienny w przypadku ubiegania się o urlop na więcej niż jedno dziecko (np. bliźniaki).

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania

Ile razy można skorzystać z urlopu?

Należy pamiętać, że z urlop ojcowski może zostać wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w dwóch częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień (art. 1823 §11 Kodeksu Pracy).

Urlop ojcowski nie wpływa na obniżeniu urlopu wymiaru urlopu wychowawczego.

Wymogi formalne

Pracownik, który ubiega się o urlop ojcowski musi złożyć pisemny wniosek w terminie nie krótszym niż 7 dni od przed rozpoczęciem korzystania z urlopu, zawierający imię i nazwisko pracownika oraz okres na jaki ma zostać udzielony urlop ojcowski bądź jego część.

Do wniosku należy dołączyć, następujące dokumenty:

  1. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka/dzieci lub zagraniczny akt urodzenia dziecka/dzieci;
  2. kopia prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka, w przypadku gdy wniosek dotyczy udzielenia urlopu ojcowskiego bądź jego części na dziecko przysposobione;
  3. oświadczenie pracownika-ojca wychowującego dziecko, czy korzystał już z urlopu lub jego części;
  4. kopia prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego wydano taką decyzję.

Wynagrodzenie za urlop ojcowski

Należy pamiętać, że urlop ojcowski odpłatny jest w stu procentach. Oznacza to, iż pracownicy korzystający z tego urlopu, otrzymają wynagrodzenie równe wynagrodzeniu przysługującemu za wykonywanie normalnej pracy.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków.

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...