Czy wymiar urlopu na żądanie zależy od wymiaru etatu?

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe
rozwiń więcej
Czy wymiar urlopu na żądanie zależy od wymiaru etatu?/ Fot. Fotolia
Zasady korzystania z urlopu na żądanie nie zostały określone przez ustawodawcę jednoznacznie. W związku z tym ich stosowanie wywołuje wiele wątpliwości praktycznych. Jedną z nich jest kwestia wymiaru urlopu na żądanie przysługującego osobom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Zasady korzystania z urlopu na żądanie

Przepis art. 1672 k.p. przyznaje każdemu pracownikowi prawo do urlopu na żądanie. Jego istota wyraża się w zobowiązaniu pracodawcy do udzielenia wolnego w terminie wskazanym przez pracownika. W związku z tym urlop na żądanie nie jest uwzględniany w planie urlopów ani w porozumieniu pracodawcy i pracownika dotyczącym terminu wykorzystania urlopu wypoczynkowego. To pracownik decyduje o terminie wykorzystania urlopu na żądanie.

Autopromocja

Z dyspozycji art. 1672 k.p. wynika, iż pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Termin ten doprecyzował Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 listopada 2006 r., sygn. akt I PK 128/06, w którym uznał, iż: „Wniosek o udzielenie urlopu na żądanie powinien być zgłoszony najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu i przed rozpoczęciem pracy, ale jednocześnie w takich jeszcze godzinach, w których pracodawca poprzez osoby uprawnione może takiego urlopu udzielić, nawet jeżeli praca wykonywana jest całodobowo (jak w przypadku zakładu pracy, w którym świadczył pracę powód), a pracodawca nie zapewnia całodobowej obecności w pracy osób, które mogą podjąć decyzję o udzieleniu urlopu. (….)

Polecamy książkę: Nowe emerytury. Obowiązki pracodawcy po zmianach od 1 października 2017 r.

Pracodawca może w regulaminie pracy w inny (bardziej korzystny dla pracownika) sposób określić termin, do którego powinien być najpóźniej zgłoszony wniosek urlopowy, pod warunkiem, że regulacja regulaminowa nie będzie mniej korzystna niż uprawnienie wykreowane przepisami Kodeksu pracy”.

Skorzystanie przez pracownika z urlopu na żądanie wymaga jego udzielenia przez pracodawcę. Pracownik nie może zatem rozpocząć korzystania urlopu przed jego udzieleniem. Co prawda, z przepisu art. 1672 k.p. wynika, iż pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu na żądanie. Jednakże obowiązek ten nie ma charakteru bezwzględnego. W judykaturze wskazuje się, iż pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że zasługujący na ochronę wyjątkowy interes pracodawcy wymagałby obecności danego pracownika w pracy w okresie określonym w żądaniu udzielenia urlopu (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 listopada 2013 r., sygn. akt SNO 29/13).

Zawsze 4 dni

Urlop na żądanie przysługuje w wymiarze 4 dni w roku kalendarzowym. Liczba dni urlopu, która może zostać wykorzystana w tym trybie w każdym roku kalendarzowym, jest taka sama. Nie ma na nią wpływu wymiar etatu ani system czasu pracy, w którym pracownik został zatrudniony. Co więcej, niewykorzystany urlop na żądanie nie przechodzi na kolejny rok kalendarzowy. W następnym roku staje się on zwykłym urlopem zaległym.

W przypadku kilkukrotnej zmiany pracy w tym samym roku kalendarzowym, pracownik ma prawo tylko do 4 dni urlopu na żądanie. Przy czym nie ma tu zastosowania zasada proporcjonalności. Tym samym pracownik może cały urlop na żądanie wykorzystać u jednego pracodawcy.

O liczbie dni wykorzystanego urlopu na żądanie pracodawca powinien stosowną informacje zamieścić w świadectwie pracy. Zgodnie z pomocniczym wzorem świadectwa pracy stanowiącym załącznik do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. z 2016, poz. 2292) w pkt 5 ppkt 1 świadectwa pracy zamieścić należy informację o wykorzystanym przez pracownika urlopuje wypoczynkowym, w tym urlopie wypoczynkowym wykorzystanym na podstawie art. 1672 k.p., tj. urlopie na żądanie.

Podsumowanie

Urlop na żądanie zawsze przysługuje pracownikowi w wymiarze 4 dni. Na wymiar tego urlopu nie ma wpływu wymiar czasu pracy, w którym pracownik został zatrudniony. Oznacza to, iż zarówno pracownik zatrudniony na pełen etat, jak i pracownik zatrudniony na część etatu ma prawo do 4 dni urlopu na żądanie.

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...