Urlop macierzyński 2018 - podstawowe informacje, które warto znać

Zuzanna Pierścińska
rozwiń więcej
Urlop macierzyński 2018 - podstawowe informacje, które warto znać/fot. Fotolia
Urlop macierzyński przysługuje każdej kobiecie, która podczas zatrudnienia urodziła dziecko. Urlop macierzyński jest obowiązkowy, ale w uzasadnionych przypadkach przewidzianych przez Kodeks Pracy, pracownica ma prawo do częściowej rezygnacji z jego odbywania.

Urlop macierzyński jest bardzo ważnym okresem, w którym kobieta ma odzyskać siły po porodzie oraz poświęcić czas nowonarodzonemu dziecku. Warto zaznaczyć, że ostatnie zmiany w Kodeksie Pracy związane z urlopem macierzyńskim miały miejsce w styczniu 2016 roku, jednakże warto przypomnieć niezbędne informację na ten temat.

Autopromocja

Wymiar urlopu macierzyńskiego

Zgodnie z art. 180 § 1 Kodeksu Pracy, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

1) 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;

2) 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;

3) 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;

4) 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;

5) 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Pracownica może wykorzystać do 6 tygodni urlopu przed przewidzianą datą porodu.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r. 

Rezygnacja po wykorzystaniu części urlopu

Pracownica, która po porodzie wykorzystała co najmniej 14 tygodni przysługującego urlopu, ma prawo do rezygnacji z pozostałej jego części i powrotu do pracy. Muszą zostać jednak spełnione następujące warunki:

  1. Pozostała część urlopu zostanie wykorzystana przez pracownika - ojca wychowującego dziecko;

  2. Przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony- ojciec dziecka, który w celu sprawowania tej opieki przerwał wykonywaną działalność zarobkową.

Z części urlopu ma także prawo zrezygnować pracownica, posiadająca orzeczenie o niezdolności do pracy już po 8 tygodniach urlopu. Pozostałą część urlopu może wykorzystać lub sprawować ojciec wychowujący dziecko, a także inny członek najbliższej rodziny, który jest pracownikiem lub ubezpieczonym.

Rezygnacja od strony formalnej

W celu rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego pracownica zobowiązana jest do złożenia pisemnego wniosku w terminie nie krótszym niż 7 dni przed powrotem do pracy. Pracodawca musi uwzględnić wniosek.

Do wniosku należy dołączyć dokumenty, które zostały określone w rozporządzeniu w sprawie wniosków o udzielenie urlopu macierzyńskiego, na warunkach urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Pobyt w szpitalu a przerwanie urlopu macierzyńskiego

Pracownica, która przebywa w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, może przerwać urlop macierzyński na okres pobytu w tym szpitalu albo zakładzie leczniczym, jeżeli:
1) część urlopu macierzyńskiego za ten okres wykorzysta pracownik-ojciec wychowujący dziecko albo pracownik-inny członek najbliższej rodziny;
2) osobistą opiekę nad dzieckiem w tym okresie będzie sprawował ubezpieczony-ojciec dziecka albo ubezpieczony-inny członek najbliższej rodziny, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową. (art. 180 §10 Kodeksu Pracy, Dz. U. 2016.0 1666 t.j - Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy,

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków.

Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...