Wniosek ERWD o ustalenie zbiegu świadczenia z rentą rodzinną jest dostępny na stronie ZUS od 1 stycznia 2025 roku. Pobierz druk ERWD pdf i wypełnij. Renta wdowia zostanie przyznania tylko po pozytywnym rozpatrzeniu tego wniosku. Jakie warunki trzeba spełnić?
- Wniosek o rentę wdowią 2025
- Wniosek ERWD o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną
- Wniosek o rentę wdowią - jak wypełnić?
- Warunki do renty wdowiej
- Kwota renty wdowiej
Wniosek o rentę wdowią 2025
Od 1 stycznia 2025 r. można już składać wnioski o rentę wdowią. Faktycznie nie jest to nowe świadczenie, lecz zbieg dwóch istniejących świadczeń. Chodzi o rentę rodzinną po zmarłym małżonku oraz inne świadczenie emerytalno-rentowego. Nowe przepisy pozwalają na łączenie świadczeń, ale dopiero od 1 lipca 2025 roku. Wnioski można składać już od stycznia. Prawo do świadczenia przyznaje się od miesiąca złożenia wniosku, ale najwcześniej od 1 lipca 2025 r.
Wcześniejsze złożenie wniosku nie ma znaczenia, ponieważ renta wdowia będzie przyznawana dopiero od lipca tego roku. ZUS informuje o tłumach interesantów w placówkach stacjonarnych. Nie warto stać w kolejkach w styczniu. Wniosek o rentę wdowią można złożyć online.
Wniosek ERWD o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną
ZUS udostępnia na swojej stronie wzór wniosku ERWD do wypełnienia >>>
Ważne, aby osoba składająca ten wniosek miała ustalone prawo do dwóch wspomnianych wyżej świadczeń - renty rodzinnej oraz innego świadczenia emerytalno-rentowego. W przeciwnym razie, ZUS odmówi przyznania świadczenia na podstawie wniosku ERWD. Jeśli więc osoba wybrała rentę rodzinną i nie ubiegała się dotychczas o emeryturę, powinna w pierwszej kolejności wystąpić do ZUS z wnioskiem o emeryturę. W przypadku odwrotnej sytuacji, a mianowicie pobierania własnej emerytury zamiast renty rodzinnej, ponieważ taka opcja była korzystniejsza, należy zwrócić się do Zakładu z wnioskiem ERR o przyznanie renty rodzinnej. Dopiero po ustaleniu prawa na podstawie wymienionych wniosków można skutecznie złożyć wniosek o rentę wdowią (ERWD).
Wniosek o rentę wdowią - jak wypełnić?
Szczegółowa instrukcja wypełnienia wniosku o rentę wdowią znajduje się na kanale ZUS na youtube. Film pokazuje jak krok po kroku znaleźć wniosek ERWD na PUE ZUS oraz co wpisywać w obowiązkowe pola. Można wybrać w jakiej formie przyjdzie odpowiedź z ZUS: elektronicznie, pocztą tradycyjną lub w jednostce terenowej ZUS. Na koniec wybiera się sposób podpisania wniosku elektronicznego: profil PUE, profil zaufany, podpis osobisty (e-dowód), kwalifikowany podpis elektroniczny. Po wybraniu np. podpisu profilem PUE powinna pojawić się na ekranie informacja, że wniosek został wysłany.
Warunki do renty wdowiej
Aby wdowa lub wdowiec mogli otrzymać rentę wdowią, muszą spełniać łącznie następujące warunki:
- posiadanie prawa co najmniej do dwóch świadczeń emerytalno-rentowych (w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku),
- osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn),
- pozostawanie we wspólności małżeńskiej do śmierci małżonka,
- nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.
Kwota renty wdowiej
Ile wynosi renta wdowia? Warto starać się o ustalenie zbiegu świadczenia z rentą rodzinną, ponieważ przysługiwać będzie wówczas 15% własnego świadczenia emerytalno-rentowego i dodatkowo pełna kwota renty rodzinnej (czyli 85% świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu małżonkowi) albo 15% renty rodzinnej i pełna kwota własnego świadczenia emerytalno-rentowego. Od stycznia 2027 roku 15% wzrośnie do 25%. Decyzję o wyborze jednej z opcji może podjąć sam wnioskodawca bądź ZUS, jeśli osoba zainteresowana zaznaczy we wniosku wybór wyższego świadczenia.
Ustalono limit renty wdowiej - pobierane łącznie świadczenia nie mogą przekroczyć kwoty trzykrotności najniższej emerytury (aktualnie to 5 342,88 zł brutto). W sytuacji przekroczenia tej kwoty, ZUS dokona odpowiedniego pomniejszenia renty wdowiej.