Co musisz wiedzieć o raporcie ZUS RMUA?

Ewa Zawiślak-Szatańska
rozwiń więcej
Przepisy nie wskazują na konkretny termin, w którym powinno się wydawać RMUA.
RMUA to dokument dla osoby ubezpieczonej, przekazywany co miesiąc przez płatnika składek. Funkcjonuje on jako potwierdzenie objęcia ubezpieczeniami, prawa do świadczeń oraz informacji o należnych do przekazania za nas składek.

ZUS RMUA

Każdy płatnik składek (np. dla pracownika – pracodawca, dla zleceniobiorcy – zleceniodawca, dla pobierających zasiłek dla bezrobotnych – wypłacający Urząd Pracy) jest zobowiązany przekazywać swoim ubezpieczonym te same informacje, które przesyła za nich co miesiąc do ZUS-u w dokumentach rozliczeniowych.

Autopromocja

Oznacza to, że jeśli ktoś za Ciebie oblicza i odprowadza składki na ubezpieczenia, to powinien Cię informować o tym szczegółowo, na piśmie, za każdy miesiąc odrębnie.

Jaka forma i termin wydania obowiązuje?

Informacja taka nie musi być sporządzona koniecznie na formularzu ZUS RMUA. Możesz otrzymywać informacje o ubezpieczeniu, składkach i świadczeniach w innej formie, np. z paskiem wypłaty. Obowiązkowo musi ona jednak zawierać te same dane określone przepisami, które wykazuje się w raporcie miesięcznym osoby ubezpieczonej.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Płatnikom często wygodniej sporządzić druk RMUA, ponieważ gotowe formularze zawsze dają wygodę, zwłaszcza, jeśli można je wygenerować poprzez program do sporządzania dokumentacji płacowej/ubezpieczeniowej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by dany płatnik sporządzał taką informację w inny, przyjęty w danej jednostce sposób.

POBIERZ WZÓR DRUKU RMUA 2012/2013

Najważniejsze, by raport taki był sporządzony i dostarczony nam terminowo, za każdy miesiąc, na piśmie. Jeśli wyrazimy na to zgodę, nasz płatnik może również przekazywać nam taki dokument w formie elektronicznej, podpisany bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Polecamy: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry

Przepisy nie wskazują na konkretny termin, w którym powinno się wydawać RMUA. Logicznym i praktycznym jednak rozwiązaniem wydaje się być przekazanie takiego dokumentu nie później niż w terminie przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS (5, 10 lub 15 dzień miesiąca za poprzedni miesiąc). Umożliwia to posługiwanie się przez nas takim raportem na bieżąco w dokumentowaniu prawa do świadczeń opieki zdrowotnej i weryfikacji danych w nim zawartych. Nie jest więc dopuszczalne przekazywanie kilku raportów na raz, np. co kwartał. Ubezpieczony musi otrzymać taką informację co miesiąc, za każdy okres podlegania ubezpieczeniom. Również w przypadku, kiedy nasz płatnik koryguje już raz sporządzony i przekazany do ZUS raport miesięczny, musi wystawić kolejną, skorygowaną informację dla nas.

Forum Kadry

Jakie dane musi zawierać miesięczna informacja?

Jak wskazuje ZUS, raport powinien łączyć w sobie zawartość wszystkich raportów przekazanych do ZUS za ubezpieczonego za dany okres rozliczeniowy.
Powinien więc zawierać obowiązkowo następujące informacje:

1. Dane osoby ubezpieczonej - numery identyfikacyjne (PESEL, NIP) oraz nazwisko i imię.

2. Informacje dotyczące płatnika składek - w tym numery NIP i REGON oraz nazwę skróconą płatnika. W przypadku płatnika składek będącego osobą fizyczną, powinny zostać podane identyfikatory numeryczne NIP i REGON, a w razie gdy płatnikowi nie nadano tych numerów lub jednego z nich – numer PESEL lub seria i numer dowodu osobistego albo paszportu oraz nazwa skrócona lub imię i nazwisko.

Zobacz: Od 1 stycznia 2013 bez druku ZUS RMUA u lekarza

3. Dane dotyczące ubezpieczeń i składek:

  • zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne w podziale na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, zawierające także dane o:
    • tytule ubezpieczenia (dla pracowników również wymiar czasu pracy)
    • podstawie wymiaru składek,
    • kwocie składki w podziale na należną od ubezpieczonego i płatnika składek oraz z innych źródeł finansowania,
    • kwocie obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, wynikającego z ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o pracowniczych programach emerytalnych,
  • podstawę wymiaru i kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, z uwzględnieniem podziału na podmioty, które finansują składki.

W tej części mamy więc podane nasze wynagrodzenie brutto, podlegające składkowaniu, wypłacone nam w danym miesiącu, za który jest raport.

Zobacz: Do czego przydaje się RMUA?

4. Dane o zasiłkach finansowanych z budżetu państwa, rodzajach i okresach przerw w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, wypłaconych zasiłkach oraz wynagrodzeniach z tytułu niezdolności do pracy wypłaconych na podstawie Kodeksu pracy.

Jeśli nie pobieraliśmy żadnych świadczeń w danym miesiącu i płatnik składek nie wykazywał zasiłków lub przerw w opłacaniu składek w raporcie składanym w ZUS, to w informacji dla nas bloki takie nie muszą wystąpić.

5. Symbol wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, do którego przekazywana jest zgodnie z naszą deklaracją składka na ubezpieczenie zdrowotne.

6. Dane dotyczące okresu, którego raport dotyczy (m-c/rok).

7. Podpis płatnika składek lub osoby przez niego upoważnionej i pieczątka adresowa płatnika.

W dolnej części formularza ZUS RMUA umieszczony jest pasek, który zawiera :

  • dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej,
  • dane dotyczące okresu, którego raport dotyczy,
  • kod wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia,
  • podpis płatnika składek lub osoby przez niego upoważnionej i pieczątka adresowa płatnika.

Pasek ten po odcięciu jest wygodną formą korzystania przez ubezpieczonego ze świadczeń leczniczych bez dodatkowych dokumentów.

Zobacz serwis: Opłacanie składek

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 października 1998 r o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późń. zm.)

Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...