Ochrona działaczy związkowych przed zwolnieniem

Paweł Barański
rozwiń więcej
Przepisy prawa przyznają działaczom związkowym szeroką ochronę trwałości ich zatrudnienia. Ochrona ta wzmocniona została dodatkowo przez niedawną nowelizację Kodeksu pracy. Dzięki niej związkowiec może domagać się przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach, a nie tylko odszkodowania, nawet jeżeli pracował na podstawie umowy terminowej.

Ochronę trwałości zatrudnienia związkowców zapewniają przepisy ustawy o związkach zawodowych. Zgodnie z tymi regulacjami pracodawcy nie wolno ani wypowiedzieć czy rozwiązać bez wypowiedzenia stosunku pracy z chronionym działaczem, ani jednostronnie zmienić warunków pracy lub płacy na niekorzyść takiego działacza, jeżeli pracodawca nie uzyska uprzedniej zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej. Zgoda taka powinna mieć formę uchwały zarządu związku i nie może być dorozumiana. Pracodawca nie może bowiem uznać braku odpowiedzi ze strony organu związku za wyrażenie zgody na uchylenie ochrony związkowca. Przepisy prawa nie przewidują natomiast terminu, w którym taka uchwała, udzielająca zgody bądź jej odmawiająca, miałaby być pracodawcy przekazana.

Autopromocja

Ochrona taka nie przysługuje jednak wszystkim członkom danego związku zawodowego. Ustawa wskazuje zamknięty katalog pracowników–związkowców, których ten swoisty przywilej może dotyczyć.

Jak określić zasady współpracy związku zawodowego i pracodawcy >>

Gwarancja trwałości zatrudnienia może obejmować:

  • pracowników będących członkami zarządu zakładowej organizacji związkowej,
  • innych pracowników należących do związku, którzy są upoważnieni do reprezentowania związku wobec pracodawcy albo organów/osób dokonujących czynności z zakresu prawa pracy za pracodawcę,
  • pracowników pełniących z wyboru funkcje związkowe poza zakładową organizacją związkową, korzystających u pracodawcy z urlopu bezpłatnego lub zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy (w tym przypadku zgodę na uchylenie ochrony związkowca wyraża właściwy organ organizacji związkowej, w której ta funkcja jest albo była pełniona),
  • pracowników wskazanych przez komitet założycielski.

Objęcie ochroną ww. osób musi przybrać formę imiennego ich wskazania w uchwale zarządu związku (albo – odpowiednio – organu innej organizacji związkowej czy komitetu założycielskiego). Istotne jest, aby ochrona przysługiwała związkowcowi przed podjęciem przez pracodawcę działań objętych ochroną – wykluczone są uchwały „doraźne”, podejmowane już po zwolnieniu działacza. Jeżeli natomiast organizacja związkowa nie skorzysta ze swojego uprawnienia i nie wskaże działaczy, którzy mają być objęci ochroną, to gwarancje zatrudnienia (dotyczące samego stosunku pracy, jak również warunków pracy i płacy) z mocy ustawy przysługują przewodniczącemu tej organizacji związkowej (albo komitetu założycielskiego).

WAŻNE!

Dla objęcia ochroną danego związkowca nie jest istotne, na jakiej podstawie świadczy on pracę. Może to być zarówno umowa o pracę (na czas nieokreślony bądź terminowa), jak i powołanie, mianowanie czy wybór.

Jak długo trwa ochrona

Ochrona związkowca trwa przez czas określony w uchwale przyznającej ochronę oraz – dodatkowo – przez czas odpowiadający połowie tego okresu, jednak najwyżej do 1 roku. W przypadku działacza chronionego na mocy uchwały komitetu założycielskiego organizacji związkowej, ochrona ta przysługuje jedynie przez 6 miesięcy od dnia utworzenia tego komitetu. Natomiast związkowiec korzystający z urlopu lub zwolnienia ze świadczenia pracy z powodu pełnienia z wyboru funkcji związkowych poza zakładową organizacją związkową, jest chroniony przez okres odpowiadający łącznie czasowi tego urlopu lub zwolnienia i roku po ich zakończeniu.


Ilu działaczy związek może chronić

Liczba chronionych pracowników zależy od charakteru danego związku. Jeżeli jest on organizacją reprezentatywną w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, to zarząd takiego związku może objąć ochroną tylu działaczy, ilu uzyska się z obliczeń dokonanych według metod przewidzianych przez ustawę.

Pierwsza z metod pozwala na udzielenie ochrony najwyżej tylu związkowcom, ile osób w danym zakładzie pracy jest zaliczanych do kadry kierowniczej.

Przykład

Spółką A. kieruje zarząd składający się z 3 członków. Uprawnionym do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy jest również dyrektor działu personalnego. Oznacza to, że kadrę kierowniczą w spółce A. stanowią 4 osoby. Zarząd związku zawodowego może więc objąć w tej spółce ochroną 4 działaczy.

Drugą metodą jest tzw. metoda progresywna. Zgodnie z nią liczba działaczy, którą można objąć ochroną, zależy od liczby członków takiej organizacji związkowej, zgodnie ze szczegółowymi wskazaniami przewidzianymi w ustawie.

Uprawnienia kontrolne związku zawodowego >>

Komitet założycielski zakładowej organizacji związkowej może przyznać ochronę maksymalnie 3 związkowcom, natomiast organizacja związkowa niebędąca reprezentatywną może chronić tylko 1 działacza.

Wyjątki od ochrony

Jednak od gwarancji trwałości zatrudnienia związkowców istnieją pewne odstępstwa. Przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę, a więc i przepisów dotyczących ochrony działaczy związkowych nie stosuje się w razie ogłoszenia upadłości bądź likwidacji pracodawcy.

WAŻNE!

Ochronę związkowców znosi jedynie upadłość likwidacyjna pracodawcy. Nie wystarczy więc, aby wobec pracodawcy prowadzone było postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu (uchwała SN z 16 marca 2010 r., I PZP 2/10).

Również w razie wejścia w życie postanowień układu zbiorowego pracy zawierającego postanowienia mniej korzystne od dotychczasowych warunków pracy działacz związkowy nie może powoływać się na szczególne warunki ochrony swojego zatrudnienia. Podobnie, w razie zwolnień grupowych lub indywidualnych, można wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy pracownikowi chronionemu przez związek zawodowy.

Równouprawnienie umów terminowych

Niedawna nowelizacja Kodeksu pracy wyposażyła działacza objętego ochroną, zwolnionego bez zgody związku i zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas określony w dodatkowe uprawnienia. Dotychczas mógł domagać się on od pracodawcy tylko odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy. Obecnie może również (podobnie jak m.in. kobiety w ciąży) żądać przywrócenia go do pracy na poprzednich warunkach, nawet jeżeli pracował na podstawie umowy terminowej. Tylko wyjątkowo sąd może nie uwzględnić takiego roszczenia i w zamian zasądzić odszkodowanie.

Związkowcowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie w razie likwidacji pracodawcy albo w przypadku jego szczególnie nagannego zachowania, stanowiącego nadużycie prawa w rozumieniu Kodeksu pracy. Samo ciężkie naruszenie przez związkowca obowiązków pracowniczych orzecznictwo uznaje za niewystarczające do pozbawienia zwolnionego możliwości żądania przywrócenia do pracy (wyrok SN z 6 kwietnia 2006 r., III PK 12/06).

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 6 kwietnia 2006 r. (III PK 12/06, OSNP 2007/7–8/90),
  • uchwała SN z 16 marca 2010 r. (I PZP 2/10, OSNP 2011/7–8/97).
Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...