Warunki odbywania praktyk absolwenckich

Maria Umińska-Żak
rozwiń więcej
Wykonywanie pracy na podstawie umowy o praktyki absolwenckie nie jest zatrudnieniem w ramach stosunku pracy. Jednak podmiot przyjmujący na praktyki jest zobowiązany wobec praktykanta (tak samo jak wobec pracownika) m.in. do zapewnienia odpowiednich warunków bhp podczas wykonywania pracy.

Przed wejściem w życie ustawy z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich odbywanie praktyk było realizowane na podstawie umowy-zlecenia bądź skierowania z uczelni lub z urzędu pracy, lub bez jakiejkolwiek umowy. Obecnie warunkiem odbywania praktyki absolwenckiej nie jest dalsza edukacja praktykanta. Mówimy tu bowiem o zatrudnianiu absolwenta, a zatem osoby, która na daną chwilę ukończyła szkołę (co najmniej gimnazjum).

Autopromocja

Wzór umowy o praktyki absolwenckie >>

Na praktyki może przyjmować zarówno osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą, jak też osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.

Praktykant, czyli kto?

Praktykantem w rozumieniu ustawy o praktykach absolwenckich może być osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum, a w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30. roku życia. A zatem praktykę absolwencką można rozpocząć nawet na dzień przed 30. urodzinami. Jeżeli praktykant w trakcie praktyki będzie obchodził 30. urodziny, praktyka nie zostaje przerwana i osoba ta może ją kontynuować do zakończenia umowy.

Jak najkorzystniej zatrudnić pracownika sezonowego >>

Aby zostać praktykantem, nie trzeba mieć polskiego obywatelstwa. Ustawę stosuje się również do osób, które posiadają świadectwo ukończenia szkoły za granicą równorzędne świadectwu ukończenia polskiego gimnazjum.

Do omawianej praktyki nie mają zastosowania przepisy prawa pracy, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wskazane w ustawie o praktykach absolwenckich (zwanej dalej ustawą). Praktyki nie można odbywać przy pracy szczególnie niebezpiecznej. Ponadto podmiot przyjmujący na praktykę musi zapewnić praktykantowi bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki, które są tożsame z warunkami bhp zapewnianymi pracownikom. Absolwent nie może pracować dłużej niż 8 godzin na dobę, ma prawo do przerwy w pracy oraz nie może odbywać praktyki w nocy. Ponadto do praktykanta stosuje się przepisy dotyczące równego traktowania w zatrudnieniu. Oznacza to bezwzględny zakaz dyskryminacji ze względu na wiek, płeć, rasę, wyznanie, niepełnosprawność, orientację seksualną czy pochodzenie etniczne.

WAŻNE!

Praktykant jest zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej, a zatem nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego. Oczywiście w umowie z praktykantem pracodawca może takie prawo przewidzieć.

Zawarcie umowy i przebieg praktyki

Praktykant odbywa praktykę na podstawie pisemnej umowy o praktykę absolwencką. Umowa zawierana jest między praktykantem a przyjmującym na praktykę i nie ma charakteru umowy o pracę. Jest to stricte umowa cywilnoprawna.

W jaki sposób w umowie zlecenia określić właściwość sądu >>

W umowie należy określić:

  • rodzaj pracy wykonywanej przez praktykanta,
  • okres odbywania praktyk,
  • tygodniowy wymiar pracy,
  • wysokość świadczenia pieniężnego, jeśli w ogóle będzie przysługiwało praktykantowi za wykonaną pracę.

Okres praktyki u jednego przedsiębiorcy nie może trwać dłużej niż 3 miesiące. Dozwolone jest ponowne przyjęcie absolwenta na praktykę, ale tylko pod warunkiem, że wcześniej okres jego praktyki nie przekroczył 3 miesięcy. Ograniczenie czasowe trwania praktyki – do maksymalnie 3 miesięcy – nie wyklucza możliwości odbycia kilku 3-miesięcznych praktyk za każdym razem u innego pracodawcy. Jeśli pracodawca przyjmujący na praktyki jest zadowolony z wyników pracy danego praktykanta, może go ponownie zatrudnić, ale już tylko na podstawie jednej z umów o pracę, tj. umowy na okres próbny, na czas określony lub na czas nieokreślony.


Wynagrodzenie i ubezpieczenie praktykanta

W umowie o praktykę absolwencką praktykant z przyjmującym na praktykę ustalają, czy praktyka będzie płatna czy nieodpłatna. W przypadku płatnej praktyki wysokość miesięcznego wynagrodzenia nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli w 2011 r. jest to kwota 2772 zł brutto miesięcznie (1386 zł brutto x 2 = 2772 zł).

Praktykant, który zarejestrował się w urzędzie pracy jako bezrobotny, nadal może pozostawać w tym rejestrze jako osoba bezrobotna, mimo zawarcia z pracodawcą umowy o praktyki absolwenckie. Aby nie stracić statusu bezrobotnego, praktykant musi przedstawić w urzędzie pracy umowę o praktykę. Jeśli praktyka jest nieodpłatna lub wynagrodzenie nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę, to praktykant może nadal pobierać zasiłek dla bezrobotnych.

Przedsiębiorca zatrudniający absolwentów może zaliczyć wynagrodzenie im wypłacone do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

O czym pracodawca musi informować pracowników >>

Odbywanie praktyk absolwenckich nie wiąże się z obciążeniami wynikającymi z przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Tym samym dla przedsiębiorcy zatrudnienie praktykanta będzie bardziej opłacalne niż zatrudnienie wolontariusza. Wolontariuszom przedsiębiorca musi opłacać składki na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, a praktykantom nie. Praktykant otrzyma prawo do tego świadczenia dopiero wtedy, gdy zarejestruje się w urzędzie pracy jako bezrobotny.

Istotne jest jednak to, że jeśli w razie wykonywania praktyki nastąpi nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, zdarzenie powodujące uraz albo śmierć praktykanta, będzie ono stanowiło wypadek uzasadniający przyznanie świadczeń z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach.

WAŻNE!

Jeśli pracodawca zdecyduje się na płacenie praktykantowi wynagrodzenia, od jego wynagrodzenia należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy na zasadach ogólnych.

Rozwiązanie umowy

W przypadku praktyki nieodpłatnej umowa o praktykę absolwencką może zostać rozwiązana na piśmie w każdym czasie. Natomiast w przypadku praktyki odpłatnej strony mogą ją rozwiązać z zachowaniem 7-dniowego terminu wypowiedzenia.

Po zakończeniu praktyki przyjmujący na praktykę ma obowiązek wystawienia (na wniosek praktykanta) zaświadczenia na piśmie o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach nabytych w czasie odbywania praktyki.

Podstawa prawna:

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...