System ocen pracowniczych w urzędzie publicznym

Praca urzędników wymaga specyficznych kwalifikacji. Ocena okresowa, dobrze zaplanowana i przeprowadzona, może przyczynić się do wzrostu ich kompetencji.

Jakie znaczenie dla pracy urzędu mogą mieć okresowe oceny pracownicze? Od kogo i dlaczego zacząć budowanie ocen w urzędzie - od kierownictwa czy od ustalenia kryteriów naboru nowych pracowników i ocen prowadzonych na dole organizacji? Jak ustrzec się zagrożenia postrzegania ocen w urzędzie jako dodatkowego, niezrozumiałego obowiązku? Na te pytania odpowie Joanna Mandrosz, ekspert z JMD Doradztwo HR.

Autopromocja

Kompetentni pracownicy chcą być docenieni za swoją pracę. Ocena okresowa stwarza taką okazję. Konsultanci-praktycy często słyszą w firmach pozbawionych systemu ocen zarzut formułowany przez pracowników, że ich praca nie jest w sposób rzetelny i jasny oceniana (i doceniana) przez ich przełożonych. Pracownicy nie wiedzą w związku z tym, czy mogą liczyć na zatrudnienie w dłuższej perspektywie, na awans, na rozwój w danej firmie. Dobrze przeprowadzona ocena niweluje tę niepewność.

Praca wielu z urzędników wymaga specyficznych kwalifikacji, np. kompetencji miękkich, związanych z obsługą klienta i współpracą z kolegami. Każdy z nas będąc klientem urzędów obserwuje nieraz braki w pracy urzędników, dotyczące głównie jakości kontaktu z klientem. Ocena okresowa, jeśli jest dobrze zaplanowana i przeprowadzona zgodnie ze wskazaniami dobrej praktyki, może przyczynić się do wzrostu kompetencji urzędników.

Trzeba podkreślić rozwojowy aspekt oceny. Wskazanie niedostatków kompetencyjnych u osób, których praca w jakimś zakresie odbiega od oczekiwań organizacji, powinno być początkiem procesu doskonalenia pracownika. Szefostwo urzędu powinno pomóc osobom, które wymagają rozwinięcia pewnych umiejętności w osiągnięciu tego celu, głównie przez skierowanie ich na szkolenia. Zdarza się, że kolejne oceny okresowe pokazują, że dany pracownik nie czyni postępów w sferze, w której ocena wykazała jego niedostatki. W takich przypadkach należy się zastanowić, czy dany pracownik jest dopasowany do swojego stanowiska i czy dobrym rozwiązaniem nie byłoby przesunięcie go na inne stanowisko.

Wśród wielu systemów oceny pracowniczej stosowanych w organizacjach w ocenie pracy urzędników najbardziej efektywny może być ten zawierający elementy tzw. oceny 360 stopni, która zakłada ocenianie danego pracownika zarówno przez jego szefa, jak i przez podwładnych, kolegów (współpracowników) i klientów. Mało realistyczne wydaje się wprowadzenie od razu pełnej oceny 360 stopni. Ta procedura jest zbyt złożona i kosztowna. Ponadto może być trudna do wprowadzenia w urzędach ze względu na ich specyficzną kulturę organizacyjną, pewien autokratyzm utrudniający akceptację dla oceniania przełożonego przez podwładnych. Jednak realistyczne i wysoce wskazane wydaje się wprowadzenie elementów oceny 360 stopni, takich jak uzupełnienie oceny przełożonego oceną dokonaną przez kilku losowo wskazanych klientów i współpracowników.

 

Taki model oceny zapewniłby większą jej wiarygodność niż ocena standardowa, dokonywana jedynie przez przełożonego.

Uproszczona ocena typu 360 stopni, określana czasem jako ocena 80 stopni, mogłaby przynieść lepsze efekty z punktu widzenia celów stawianych przed ocenami okresowymi.

Ocenie powinni podlegać w tym samym czasie wszyscy pracownicy urzędu. Tylko wtedy ten proces będzie uznany za sprawiedliwy. System ocen pozwala na jednoczesne zaplanowanie procesu oceny szeregowych pracowników i kadry kierowniczej.

Wprowadzenie systemu oceny powinno być poprzedzone akcją informacyjną propagującą cele tego procesu.

Wszyscy pracownicy powinni zrozumieć, że ocena okresowa służy doskonaleniu ich organizacji i ich własnemu rozwojowi zawodowemu.

Należy również zagwarantować, by ocena służyła nie tylko wskazaniu sfer do poprawy, ale była jednocześnie okazją do docenienia osiągnięć i kompetencji pracowników. Dobry pracownik powinien wyjść z rozmowy oceniającej zmotywowany, a pracownik, który usłyszał kilka krytycznych uwag - zachęcony do pracy nad niwelowaniem niedostatków.

Tylko wtedy, gdy proces oceny będzie widziany jako konstruktywny, rzetelny i obiektywny przez wszystkich jego uczestników i nie będzie wzbudzał obaw.

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...