Utwór pracowniczy

Utwór pracowniczy – to każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia, stworzony przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy.

Autopromocja

Jeżeli ustawa o prawach autorskich i prawach pokrewnych lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków pracowniczych, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.

Strony umowy mogą w zasadzie swobodnie kształtować kwestię sposobu i zakresu nabywanych praw autorskich do utworu pracowniczego. Może to nastąpić np. przez precyzyjne określenie w samej umowie o pracę reguł rządzących nabywaniem tych praw przez pracodawcę. Z pracownikiem–twórcą można również zawrzeć odrębną umowę, przewidującą np. dodatkowe wynagrodzenie dla pracownika z tego tytułu. Jedyne ograniczenia w tym zakresie wynikają z bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa autorskiego oraz podstawowych zasad rządzących stosunkami umownymi.

Utworem pracowniczym nie będzie utwór stworzony przy okazji wykonywania obowiązków pracowniczych. W odniesieniu do takiego utworu prawa autorskie zarówno majątkowe, jak i osobiste pozostaną przy pracowniku.

Do utworu pracowniczego prawa autorskie będzie miał zarówno pracownik, jak i pracodawca. Prawa osobiste przysługują wyłącznie pracownikowi i chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, m.in. prawo do autorstwa utworu, oznaczeniu utworu swoim nazwiskiem. Jedynie wyjątkowo mogą zostać ograniczone. Natomiast majątkowe prawa autorskie obejmują wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do otrzymywania wynagrodzenia za korzystanie z utworu – ta kategoria praw z reguły jest przyznawana pracodawcy. Autorskie prawa osobiste zawsze pozostają przy twórcy. Pracownik nie może się zrzec autorskich praw osobistych. Nie może ich również przenieść na rzecz pracodawcy.

Pracodawca nabywa autorskie prawa majątkowe z chwilą przyjęcia utworu. Utwór staje się własnością pracodawcy dopiero, gdy pracodawca ma możliwość zapoznania się z nim i ewentualnie zaakceptowania przez złożenie odpowiedniego oświadczenia.

Chwilą powstania prawa autorskiego jest moment ustalenia utworu. Prawo powstaje początkowo na rzecz twórcy i dopiero przyjęcie utworu powoduje przejście majątkowych praw autorskich na pracodawcę. Strony umowy mogą dowolnie uregulować chwilę nabycia autorskiego prawa majątkowego pracownika. Nie mogą jednak w sposób swobodny kształtować zakresu nabywanych przez pracodawcę praw. Ustawodawca udzielił pracodawcy terminu 6 miesięcy od dostarczenia utworu na złożenie stosownego oświadczenia woli. W przypadku braku reakcji ze strony pracodawcy uważa się, że utwór został przyjęty bez zastrzeżeń. Strony mogą również swobodnie kształtować długość tego terminu, zarówno skracając go, jak i wydłużając.

Pracodawca nabywa majątkowe prawa autorskie do utworu pracownika tylko w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.

Gdy pracodawcą jest osoba prawna, cel umowy należy ocenić w kontekście przedmiotu podstawowej działalności pracodawcy wynikającej, np. z jego statutu czy innego aktu kształtującego, natomiast w odniesieniu do pozostałej kategorii pracodawców – w kontekście prowadzonej, zarejestrowanej przez nich działalności gospodarczej z uwzględnieniem obiektywnie rozumianego przeznaczenia utworu, czyli jego normalnych możliwości zastosowania i charakteru.

W umowie o pracę będzie dopuszczalne postanowienie przenoszące całość autorskich praw majątkowych na pracodawcę, tzn. również tych praw, które wykraczają poza cel samej umowy i zgodny zamiar stron. Swobodne rozporządzenie tymi prawami nie może jedynie dotyczyć pól eksploatacji nieznanych w chwili zawarcia umowy. Z drugiej strony oznacza to, że np. prawo do eksploatacji utworu poza wyraźnie wskazanymi w umowie granicami pozostaje w dalszym ciągu przy twórcy pracowniku.

Co do zasady nie ma potrzeby zawierania dodatkowej umowy o przeniesienie praw autorskich.

Przepisy prawa autorskiego przewidują możliwość powrotu praw autorskich wraz z własnością przedmiotu, na którym prawo to zostało utrwalone do twórcy–pracownika. Następuje to w sytuacji, gdy pracodawca w ustalonym terminie nie przystąpi do rozpowszechniania utworu przeznaczonego w umowie o pracę do rozpowszechniania. Termin na rozpowszechnienie wynosi co do zasady 2 lata od daty przyjęcia utworu. Po jego upływie, zanim jednak nastąpi skutek w postaci powrotu praw, twórca musi wcześniej wyznaczyć pracodawcy na piśmie odpowiedni termin na podjęcie czynności związanych z rozpowszechnieniem z zastrzeżeniem, że w przypadku niepodjęcia przez pracodawcę wskazanych działań prawa autorskie wracają do pracownika. Strony umowy mogą określić inny niż 2-letni termin na przystąpienie do rozpowszechniania utworu. Pracownik i pracodawca mogą również w ogóle wyłączyć możliwość powrotu praw do twórcy albo ograniczyć zakres tych praw w odniesieniu do uzyskanych pierwotnie.

Wraz z powrotem praw następuje powrót przedmiotu, na którym utwór został utrwalony.

W przypadku gdy pracownik nie dostarczy pracodawcy umówionego utworu, nie dojdzie do nabycia przez niego praw autorskich. Pracownik w dalszym ciągu pozostaje podmiotem tych praw, jednak dochodzi jednocześnie do naruszenia przez niego obowiązków pracowniczych.

Pracodawcy nie wyposażono w środki prawne umożliwiające zmuszenie autora do przekazania utworu.

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...