Normy pracy

Normy pracy – to wynikająca z przepisów reguła postępowania, stanowiąca miernik nakładu pracy pracownika w procesie produkcji. W doktrynie prawa pracy wskazuje się, że służy ona do w miarę precyzyjnego określenia niezbędnego nakładu czasu, wymaganego na wykonanie z góry określonych czynności lub zadań w danych warunkach technicznych przy optymalnej organizacji wykonywanej pracy.

Autopromocja

Podstawowy podział norm pracy:

  • normy wydajności – pozwalają wyliczyć czas potrzebny do wykonania określonej czynności bądź ilości pracy przypadającej na jednostkę czasu przez danego pracownika,
  • normy jakości – określają obiektywne mierniki staranności, z jaką należy pracę wykonać.

Normy pracy mogą być stosowane, jeśli jest to uzasadnione rodzajem pracy (gdy wyniki pracy mogą być mierzone). Stanowią punkt wyjścia do obliczania wynagrodzenia za pracę adekwatnie do jej ilości (są podstawowym składnikiem np. systemu akordowego, na co szczególną uwagę zwrócił SN w wyroku z 12 czerwca 1997 r., I PKN 204/97, OSN 1998/10/299).

Normy mogą podlegać również innym klasyfikacjom. Wyróżniamy:

  • normy czasu – wskazują czas konieczny na wykonanie jednostki zadania,
  • normy ilości – wskazują liczbę jednostek zadania wykonywalną w jednostce czasu),
  • normy obsługi – wskazują liczbę stanowisk pracy, które powinien obsłużyć jeden pracownik,
  • normy zakładowe – wprowadzane ze względu na charakter prac świadczonych w danym zakładzie pracy,
  • normy branżowe – charakterystyczne dla danej branży.

Normy pracy są ustalane z uwzględnieniem osiągniętego poziomu techniki i organizacji pracy. Mogą być zmieniane w miarę wdrażania technicznych i organizacyjnych usprawnień zapewniających wzrost wydajności pracy.

Przekraczanie norm pracy nie stanowi podstawy do ich zmiany, jeżeli jest ono wynikiem zwiększonego osobistego wkładu pracy pracownika lub jego sprawności zawodowej.

O zmianie normy pracy pracownicy powinni być zawiadomieni co najmniej na 2 tygodnie przed wprowadzeniem nowej normy. Naruszenie tego obowiązku upoważnia pracowników do wystąpienia z roszczeniem o wyrównanie wynagrodzenia obliczonego według starej normy do czasu upływu tego terminu liczonego od dnia zawiadomienia. Przepisy nie precyzują, w jaki sposób pracodawca zawiadamia pracowników o zmianie tych norm. Co do zasady powinno się to odbywać w sposób powszechnie przyjęty u danego pracodawcy.

Pracodawca ma w zasadzie pełną swobodę w zakresie ich kształtowania. Związki zawodowe mogą zająć odpowiednie stanowisko w tym przypadku. Nie będzie ono jednak wiążące dla pracodawcy.

Zmiana norm nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego, ponieważ norma pracy jest normą techniczną, służącą określeniu wielkości świadczenia podmiotu zatrudniającego z tytułu wynagrodzenia za pracę i nie stanowi elementu treści stosunku pracy (wyrok SN z 25 marca 1977 r., I PRN 5/77, OSPiKA 1978/12/218). Czynności takiej trzeba będzie dokonać jedynie wówczas, gdy treść normy pracy została wpisana do umowy o pracę.

Przekroczenie przez pracownika normy pracy dotyczącej pewnego okresu nie zwalnia go z obowiązku dalszej pracy. Natomiast niewykonanie normy pracy w przewidzianym okresie nie jest wystarczającą podstawą do domagania się od pracownika pracy w dodatkowym wymiarze czasu pracy.

Spory dotyczące stosowania norm pracy nie podlegają właściwości sądów pracy. Taki spór jest rozstrzygany na podstawie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Nie jest jednak sporem dotyczącym stosowania norm pracy domaganie się przez pracownika opłacanego akordowo należnego mu wynagrodzenia, obliczonego według niespornych norm, ponieważ spór ten będzie roszczeniem o wynagrodzenie za pracę.


Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...