Wystarczy przepracować rok i pracownik ma prawo do 10 dni dodatkowego urlopu

kalendarz, termin, czas, data, wymiar urlopu, orzeczenie o niepełnosprawności, pracownik niepełnosprawny / Wystarczy przepracować rok i pracownik ma prawo do 10 dni dodatkowego urlopu / Shutterstock

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni lub 26 dni – w zależności od ogólnego stażu pracy. Są jednak pracownicy, którzy mają prawo do dodatkowych 10 dni urlopu w ciągu roku. O kogo chodzi?

Komu przysługuje 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego

Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przyznaje osobom niepełnosprawnym dodatkowy urlop wypoczynkowy. Urlop przysługuje w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do tego przywileju ma jednak tylko osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Urlop dodatkowy nie przysługuje pracownikowi o lekkim stopniu niepełnosprawności.

Autopromocja

Pierwszy urlop dodatkowy przysługuje pracownikowi po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia do jednego z tych stopni niepełnosprawności, ale nie wcześniej niż od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego tę niepełnosprawność. Przepracowany rok jest liczony z uwzględnieniem okresów przepracowanych w ramach stosunku pracy u wszystkich kolejnych pracodawców, poprzez zsumowanie okresów pracy. Pracownik nabywa prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego nawet wtedy, gdy nie wykonywał pracy z powodu choroby i pobierał w tym czasie np. zasiłek chorobowy.

Czy dodatkowy urlop udzielany w wymiarze proporcjonalnym

Po przepracowaniu roku pracownik zaliczony do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zawsze nabywa prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni. Pierwszy urlop dodatkowy nie jest udzielany proporcjonalnie do okresu pozostałego do końca roku kalendarzowego po przepracowaniu 12 miesięcy.

Przykład

Od 6 października 2024 r. pracownik zaliczony do znacznego stopnia niepełnosprawności uzyskał prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Urlop przysługuje mu w wymiarze 10 dni i nie ma znaczenia, że minęła już większość roku.

W kolejnych latach pracownik nabywa prawo do urlopu według ogólnych zasad określonych w Kodeksie pracy. Oznacza to, że urlop ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do przepracowanego okresu, jeśli pracownik nie przepracował całego roku kalendarzowego.

Niewykorzystany dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego przechodzi na kolejny rok kalendarzowy jako zaległy urlop wypoczynkowy, który należy wykorzystać najpóźniej do 30 września roku następnego po roku nabycia prawa do tego urlopu.

Kiedy pracownik nie ma prawa do dodatkowego urlopu

Są sytuacje, gdy pracownik zaliczony do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności nie ma prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Taki urlop nie przysługuje, gdy pracownik ma prawo do urlopu:

  • wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub
  • dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów. Jeżeli jednak wymiar urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów jest niższy niż 10 dni roboczych, zamiast tego urlopu przysługuje urlop dodatkowy z ustawy o rehabilitacji w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Należy podkreślić, że dodatkowy urlop udzielany na podstawie odrębnych przepisów musi mieć charakter wypoczynkowy. 

Przykład

Pracownik zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności podnosi kwalifikacje zawodowe i z tego tytułu przysługuje mu urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni. Mimo to pracownikowi nadal przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni. Z racji podnoszenia kwalifikacji ma on bowiem prawo do urlopu szkoleniowego, który nie jest przecież urlopem wypoczynkowym. Tak więc pracownikowi, oprócz zwykłego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni (w zależności od stażu pracy) przysługuje także 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego oraz 6 dni urlopu szkoleniowego.

Podstawa prawna:

  • art. 19 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 44 ze zm.)

Tomasz Kowalski

Kadry
Wystarczy przepracować rok i pracownik ma prawo do 10 dni dodatkowego urlopu
07 paź 2024

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni lub 26 dni – w zależności od ogólnego stażu pracy. Są jednak pracownicy, którzy mają prawo do dodatkowych 10 dni urlopu w ciągu roku. O kogo chodzi?

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników?
07 paź 2024

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników? Pracodawcy są gotowi zatrudnić pracowników z podobnych branż i ich przeszkolić. Ekspertów z tej dziedziny jest bowiem mało, nie szukają pracy albo mają bardzo wysokie wymagania finansowe.

53,43 zł dziennie zasiłku od 5 października 2025 r. Już można wnioskować
06 paź 2024

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Ile wynosi zasiłek opiekuńczy? Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]
06 paź 2024

W 2024 r. i 2025 r. nie tylko powodzianom przysługują specjalne zasiłki i świadczenia. Również dla osób, które nie mieszkają na terenach objętych stanem klęski żywiołowej przysługują specjalne zasiłki na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 r. Opisujemy dla kogo, kiedy i jaki wniosek należy złożyć.

Zasiłki, dodatki, renty, świadczenia dla osoby, która nigdy nie pracowała [zasady na 2024 i 2025]
06 paź 2024

Co przysługuje osobie, która nigdy nie pracowała? [zasady na 2024 i 2025]. Jakie zasiłki z MOPS 2024? Jakie zasiłki z MOPS 2025? Kiedy można uzyskać specjalne świadczenie do Prezesa ZUS?

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025?
06 paź 2024

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025? Okazuje się, że świadczeń nie jest mało. Niepełnosprawny może otrzymać między innymi zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie wspierające, zasiłek rodzinny, oraz rentę socjalną i rentę z tytułu niezdolności do pracy. Są też inne uprawnienia związane z zatrudnieniem. W 2025 r. część świadczeń będzie podwyższonych, w zw. z marcową waloryzacją w 2025 r.

Cztery lata do emerytury. Kiedy kodeks pracy nie uchroni przed zwolnieniem z pracy, co zrobić by mieć gwarancję zarobków
07 paź 2024

Teraz sytuacja nie jest tak dramatyczna jak przed laty. Na rynku brakuje rąk do pracy i o zajęcie gwarantujące środki na utrzymanie łatwiej. Jednak firmy wciąż niechętnie zatrudniają osoby w wieku 50+, a już szczególnie te, którym do emerytury zostało mniej niż cztery lata. Kodeks pracy wciąż takie osoby chroni przed zwolnieniem, ale często ta ochrona nie działa, bo przepisy nie są bezwarunkowe.

Dziedziczenie prawa do emerytury i renty z ZUS. Małżonkowi i dzieciom zmarłego przysługuje jego niepobrana emerytura z danego miesiąca, ale trzeba złożyć wniosek [niezrealizowane świadczenia z ZUS też w 2025 r.]
04 paź 2024

Mało osób ma świadomość tego, że jeżeli umrze bliska nam osoba to małżonkowi i dzieciom zmarłego, czy osobie, na której utrzymaniu się pozostaje przysługuje jego niepobrana emerytura czy renta z danego miesiąca. Jest to tzw. niezrealizowane świadczenie z ZUS. Przysługuje ono nawet wtedy, gdy dana osoba dopiero złożyła wniosek o emeryturę czy rentę i jeszcze nie pobrała nawet pierwszego świadczenia. Masz prawo do niezrealizowanego świadczenia z ZUS także w 2025 r.

29 000 zł przeciętnie. Świadczenie gwarantowane i wypłacane z ZUS, również w 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]
04 paź 2024

Jak otrzymać pieniądze z ZUS po zmarłej osobie? Jak sprawdzić stan subkonta w ZUS osoby zmarłej? Co to jest wypłata gwarantowana z ZUS po śmierci emeryta? Czy po śmierci ojca należą mi się pieniądze z ZUS?

Od 5 października można złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne
04 paź 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o gotowości do obsługi świadczenia interwencyjnego. Jest to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wnioski można składać przez internet, w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym.

pokaż więcej
Proszę czekać...