Praca w wakacje: Młodzież może łączyć przyjemne z pożytecznym

Pracownikiem młodocianym, jest osoba, która ukończyła 15 lat, ale nie przekroczyła 18. roku życia / shutterstock

Dla wielu młodych ludzi okres wakacyjny to dobra okazja do podjęcia pracy tymczasowej oraz zdobycia nowego doświadczenia. Na jakich zasadach można zatrudniać pracowników młodocianych i jakie mają przywileje? 

Zasady dotyczące zatrudnienia pracowników młodocianych określa art. 191 Kodeksu pracy. W jego rozumieniu pracownikiem młodocianym, jest osoba, która ukończyła 15 lat, ale nie przekroczyła 18. roku życia.

Autopromocja

Kto to jest pracownik młodociany

Na zasadach pracownika młodocianego może być zatrudniona osoba, która:

  • ma ukończoną co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową,
  • posiada świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca którą będzie wykonywać nie zagraża jej zdrowiu,
  • ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, niemająca 15. lat, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w roku kalendarzowym, w którym kończy 15 lat,
  • ukończyła 18 lat w trakcie nauki w ośmioletniej szkole podstawowej, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w roku kalendarzowym, w którym ukończyła tę szkołę.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi młodocianemu opiekę i pomoc niezbędną do wykonywania powierzonej pracy w sposób właściwy i bezpieczny.

Co może robić pracownik młodociany

Pracownik młodociany może wykonywać tylko prace lekkie, czyli takie, które nie powodują zagrożenia jego życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego, a także nie przeszkadzają w wykonywaniu obowiązku szkolnego. Wykaz prac lekkich określa pracodawca zawsze po uzyskaniu zgody lekarza medycyny pracy oraz po zatwierdzeniu  przez właściwego inspektora pracy. Z wykazem prac lekkich, jakie będzie mógł wykonywać pracownik młodociany, pracodawca ma obowiązek zapoznać takiego pracownika przed rozpoczęciem pracy.

Do prac lekkich należą, na przykład:

  • zbieranie owoców,
  • obsługa komputera i urządzeń biurowych,
  • roznoszenie ulotek,
  • sprzątanie pomieszczeń oraz prace porządkowe wokół budynków,
  • porządkowanie dokumentacji biurowej (z ograniczeniem dźwigania ciężarów).

Wymiar czasu pracy pracownika młodocianego

Jeśli pracownik młodociany ma ukończone 16 lat i podejmuje pracę w czasie wakacji szkolnych, to jego wymiar czasu pracy nie może przekroczyć 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. W przypadku 15-latków wymiar czasu pracy wynosi 6 godzin dziennie i 30 godzin tygodniowo. Ten wymiar czasu pracy obowiązuje również w przypadku, gdy dana osoba chce pracować u więcej niż jednego pracodawcy. 

Przy podpisywaniu umowy pracodawca ma obowiązek uzyskać od pracownika oświadczenie o zatrudnieniu albo o niepozostawaniu w zatrudnieniu u innego pracodawcy. Ponadto, pracownik młodociany między 16. a 18. rokiem życia nie może pracować w porze nocnej ani w godzinach nadliczbowych. Oprócz skróconej normy dobowej i tygodniowej czasu pracy, młodociani pracownicy muszą mieć zapewnioną 30-minutową, niepodzielną przerwę w dniach, w których pracują powyżej 4,5 godziny.

Jaka umowa dla pracownika młodocianego

Umowa zawierana jest na czas wakacji, a zatem na okres maksymalnie 3 miesięcy. Przy zatrudnieniu pracownika młodocianego dopuszczalne są formy zatrudnienia takie jak:

  • umowa o pracę na czas określony,
  • umowa z agencją pracy tymczasowej,
  • umowa zlecenia,
  • umowa o dzieło.

Przed przyjęciem do pracy, bez względu na rodzaj zawartej umowy, pracodawca ma obowiązek, na własny koszt, skierować pracownika młodocianego na badania lekarskie oraz przeszkolić go w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ile może zarobić pracownik młodociany

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, w tym pracownik młodociany, który podjął zatrudnienie pierwszy raz w życiu, ma prawo do 100% wynagrodzenia minimalnego (przy uwzględnieniu proporcji wynagrodzenia do wymiaru etatu). W przypadku wynagrodzenia wypłacanego na podstawie przepracowanych godzin – należy się co najmniej minimalna stawka godzinowa.

Ważne

Od 1 lipca 2023 r. 

  • minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 3600 zł brutto miesięcznie
  • minimalna stawka godzinowa wynosi 23,50 zł brutto.

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Oprac. Piotr T. Szymański
rozwiń więcej
Kadry
Wakacje składkowe - projekt ustawy po drugim czytaniu w sejmie
08 maja 2024

Wakacje składkowe - projekt ustawy jest już po drugim czytaniu w Sejmie. Nie było poprawek do projektu. Teraz będzie głosował cały Sejm. Dla kogo są wakacje składkowe? Jakie warunki trzeba spełnić, by móc złożyć wniosek do ZUS?

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024
08 maja 2024

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024 - czy nauczyciel może wziąć urlop na żądanie? Karta nauczyciela różnicuje urlopy nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych i nieferyjnych. Czy dyrektor, wicedyrektor i nauczyciel na stanowisku kierowniczym mogą korzystać z urlopu na żądanie?

Minimalne wynagrodzenie w 2024 roku wzrosło do 4 242 zł, a to nie koniec. Ile wyniesie po kolejnej podwyżce w lipcu? Jak Polska wypada w porównaniu z innymi krajami w UE?
08 maja 2024

Minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce oraz minimalna stawka godzinowa zostały podwyższone w styczniu 2024 roku.  Ile wyniosą po kolejnej podwyżce, która czeka nas w lipcu br.?

Podróż służbowa. Od czego zależy wysokość diet i innych należności?
08 maja 2024

W czasie krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów przejazdów, noclegów oraz innych wydatków. Ich wysokość zależy od wielu okoliczności. Jakich?

Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?
08 maja 2024

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego w wakacje 2024
08 maja 2024

Kim jest młodociany pracownik? Ile wynosi jego wynagrodzenie? 

Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem
08 maja 2024

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?
08 maja 2024

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

Świadczenia pracownicze: Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jak obliczyć i kiedy wypłacić?
08 maja 2024

Pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Czy zawsze należy wypłacić ten ekwiwalent?

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia
08 maja 2024

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia - jednak nie tak szybko. Co to jest europejska karta osoby z niepełnosprawnością i europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami? Jak je uzyskać? Gdzie obowiązują? Swobodne przemieszczanie się w UE stanie się łatwiejsze dla osób z niepełnosprawnościami. Europejska karta osoby z niepełnosprawnością i karta parkingowa dla takich osób ułatwią dostęp do przysługujących im praw i preferencyjnych warunków we wszystkich krajach UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...