Ochrona kobiet w ciąży w zakresie BHP

Patrycja Dados
rozwiń więcej
Ochrona kobiet w ciąży w zakresie BHP/ Fot. Fotolia / Fotolia
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Szczególnej ochronie podlega pracownica w ciąży. Celem pracodawcy powinno być wyeliminowanie zagrożeń dla jej zdrowia i bezpieczeństwa.

Prace zakazane

Art. 176 Kodeksu pracy określa, że niedozwolonymi dla kobiet pracami są prace określone jako szczególnie uciążliwe czy szkodliwe dla zdrowia. Szczegółowy wykaz prac wzbronionych znajduje się w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych kobietom. Warunki wykonywania pracy zaostrzone są dla kobiet w ciąży. Pracami wzbronionymi są m.in.:

Autopromocja
  • prace związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, transportem ciężarów i wymuszoną pozycją ciała. Dla kobiet w ciąży zakazana jest praca w pozycji stojącej trwająca łącznie ponad 3 godziny w czasie zmiany roboczej,
  • prace w hałasie,
  • prace w zasięgu pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego i nadfioletowego. Praca przy obsłudze monitorów ekranowych nie może trwać dłużej niż 4 godziny.
  • prace na wysokości,
  • prace w narażeniu na działanie szkodliwych czynników biologicznych – wirusa HIV czy zapalenia wątroby typu B, szkodliwych substancji chemicznych.

Jeżeli kobieta przed zajściem w ciążę zatrudniona jest przy wyżej wymienionych pracach, pracodawca zobowiązany jest do przeniesienia jej do innej pracy. Inna praca to taka, która nie będzie miała ujemnego wpływu na przebieg ciąży. Jeżeli takie przeniesienie nie jest możliwe, pracodawca powinien zwolnić pracownicę z obowiązku wykonywania pracy i zapewnić jej dotychczasowe wynagrodzenie. Pracownica, która otrzymała polecenie wykonania pracy wzbronionej, ma prawo odmówić jej wykonania.

Zobacz również: Utrata pracy a ciąża

Czas pracy

Pracownicy w ciąży bezwzględnie nie wolno zatrudniać ani w godzinach nadliczbowych, ani w porze nocnej. Bez zgody pracownicy natomiast nie można delegować jej poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy.

Inna praca

Jeżeli pracownica wykonuje pracę w porze nocnej, to na czas ciąży pracodawca obowiązany jest zmienić rozkład czasu pracy tak, by umożliwić pracownicy pracę poza porą nocną. Jeżeli wykonywanie pracy poza porą nocną jest niemożliwe, pracodawca zwalnia pracownicę z wykonywania pracy.

Pracodawca może przenieść pracownicę do innej pracy także w razie przedstawienia przez nią zaświadczenia lekarskiego o szkodliwości dotychczasowej pracy w okresie ciąży.

Pomieszczenie

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia specjalnego pomieszczenia. Mianowicie § 39. 1 stanowi, że w zakładzie pracy należy urządzić pomieszczenie o powierzchni co najmniej 8 m2 z miejscami dla kobiet w ciąży do wypoczynku w pozycji leżącej. Taki warunek musi spełniać zakład pracy zatrudniający co najmniej 20 kobiet na jednej zmianie.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Zwolnienie od pracy w celu wykonania badań

Pracodawca powinien udzielić pracownicy czasu wolnego na przeprowadzenie badań zleconych przez lekarza i związanych ze stanem ciąży, jeżeli badań nie można wykonać poza godzinami pracy.

Polecamy serwis: Pracownik - rodzic

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...