Kiedy zwolnienia grupowe, a kiedy indywidualne

Zatrudniamy 120 pracowników. Z przyczyn ekonomicznych musimy zwolnić 11 z nich. Czy w takiej sytuacji powinniśmy stosować ustawę o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (w ustawie jest napisane, że musi być 10%, a ze 120 pracowników 10% to 12 osób). Czy w takiej sytuacji będziemy musieli wypłacić odprawy, jeśli tak, to w jakiej wysokości. Czy w ramach stosowania tej ustawy będziemy mogli zwolnić pracowników, którzy mają umowy na czas określony (3 miesiące)?

Tak, w tym przypadku należy stosować przepisy ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. W związku z tym będzie konieczne wypłacenie pracownikom odpraw w wysokości określonej w art. 8 ustawy. W tej sytuacji będzie dopuszczalne wypowiedzenie umów zawartych na czas określony nieprzekraczający 6 miesięcy.

Autopromocja

W ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.) zawarte są przepisy regulujące postępowanie dotyczące zwolnień pracowników z pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Należy pamiętać, że ustawa ma zastosowanie do wszystkich pracodawców, którzy zatrudniają ponad 20 pracowników i zamierzają dokonać zwolnień z przyczyn zależnych wyłącznie od pracodawcy, np. kłopoty ekonomiczne.

Ustawa przewiduje 2 tryby zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników. Pierwszym są zwolnienia grupowe, drugim zwolnienia indywidualne. Przepisy dotyczące zwolnień grupowych będą miały zastosowanie, jeśli z przyczyn dotyczących wyłącznie pracodawcy jednorazowo zostaną zwolnieni wszyscy pracownicy lub w okresie 30 dni zostanie zwolnionych przynajmniej 10 pracowników.

Zwolnienia indywidualne mają miejsce w przypadku zwolnień mniejszej grupy pracowników. W obu tych przypadkach pracodawca jest zobowiązany do wypłaty odpraw zwalnianym pracownikom.

Pracodawca zatrudniający minimum 20 pracowników, który decyduje się na przeprowadzenie zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników, powinien pamiętać, że wszyscy zwalniani są uprawnieni do otrzymania odprawy pieniężnej. Powinna ona zostać wypłacona najpóźniej w dniu, w którym stosunek pracy ulega rozwiązaniu.

Zwalniany pracownik powinien otrzymać odprawę w wysokości:

  • 1-miesięcznego wynagrodzenia – jeżeli był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • 2-miesięcznego wynagrodzenia – jeżeli był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
  • 3-miesięcznego wynagrodzenia – jeżeli był zatrudniony u danego pracodawcy dłużej niż 8 lat (art. 8 ustawy).

Pracodawca w ramach zwolnień grupowych oraz indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracowników może wypowiedzieć każdą umowę o pracę. W związku z tym może zostać wypowiedziana również umowa zawarta na czas określony, krótszy niż 6 miesięcy. W takim przypadku okres wypowiedzenia będzie wynosił 2 tygodnie. Oczywiście pracodawca będzie musiał wypłacić takiemu pracownikowi odprawę w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia za pracę.

Należy pamiętać, że jeżeli w wyniku dokonanych zwolnień zatrudnienie spadnie poniżej 20 osób, wtedy pracodawca nie jest już zobowiązany do stosowania ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Kadry
ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu
12 maja 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS
12 maja 2025

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów
12 maja 2025

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer
12 maja 2025

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą
11 maja 2025

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową
09 maja 2025

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa
09 maja 2025

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]
08 maja 2025

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?
07 maja 2025

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]
07 maja 2025

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

pokaż więcej
Proszę czekać...