Uprawnienia zakładowej i międzyzakładowej organizacji związkowej

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
rozwiń więcej
Uprawnienia zakładowej i międzyzakładowej organizacji związkowej. /Fot. Fotolia
Jakie uprawnienia przysługują zakładowej, a jakie międzyzakładowej organizacji związkowej?

Grzegorz Trejgel - radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.

Autopromocja

Przepisy ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych ustanawiają regułę, które z organizacji związkowych funkcjonujących w zakładzie pracy mają uprawnienia zakładowej (międzyzakładowej organizacji związkowej), tzn. z którymi organizacjami zakładowymi (międzyzakładowymi) pracodawca ma obowiązek współdziałania w indywidualnych jak i zbiorowych interesach pracowników. Zgodnie z art. 251ust. 1 ustawy o związkach zawodowych uprawnienia zakładowej organizacji związkowej przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących:

  1. pracownikami lub osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji albo
  2. funkcjonariuszami (Policji, Straży Granicznej i Służby Więziennej oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej, a także pracowników Najwyższej Izby Kontroli) pełniącymi służbę w jednostce objętej działaniem tej organizacji.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy działacza związkowego wykonującego funkcje poza zakładem pracy

Natomiast w przypadku organizacji międzyzakładowej zgodnie z art. 34 ustawy o związkach zawodowych przepisy art. 251 tejże ustawy stosuje się do międzyzakładowej organizacji związkowej obejmującej swoim działaniem pracodawcę przy czym  taka organizacja międzyzakładowa będzie posiadał uprawniania międzyzakładowej organizacji związkowej jeśli zrzesza jako członków co najmniej 10 osób, o których mowa w pkt 1) i 2) u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji (art. 34 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych).

Ponadto zgodnie z art. 251 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych organizacja, zakładowa lub międzyzakładowa przedstawia co kwartał - według stanu na ostatni dzień kwartału - w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po tym kwartale, pracodawcy albo dowódcy jednostki, o której mowa w pkt 2), informację o łącznej liczbie członków tej organizacji, z wyszczególnieniem członków o których mowa w pkt 1) i 2).

Należy pamiętać, iż kwartalna informacja ma istotne znaczenie dla konsekwencji prawnych jakie mogą powstać w przypadku zaniechania jej przedstawienia przez organizację związkową (zakładową lub międzyzakładową).

Forum Kadry

Po pierwsze zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 9 kwietnia 2008 r. (sygn. akt: II PK 280/07) taka informacja nie jest oświadczeniem woli ale oświadczeniem wiedzy zawierającym fakty obiektywnie istniejące niezależne od woli partnerów społecznych i sama przez się nie tworzy praw podmiotowych ani ich nie pozbawia. Umożliwia jedynie pracodawcy uzyskanie wiedzy czy dana organizacja posiada uprawnienie organizacji zakładowej (międzyzakładowej). W konsekwencji do informacji tej nie znajdują zastosowania przepisy Kodeksu cywilnego o czynnościach prawnych (art. 56 i następne).

Po drugie przestawienie kwartalnej informacji w terminie wynikającym z ustawy o związkach zawodowych wiąże pracodawcę (do dnia przedłożenia następnej informacji w kolejnym terminie) w zakresie wykonywania  uprawnień organizacji związkowej (tak też wyroki Sądu Najwyższego z dni 15 listopada 2006 r. – sygn. akt: I PK 135/06;  13 października 2004 r. – sygn. akt: II PK 41/04;  15 grudnia 2008 r. – sygn. I PK 98/08. Oznacza to, iż w przypadku zmniejszenia się liczby członków w trakcie kwartału ta okoliczność nie ma znaczenia dla obowiązku pracodawcy do współdziałania ze związkiem zawodowym w sprawach indywidualnych objętych takim obowiązkiem oraz zbiorowych np. w przypadku uzyskania zgody na wprowadzenie lub zmianę regulaminu pracy.

Refundacja kosztów wyjazdów działaczy związkowych

Wreszcie po trzecie jeżeli organizacja związkowa (zakładowa, międzyzakładowa) nie przedstawi informacji kwartalnej w terminie ustawowym to w świetle ugruntowanego orzecznictwa Sądu Najwyższego pracodawca ma prawo przyjąć założenie, iż od tej daty organizacji związkowej (zakładowej, międzyzakładowej) nie przysługują jej ustawowe uprawnienia. Jednakże powyższe nie wyłącza możliwości wykazania przez organizację związkową, że zrzeszała co najmniej 10 członków (wyrok Sadu Najwyższego z dnia 19 kwietnia 2010 r., sygn. akt: II PK 311/09). Takie rozumienie przepisu art. 251 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych przez Sąd Najwyższy sprowadza się do wniosku, iż ażeby pracodawca miał obowiązek współdziałać z organizacją związkową (zakładową, międzyzakładową) w przypadku uchybienia terminu do złożenia kwartalnej informacji należy złożyć ją niezwłocznie. W przypadku podejmowania działań w stosunku do osób reprezentowanych przez taką organizację należy to uczynić najpóźniej w dacie podjęcia czynności z zakresu prawa pracy, co do których w przypadku terminowego przekazania kwartalnej informacji istniałby obowiązek współdziałania z organizacją związkową. Natomiast działania podjęte przez pracodawcę bez współdziałania ze związkiem zawodowym do momentu uzyskania wymaganych informacji zdaniem Sądu Najwyższego nie mogą być uznane za wadliwe (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 grudnia 2008 r., sygn. akt: I PK 98/08). Taki pogląd jest bardzo restrykcyjny i uszczupla w istocie uprawnienia członków danego związku zawodowego w sytuacji, gdy w rzeczywistości dana organizacja związkowa posiada wymaganą liczbę członków a jedynie nie wywiązuje się z obowiązku przekazania takiej informacji pracodawcy. Jednakże biorąc pod uwagę możliwość uznania takiej interpretacji przez Sądy niższych instancji należy bezwzględnie przestrzegać terminów wskazanych w art. 251 ust. ustawy o związkach zawodowych.

Stan prawny: 6 sierpnia 2014 roku
Podstawa prawna: ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...