Czy można zmienić ustalone ze związkami zawodowymi w regulaminie pracy dni wolne od pracy w 2009 r.

Jadwiga Krukowska
rozwiń więcej
Ustaliliśmy ze związkami zawodowymi aneks do regulaminu pracy w sprawie dodatkowych dni wolnych w 2009 r. w naszym zakładzie pracy. Będą to wszystkie wolne soboty, a za święto przypadające 15 sierpnia wyznaczyliśmy dzień wolny 17 sierpnia, natomiast za święto 26 grudnia dzień wolny pracownicy odbiorą 21 grudnia. Czy te 2 dni będzie można ewentualnie w późniejszym terminie zmienić już bez uzgodnienia ze związkami, tylko na podstawie zarządzenia prezesa spółki?

RADA

Autopromocja

Bez współdziałania z zakładowymi organizacjami związkowymi nie będą Państwo mogli zmienić ustalonych wcześniej terminów dni wolnych od pracy. Nie będzie można wprowadzić tej zmiany zarządzeniem prezesa spółki nawet za zgodą związków zawodowych. Zmiana wyznaczonych dni wolnych będzie możliwa przez zmianę regulaminu pracy.

UZASADNIENIE

Nie będą Państwo mogli zmienić ustalonych w regulaminie na 2009 r. dni wolnych od pracy w formie zarządzenia prezesa spółki. Takie zarządzenie nie jest dokumentem właściwym do ustalania rozkładów czasu pracy, które obejmują dodatkowe dni wolne od pracy. Rozkład czasu pracy ustalają bowiem Państwo w regulaminie pracy.

Jeżeli zajdzie potrzeba zamiany wyznaczonych w regulaminie pracy dni wolnych za święta w sierpniu i grudniu br., będą Państwo zobowiązani do współdziałania w tej kwestii ze związkami zawodowymi. Ustalenia te powinny być przeprowadzane w takim samym trybie, jaki obowiązywał przy określeniu dodatkowych dni wolnych na cały 2009 r. Mogą zatem Państwo dokonać takiej zmiany, ale uzgadniając jej treść z działającymi u Państwa organizacjami związkowymi. W omawianym przypadku będzie to zmiana regulaminu pracy w zakresie ustalonego już rozkładu czasu pracy.

WAŻNE!

Zmiana rozkładu czasu pracy ustalonego w regulaminie pracy wymaga zmiany tego regulaminu.

W razie gdy nie powiedzie się uzgodnienie treści regulaminu pracy dotyczącej zmiany jego poprzednich postanowień z zakładową organizacją związkową w ustalonym przez Państwa ze związkami zawodowymi terminie, wówczas będą mogli Państwo wprowadzić zmiany samodzielnie bez konsultacji ze związkami (art. 1042 § 2 Kodeksu pracy).

Zgoda organizacji związkowych nie jest potrzebna w razie ustalania indywidualnego rozkładu czasu pracy dla pracowników (art. 142 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik wystąpił z wnioskiem o wykonywanie pracy w sobotę, która jest dniem wolnym dla wszystkich pracowników zakładu, w zamian za dzień wolny w poniedziałek. Szef zakładu uznał, że zamiana dnia wolnego przypadającego w sobotę na dzień wolny w poniedziałek nie spowoduje dezorganizacji w zakładzie i zaakceptował wniosek pracownika bez konsultacji ze związkami zawodowymi. Szef miał prawo ustalić indywidualny rozkład czasu pracy, w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty.

Należy pamiętać, że każda zmiana wprowadzona do regulaminu pracy wchodzi w życie w ciągu 2 tygodni od podania jej do wiadomości pracowników w sposób przyjęty w danym zakładzie (art. 1043 Kodeksu pracy). Może to nastąpić np. przez umieszczenie tekstu na tablicy ogłoszeń, udostępnienie w wewnętrznej sieci internetowej, wręczenie każdemu pracownikowi kopii nowych postanowień regulaminu pracy.

Podstawa prawna

  • art. 1041 § 1, art. 1042, art. 1043, art. 142 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Regulamin pracy wydany przez pracodawcę bez wymaganego uzgodnienia z zakładową organizacją związkową nie ma mocy wiążącej (art. 1042 k.p. i art. 30 ust. 5 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.). W razie nieprzedstawienia w terminie 30 dni wspólnie uzgodnionego stanowiska przez organizacje związkowe w kwestii zaproponowanego przez pracodawcę terminu prowadzenia negocjacji, może on ustalić regulamin pracy bez uzgodnienia z tymi organizacjami. (Wyrok Sądu Najwyższego z 21 marca 2001 r., I PKN 320/00, OSNAP 2002/24/599
Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...