Czy pracodawca ma obowiązek współpracy ze związkiem zawodowym, który nie przekazał w terminie informacji o liczbie członków

Michał Culepa
rozwiń więcej
Nieprzedstawienie przez zakładową organizację związkową informacji o liczbie swoich członków powoduje, że nie są wadliwe czynności podjęte przez pracodawcę bez wymaganego współdziałania z organizacją, aż do dnia przedstawienia tej informacji (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 20 grudnia 2012 r., III PZP 7/12).

Ustawa o związkach zawodowych w art. 251 ust. 1 przewiduje, że uprawnienia zakładowej organizacji związkowej (zoz) przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących pracownikami lub wykonawcami pracy nakładczej (chałupnikami) u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji albo funkcjonariuszami, mogącymi zrzeszać się w związkach zawodowych i pełniącymi służbę w jednostce objętej działaniem tej organizacji. Każda zakładowa organizacja związkowa ma obowiązek przedkładać pracodawcy co kwartał, w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po tym kwartale, informację o łącznej liczbie członków danej zoz na koniec kwartału (art. 251 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych.

Autopromocja

Pytanie prawne Rzecznika Praw Obywatelskich

W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmowano, że do wykonywania uprawnień zoz istotna jest liczba członków związku w dniu, w którym pracodawcy przekazano informację o łącznej liczbie członków związku. Jeżeli pracodawca w wyznaczonym terminie nie uzyskał wymaganych informacji o liczbie członków zoz, ma prawo przyjąć, że od tej daty zakładowej organizacji związkowej nie przysługują ustawowe uprawnienia. Gdy jednak związek wykaże później, że w ustawowym terminie miał jednak co najmniej 10 członków, to – mimo spóźnienia – zoz zachowa swoje uprawnienia i to również w okresie między ustawowym terminem a datą złożenia spóźnionej informacji.

W wyroku z 6 października 2011 r. (III PK 17/11, OSNP 2012/21–22/257) Sąd Najwyższy zakwestionował jednak dotychczasowe orzecznictwo, przyjmując, że nieprzekazanie informacji o liczbie członków zoz we wskazanym terminie uprawnia pracodawcę do przyjęcia, że istniejąca u niego organizacja związkowa nie spełnia wymagań ustawowych, a zatem nie ma – wynikającego z przepisów Kodeksu pracy – obowiązku współdziałania z nią przy rozwiązywaniu z pracownikami stosunków pracy. Wtórne uzyskanie uprawnień związkowych może w przypadku spóźnienia zoz nastąpić dopiero po złożeniu w przepisanym terminie informacji o liczbie członków. Tym samym SN uznał, że termin do 10. dnia miesiąca następującego po kwartale, za który przedkładana jest informacja, jest ściśle obowiązujący, a konsekwencje jego niedotrzymania muszą obciążać wyłącznie związek.


W tej sytuacji rzecznik praw obywatelskich zdecydował się zadać Sądowi Najwyższemu pytanie prawne:

„Jaki skutek wywołuje nieprzekazanie przez organizację związkową, w terminie określonym w art. 251 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych, pracodawcy informacji o łącznej liczbie członków tej organizacji”?

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy uznał, że niedopełnienie obowiązku poinformowania pracodawcy o liczbie członków zoz nie może skutkować negatywnymi konsekwencjami dla pracodawcy. Sąd Najwyższy podzielił tym samym opinię rzecznika praw obywatelskich oraz wykładnię zawartą w wyroku z 6 października 2011 r.

Zdaniem SN, przepisy ustawy o związkach zawodowych nakładają na zakładową organizację związkową obowiązek przedłożenia pracodawcy kwartalnej informacji o liczbie członków zoz do 10. dnia następnego miesiąca po kwartale, którego informacja dotyczy. Jeżeli pracodawca takiej informacji nie otrzyma, ma prawo uważać, że zoz nie spełnia wymagań ustawowych. Może więc uznać, że obowiązek współdziałania z taką organizacją jest wyłączony.

Niedopełnienie obowiązku informacyjnego nie może powodować wadliwości działań pracodawcy, zmierzających np. do wypowiedzenia umowy o pracę. W tej sytuacji brak konsultacji wypowiedzenia z zoz, która nie złożyła obowiązkowej informacji, nie może obciążać pracodawcy. Jednak od dnia złożenia informacji kwartalnej o liczbie członków zoz, z której wynika, że organizacja związkowa spełnia wymagania ustawowe, pracodawca jest zobowiązany do współpracy i konsultacji z tą organizacją, we wszystkich sprawach pracowniczych, gdy nakazują to przepisy. Obowiązek ten dotyczy również konsultacji planowanych wypowiedzeń.

Wnioski dla pracodawcy

Nieprzedstawienie w terminie kwartalnej informacji o liczbie członków zakładowej organizacji związkowej zwalnia pracodawcę z obowiązku konsultowania i współpracy w sprawach pracowniczych ze spóźniającym się związkiem, ale tylko do czasu przedłożenia pracodawcy tej informacji. Po otrzymaniu obowiązkowej informacji od związku pracodawca ma obowiązek podjęcia współpracy we wszystkich sprawach pracowniczych, które zaistniały po złożeniu tej informacji.

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...